Czego większość ludzi nie rozumie na rynku?

08.03.2021, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Odpowiedź: procesów. Uczestnikom giełdy niestety niezdrowo się wydaje, że one działają w następujący sposób: rynek musi dojść do konkretnego punktu i od tego punktu zawróci. Celem nadrzędnym jest znalezienie tego punktu. W tym celu stosuje się masę wskaźników i analiz, które są tylko i wyłącznie graficznym wyobrażeniem naszych oczekiwań.

Już jakiś czas temu stworzyliśmy system LTTM 2.0. Niektórzy z tych, którzy go przerobili, napisali nam, że to otworzyło im oczy i patrzą teraz na giełdę tak, jak funkcjonują na niej zawodowcy. W miejsce wymyślania tego, co zrobi rynek, włożyli procesy, które pozwalają im zrozumieć, co rynek robi, dlaczego robi i kiedy skończy robić. Przykład (kliknij obrazek, aby powiększyć):

 

Indeks DAX wykonał 5 zejść w dół w procesie akumulacji. Proces akumulacji, czyli zdarzenie polegające na zakupie przez duży kapitał sporych pakietów akcji na zniżce ceny. Każdy, kto był już trochę na rynku, rozumie, że tych procesów akumulacyjnych będzie tyle, ile potrzeba. Rynek będzie się korygował, dopóki będzie podaż. Smart Money (profesjonaliści) mają czas. W którymś momencie podaży było już mało i pojawiła się przewaga popytu. Dla nas to informacja, że kupujący zebrali na spadku całą podaż i chcąc nadal kupować akcje, muszą już płacić wyższą cenę. Innymi słowy, mamy pierwszy element konieczny sygnału kupna.

Nasza strategia LTTM dopuszcza właściwie dwie możliwości. Kiedy rynek nie jest lewarowany, można spokojnie korzystać z tych przewag i wchodzić. Rynek może wykonać test wolumenowy takiego miejsca, ale nie musi. Rynek zakumulowany i z przewagą popytu winien jednak rosnąć.

Tutaj na DAX po przewadze popytu indeks urósł nieco i wykonał nam testy na znaczącym wolumenie. Czy kogoś powinien dziwić wzrost po tym? Absolutnie nie. Rynek zdyskontował wymianę kapitału i ruszył w górę. Piszę tutaj szczerze, ponieważ cały czas pojawiają się wiadomości, kiedy kupić, albo że ludzie boją się kupować, bo rynki są już wysoko. To nasza codzienność.

W tym względzie proponuję analizować poszczególne spółki czy indeksy, patrząc, czy przeprowadzono proces akumulacji, niezależnie od tego, ile on trwa i dalej, czy są przewagi popytu. Rynki nigdy nie są na tyle wysoko, aby nie mogły być wyżej, jeżeli tylko jest na nich kapitał. Chcesz skuteczniej inwestować? Musisz rozumieć wspomniane procesy, a w tym celu jeszcze raz odwołuję się do LTTM 2.0. Warto przerobić ten kurs i ruszyć z inwestycjami do przodu, tym bardziej, że dla każdego naszego Abonenta jest to całkowicie za darmo! Tak, za darmo.