Hossa na PZU i nowy szczyt. Gdzie dokupić akcje?

06.03.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

PZU jest bardzo ważną spółką dywidendową na polskiej giełdzie. W aktualizacji analizy z grudnia 2023 roku sygnalizowaliśmy, że kurs dobije do 50 zł i mieliśmy rację. ATH wypadł na 51,24. Aktualnie wraz z całym indeksem WIG20 spółka rozwija korektę. Czy analiza VSA PZU sugeruje nam już docelowy zasięg przeceny?

Lokomotywa WIG20

W naszych portfelach PZU jest jedną z mocniejszych pozycji. Z ceną zakupu akcji w przedziale 27,7-31,7 całkowita stopa zwrotu (wzrost ceny + dywidendy) wynosi na dziś 65-94%. Dokładnie 3 października 2022 roku spółka wyznaczyła dołek na 21,41 (wykres nie uwzględnia wypłaconych dywidend). Szczyt z kolei wypadł na 51,24 zł, stawiając PZU w gronie liderów zwyżki WIG20. Kurs PZU wzrósł 139% w 16 miesięcy i 20 dni. Mnie samego zaskoczyła siła PZU, bo wcześniej postrzegałem spółkę jako dość ociężały komponent WIG20.

W kontekście dywidendy nie mamy jeszcze informacji o tym, jaka będzie wypłata za 2023 rok, ale spółka na pewno zaliczy go do udanych w kontekście przychodów i zysku na akcję. Raport z września 2023 pokazuje za 4 kwartały krocząco rekordowy poziom przychodów 59,213 mld zł, co oznacza wzrost przychodów o 30,58% r/r. Na poziomie EBIT, EBIDTA i zysku netto mamy 3-cyfrową dynamikę wzrostu r/r.  EPS wzrósł o 77% r/r, co powinno przełożyć się na rekordową dywidendę. Wskazówką może być ostatnia rekomendacja dywidendy z PEKAO na poziomie ponad 19 zł, a bank jest częścią grupy PZU.

Zysk na akcję według ostatniego raportu kwartalnego to 6,24 zł i wypłata 50% na dywidendę dawałoby 3,12 zł przy wypłacie 2,4 zł w 2023 roku. Oznaczałoby to wzrost dywidendy o 30%! Biorąc pod uwagę, że PZU to największa pozycja w naszych portfelach, da nam to solidny zastrzyk gotówki w bieżącym roku.

Analiza wolumenu

Perspektywa wypłaty hojnej dywidendy zachęca do poszukiwania miejsca, w którym moglibyśmy dokupić akcje. Na wykresie D1 ruch do szczytu raczej zbiegł się z rosnącym wolumenem, czyli był popyt.

Analiza VSA PZU
Analiza VSA PZU

Na szczycie w ramce nie mamy przewagi podaży (1), czyli nie ma sygnału sprzedaży. Szczytowa spadkowa świeca ma najmniejszy słupek wolumenu względem kolejnych świec. Korekta kursu do dołka LTTM na ok. 44,6 zł to przecena ok. 13%. Taki potencjalny ruch wpisuje się dobrze w nasz scenariusz korekty całego WIG20 o 10%.

Na razie spadek nie koreluje się z wyraźnie rosnącym wolumenem mimo sporych spreadów spadkowych świec. Z tła po wyznaczeniu ATH wybija się jednak świeca z 29 lutego br. Jest to w skali D1 spadająca gwiazda z wysokim wolumenem. W takiej sytuacji zawsze warto zerknąć na niższy interwał – w tym wypadku H1.

PZU wykres H1 Analiza VSA PZU
PZU wykres H1

W tej skali widać, że niemal za cały obrót świecy dziennej odpowiada ostatnia godzina sesji (2). Obrót skumulował się nie w czasie budowania świecy w górę, ale w dolnym jej zakresie. Tym samym wzrost nie został zduszony wylaniem się podaży na rynek, ale jest to raczej informacja o zbieraniu akcji po spadku. Trudno teraz jednoznacznie rozpatrywać świecę jako podażową, a taką informację mamy ze skali dziennej.

Podsumowanie

Dołek LTTM może być przetestowany. Sygnałem do działania powinien być skok wolumenu na jego poziomie, połączony ze świecą akumulacyjną (Selling Climax, Shakeout lub nawet Bag Holding). To byłby dla nas pierwszy sygnał możliwego zakończenia korekty i okazja do doważenia akcji pod tegoroczną dywidendę.

Autor wpisu: Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Wyniki portfeli edukacyjnych

Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 31.12.2023 (od początku prowadzenia portfeli) obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.

Portfele edukacyjne: Główny +76% / Emerytalny +148% / Dywidendowy +71%
TOP 5 spółek: Shell +185% / Rokita +164% / DOM +105% PEO +112% NVIDIA +170%



Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.