Nie każde drożejące akcje zasługują na uwagę

21.12.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Prawdą jest, że nie każde drożejące akcje zasługują na uwagę. Dlaczego na rynku dzieje się tak, że niektóre akcje tworzą długie trendy, a niektóre akcje po krótkotrwałych wyskokach oddają cały zdobyty wzrost? Co stoi za tym, że niektóre inwestycje są bezpieczniejsze od innych? Jak to wszystko sprawdzić (analiza akcji), aby nie nadziać się na minę?

Czy mamy zgodność w fundamentach spółki i sygnałach VSA?

W analizach staramy się Wam wskazać, że inwestycja powinna mieć spójność zarówno w fundamentach samej spółki, jak i w zachowaniu dużych inwestorów. Fundamenty spółki poprzez podstawowe parametry możemy sprawdzić sobie sami, w tym prognozy na kolejne lata – przykładowo w serwisie Biznesradar. Są to ogólnie dostępne informacje. Jeżeli chodzi o zachowanie dużych inwestorów, to również możemy to sprawdzić. Tutaj przyda się umiejętność analizy VSA, czyli wolumenu widzianego na wykresie cenowym spółki, co sprowadza się umiejętności interpretacji tego, czy kapitał napływa do akcji, czy z tych akcji odpływa.

W przypadku chęci inwestowania we wzrost ceny akcji:

  • powinniśmy znaleźć dobrą fundamentalnie spółkę,
  • która jest akumulowana i nie jest dystrybuowana. Odpowiednie sygnały VSA będzie wysyłał wykres. Taka spółka nie może być zbyt droga względem tego, co otrzymujemy w sprzedaży na każdą akcję (innymi słowy: powinniśmy dążyć do kupna dobrych akcji z dyskontem, a nie przewartościowaniem).

Sytuacja niepożądana to taka, w której:

  • widzimy spółkę złą fundamentalnie,
  • która mimo wszystko zyskuje na wartości (co może być naturalnie pułapką dla wielu inwestorów). W takim przypadku zapewne będziemy widzieć dystrybucję na akcjach (lub po prostu korektę).

Spółki złe fundamentalnie często pokazują dystrybucję akcji. Są w trendach spadkowych, a ruchy wzrostowe na nich są korektami (wolumen bywa niski, a świece są dystrybucyjne). W większości przypadków nie powinniśmy się kusić na takie akcje, bo może się to zakończyć stratą. W dzisiejszym wpisie zobaczymy wiele przykładów. Zapraszam do lektury.

Analiza akcji Medicalgorithmics – silny wzrost, ale…

Medicalgorithmics - analiza VSA
Medicalgorithmics – analiza akcji

Sprzedaliśmy ją ze stratą w czasie, kiedy istniało ryzyko bankructwa. Coś takiego się stało, że spółka mimo wszystko zaczęła rosnąć. Być może były to nadzieje, że w skład akcjonariatu wejdzie Pan Rafał Brzoska, który mógł (ostatecznie tego nie zrobił) objąć akcje. Spółka szukała na gwałt finansowania i miała z tym problem. Cena akcji jednak rosła.

Obserwowaliśmy malejący wolumen. Malejący wolumen nie jest sygnałem nadchodzącej hossy, ale jest sygnałem korekty. Jeżeli wzrost rozciąga się tak, jak powyżej, jest korektą wyższego rzędu. Jak wiemy z lekcji z odnośnika powyżej, punktem kulminacyjnym końca korekty jest wzrost wartości wolumenów (akcent wolumenowy). Powyżej zaznaczyłem go w żółtym tle.

Prognozy dla Medicalgorithmics nie są szczególnie obiecujące. Przyszły rok spółka może zakończyć niewielką stratą, a 2025 rok niewielkim zyskiem.

Analiza akcji CD Projekt – rynek byka zamienia się w słabość i rynek niedźwiedzia

CD Projekt analiza akcji
CD Projekt analiza akcji

Prognozy dla CD Projekt nie są obiecujące i wskazują w kolejnych latach przynajmniej na dwucyfrowy (procentowo) spadek przychodów. Nie oznacza to, że spółka nie będzie zarabiać pieniędzy. Podobnie osiągnie zysk netto idący w miliony. Problem w tym, że nawet, jeżeli mówimy o 100 mln zł zysku, to jest to zaledwie 1 zł na każdą akcję (tych jest właśnie 100 mln).

Można sobie zadać pytanie, czy poziom 160 zł i 1 zł zysku na akcje to jest to, za co chcielibyśmy zapłacić? Myślę, że nie, dlatego wykres dokładnie to odzwierciedlił. Chwilowo w okresie marca pojawiła się akumulacja, która doprowadziła do pojawienia się rynku byka. Cena zaczęła rosnąć i pojawił się wolumen byczy. Nie trwało to długo i wolumen zaczął maleć. Cena gwałtownie przyśpieszyła, wciągając inwestorów w kupowanie akcji. Wolumeny zaczęły rosnąć. Ci, co kupili w dołku, pozbywali się akcji. W żółtym tle oznaczyłem akcenty wolumenowe, które były elementami ostrzegawczymi przed zawróceniem rynku w dół.

Pokazaliśmy Wam w którymś wpisie akcenty wolumenowe na wzrost na krótszym interwale (chyba godzinowym). Jak widać, cena próbuje rosnąć w opozycji do słabszych fundamentów. Mówimy o tym, że mamy spółkę słabą fundamentalnie, na której występują sygnały siły. Kurs próbuje zwyżkować, ale wzrost jest niemrawy. Nie ma tu synergii pomiędzy niedowartościowaniem fundamentalnym spółki, a sygnałami VSA wskazującymi na możliwy wzrost.

Analiza akcji – PZU i duża siła waloru

PZU i siła waloru
PZU i siła waloru

Wielokrotnie pisaliśmy o tym, że PZU w 2013 roku to nie to samo, co PZU w 2023 roku. Wtedy spółka miała 18 mld zł przychodu, dzisiaj ma przychodu na poziomie 60 mld zł. Różnica jest taka, że aby PZU było wyceniane według otrzymywanej przez inwestora wartości na poziomie 2013 roku, to cena akcji powinna oscylować wokół 150 zł. A ile dzisiaj cena akcji wynosi? Niespełna 50 zł.

Na powyższym wykresie zaznaczyłem tendencję malejącego wolumenu. Jest to niewątpliwie korekta w ruchu wzrostowym, tylko że fale korekty są położone coraz wyżej. Koniec korekty pokazał nam się w żółtym polu (akcent), kiedy cena dosłownie wybiła się w górę. Brakło klasycznego testu na spadku. Mamy za to biały korpus, gdzie popyt z impetem rozpoczyna ruch wzrostowy. Zaraz po tym pojawia się świeca młot. Rafał Glinicki, specjalista od VSA, nazywa to mikro-testem. Mówił o tym na którymś z bezpłatnych szkoleń.

Powyższy przykład jest spójny z analizą fundamentalną i sygnałami VSA. Jedno i drugie wskazuje nam na istniejącą siłę. Pokażę Wam jeszcze jedną ciekawą rzecz, którą teraz zauważyłem:

PZU i Wolumenowa Formacja Odwrócenia
PZU i Wolumenowa Formacja Odwrócenia

Do powyższego wykresu spółki PZU dodałem formację WFO (Wolumenowa Formacja Odwrócenia – Rafała Glinickiego) i zaraz po niej mikro-test na całkiem sporym wolumenie. To kolejna informacja płynąca z wolumenu i spójna z wartością fundamentalną spółki.

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Wyniki portfeli edukacyjnych

Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 15.12.2023 obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.

Portfele edukacyjne: Główny +76% / Emerytalny +147% / Dywidendowy +68%
TOP 5 spółek: Shell +176% / Rokita +154% / DOM +112% PEO +104% NVIDIA +169%
Benchmark: WIG +36%Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.