Słabsze prognozy Meta przeceniają akcje

25.04.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan
akcje meta wyniki

Wczoraj Meta opublikowała wyniki za Q1 2024. Kurs zareagował spadkiem o 16% w handlu posesyjnym. Wyniki były lepsze niż oczekiwano, ale niestety spółka podała słabszą prognozę dotyczącą przychodów.

Meta wyniki za Q1 2024

Przychody Meta wzrosły o 27% z 28,65 mld USD w tym samym okresie rok wcześniej, co stanowi najszybsze tempo ekspansji w jakimkolwiek kwartale od 2021 roku. Zysk netto wzrósł ponad dwukrotnie do 12,37 mld USD, czyli 4,71 USD na akcję, z 5,71 mld USD, czyli 2,20 USD na akcję rok temu.

Jedną z przyczyn wzrostu zysku netto jest to, że podczas gdy wzrost przychodów przyspieszył, koszty sprzedaży i marketingu spadły o 16% w porównaniu z okresem rok wcześniej.

Słabsze prognozy przyspieszyły spadek kursu Meta

Meta podała, że ​​spodziewa się sprzedaży w drugim kwartale na poziomie 36,5–39 miliardów dolarów. Mediana 37,75 miliarda dolarów, oznaczałby 18% wzrost rok do roku i jest poniżej średniej szacunkowej analityków, wynoszącej 38,3 miliarda dolarów. Z tego powodu właśnie kurs zniżkował wczoraj po sesji amerykańskiej o 16%.

Wyprzedaż akcji przyspieszyła na początku ogłoszenia wyników, gdy CEO Mark Zuckerberg włączył się w dyskusję na temat inwestycji w takich obszarach jak okulary i rzeczywistość rozszerzona, na których firma obecnie nie zarabia. Powiedział też, że inwestycje w sztuczną inteligencję rosną. Zgaduję, że inwestorzy mają w pamięci miliardy dolarów wrzucone w Metaverse.

Z drugiej strony, gdy nasze nowe usługi AI osiągną odpowiednią skalę skalę, będziemy mieć duże doświadczenie w skutecznym monetyzowaniu ich. – powiedział Zuckerberg.

Meta podniosła oczekiwania inwestorów ze względu na poprawę wyników finansowych w ostatnich kwartałach, pozostawiając niewiele miejsca na błędy. Od środowego zamknięcia akcje spółki zwyżkowały w tym roku o około 40%, po niemal trzykrotnym wzroście w zeszłym roku. W lutym 2023 r. Zuckerberg powiedział inwestorom, że będzie to rok efektywności, co zapoczątkowało wzrost.

Meta stawia na AI w reklamach

Oczekuje się, że wydatki kapitałowe na rok 2024 wyniosą od 35 miliardów do 40 miliardów dolarów, co oznacza wzrost w porównaniu z wcześniejszą prognozą wynoszącą 30 miliardów do 37 miliardów dolarów. Meta stawia na dalsze przyspieszanie inwestycji w infrastrukturę w celu wsparcia planu działania w zakresie sztucznej inteligencji (AI).

Zuckerberg stanął na czele inicjatywy mającej na celu przebudowę biznesu reklamowego ze szczególnym uwzględnieniem sztucznej inteligencji. Dyrektor finansowa Susan Li powiedziała, że ​​Meta inwestuje w modele sztucznej inteligencji. Te modele mogą dokładnie przewidywać trafne reklamy dla użytkowników i tworzyć narzędzia automatyzujące proces tworzenia reklam.

Smart Money wiedzieli wcześniej

Można próbować się zastanowić, czy Smart Money zaplanowali to, co dzisiaj się wydarzy – moja odpowiedź brzmi TAK. Wiecie, jak bardzo jest mi bliskie wskazanie w formie malejącego wolumenu, tworzącego tendencję słabnącego popytu wraz ze zwyżką ceny akcji. To bardzo ważna wskazówka dla przyszłego zachowania ceny, bowiem mówi nam o tym, że kapitał przestaje się angażować na wyższych poziomach cenowych.

Powodem takiego stanu rzeczy jest zwykle zbyt wysoka cena akcji w stosunku do tego, co aktualnie oferują przychody (i zyski) generowane przez samą spółkę. Zobaczcie na to, jak perfekcyjnie wyrysował się akcent podażowy. To sytuacja, w której w trakcie zwyżki popyt w arkuszu natrafia na zlecenia podażowe. Wtedy właśnie tworzy się wyższy wolumen (od rysującej się tendencji), zaznaczony żółtą ramką.

Meta i zachowanie Smart Money
Meta i zachowanie Smart Money

Problem mam jedynie w tym (jak i inni inwestorzy chyba), aby godziwie wycenić akcje firmy Meta. Jeżeli zobaczycie na poniższy wskaźnik P/S (Cena do Sprzedaży na akcję), to maleje on systematycznie (cena akcji jest coraz atrakcyjniejsza). Dzieje się to w trakcie zwyżki ceny akcji (czyli firma zarabia coraz więcej).

Wskaźnik Cena do Sprzedaży dla akcji Meta
Wskaźnik Cena do Sprzedaży dla akcji Meta

Być może jest to spowodowane tym, że Meta praktycznie nie ma wiele wspólnego z biznesem w fizycznym świecie, a żeruje w rzeczywistości na zaangażowaniu użytkowników. Inwestorzy muszą znaleźć równowagę pomiędzy tym, co oferuje posiadanie akcji (jest to tylko i wyłącznie wzrost wartości, bo dywidendy nie płaci), a tym, ile faktycznie są one warte, dając gwarancję bezpieczeństwa dla niemałego przecież kapitału. Na powyższym wykresie pomarańczową strzałką zaznaczyłem tendencję malejącą dla wskaźnika, co oznacza, że obecnie akcje mogą być za drogie (strzałka wskazuje mniej więcej na poziom 5, a wycena jest na poziomie 9,61). Sami widzicie, że takie zachowanie potwierdza również malejący wolumen (inwestorzy nie akceptują tak wysokiej ceny akcji).

Czy popyt wybroni lukę hossy?

Wykres Meta nie pokazuje nam jeszcze wczorajszego spadku w handlu posesyjnym. Po publikacji wyników kurs zjechał do ok. 420$, wbijając się z impetem w lukę hossy.

Meta - spadek kursu o 16% w handlu posesyjnym
Meta

Popyt ma moim zdaniem zaledwie kilka sesji na przejęcie kontroli i zbudowanie przewagi. Powinno się to manifestować skokiem wolumenu i zbudowaniem świec akumulacyjnych i finalnie przewagi popytu. W przeciwnym razie bykom grozi spadek pod przełamany wcześniej szczyt 384,33$ z września 2021.

Autor wpisu: Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Wyniki portfeli edukacyjnych

Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 31.03.2024 (od początku prowadzenia portfeli) obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.

Portfele edukacyjne: Główny +82% / Emerytalny +175% / Dywidendowy +84%
TOP 5 spółek: Shell +196% / Rokita +179% / DOM +136% / PEO +151% / AMD +117%