Od dziś mamy w PPCG Stock kolejny portfel. To portfel zagranicznych spółek dywidendowych. Poniżej przedstawiam Czytelnikom i Abonentom zasady prowadzenia tego portfela. Zaznaczę na wstępie, że zdecydowaliśmy się skupić uwagę w pierwszej kolejności na rynku brytyjskim.
Jest tam wiele ciekawych spółek dywidendowych i nie ma problemu z rozliczeniem dywidendy. Jest podpisana umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania. Naszym zdaniem będzie obowiązywać nawet w przypadku bezumownego Brexit, tak samo jak obowiązuje pomiędzy Polską i wieloma krajami, które w UE nie są. Przejdźmy zatem do zasad.
Portfel spółek zagranicznych
Długo myśleliśmy, czy skorzystać z DM BOŚ, który daje dostęp do rynków zagranicznych. Mamy tam konta maklerskie. Jednak barierą są prowizje. Zdecydowaliśmy się więc na XTB. Teraz ma w ofercie handel akcjami bez prowizji, ale tylko do miesięcznego obrotu 100 000 euro. Powyżej jest prowizja 0,2%.
Raczej się na nią nie załapiemy. Otwarcie rachunku jest bezpłatne, na kilku instrumentach mamy realny wolumen, a do tego nie ma limitów wpłaty. Z tego, co sprawdziliśmy na kilku spółkach, są jednak minimalne ilości akcji, które można zakupić (np. 10 sztuk).
Analizowaliśmy też IB lub Exante. Ci brokerzy dawaliby nam dostęp do długiej listy ETF w USA. Ponadto mielibyśmy możliwość (poprzez W-8BEN) rozliczenia podatku od zagranicznej dywidendy 15% w USA z dopłatą 4% do stawki 19% w Polsce. Problemem jest to, że Ci brokerzy nie podlegają KNF. Nie chcemy powierzać naszego kapitału podmiotowy z jurysdykcją w jakimś raju podatkowym poza Polską. Za duże ryzyko. Również z tego powodu wybór padł na rynek brytyjski.
Dochodzi przewalutowanie. Jeśli rachunek w XTB jest w złotówkach, to będzie przeliczenie po kursie funta w XTB (koszt podobny do rynku międzybankowego). Dywidenda też będzie wypłacona w złotówkach.
Na koniec zaznaczę, że nie mamy z XTB żadnej umowy ani partnerskiej współpracy. Wybraliśmy tego brokera do zagranicznych spółek dywidendowych, ponieważ jest to dla nas najlepsza oferta, wygodna w obsłudze platforma, którą znamy i mamy już tam rachunki w PLN.
Nie namawiamy na korzystanie tylko z XTB. Wiele biur maklerskich ma rachunki zagraniczne i jeśli chcesz skorzystać z ich oferty, musisz zapytać o szczegóły konkretnego pośrednika. Warto jednak upewnić się, że Twój kapitał jest bezpieczny nawet za cenę nieco wyższych opłat.
Dlaczego akcje spółek brytyjskich?
Przede wszystkim można w UK – podobnie jak w USA – znaleźć spółki wypłacające dywidendę kwartalną. Nawet w obecnym kryzysie wiele spółek dywidendę wypłaci, tyle, że mniejszą. Do tego przy kwartalnych dywidendach zwykle brak wypłaty dotyczy 1-2 kwartałów. Rzadziej całego roku. Jeśli mamy dywidendę roczną, to brak jednej wypłaty oznacza brak dywidendy przez 2 lata. Przy kwartalnych takie ryzyko jest znacznie mniejsze.
Ponadto kwartalna dywidenda umożliwia lepsze zarządzanie dochodem pasywnym. Przy odpowiednim doborze spółek mamy możliwość otrzymywania jakiejś dywidendy co miesiąc i jej re-inwestycji.
Czy chcesz osiągąć r/r rosnący dochód z dywidend i pomnażać kapitał w spółkach dywidendowych? Robimy to już do 2018 roku i mamy całkowitą stopę zwrotu 171% (portfel IKE/IKZE). Naśladuj nas! Wybierz swój dostęp roczny, podejrzyj nasze portfele i zacznij księgować pierwsze dywidendy. To będzie Twoja najlepsza decyzja iwnestycyjna! |
Rozliczenie podatku jest też prostsze. Sumarycznie musimy odprowadzić 19%. Podstawą do rozliczenia jest PIT-8C, który XTB dostarcza. Więcej na temat rozliczania podatku od zagranicznych dywidend znajdziecie w świetnym artykule Michała Szafrańskiego.
Akcje brytyjskie wybraliśmy też z powodu funta, który wykazuje mniejsze wahania względem złotówki niż dolar. W czasie hossy złotówki powinien się więc osłabiać do PLN z mniejszą dynamika. Aktualnie mamy oczywiście trochę zawirowań związanych z Brexit, ale ostatecznie nie powinny one w długim terminie negatywnie wpływać na kurs funta. Kurs funta do złotówki od 2016 roku porusza się w kanale 4,6-5,25.
Szczegóły dotyczące portfela
Ponieważ inwestycje zagraniczne NIE SĄ naszym zdaniem opcją dla początkujących inwestorów, zakładamy dużą samodzielność Abonentów, którzy zdecydują się budować z nami portfel dywidendowy spółek zagranicznych. Każdy sam decyduje, ile chce przeznaczyć na te spółki w ramach portfela. Ustalamy jedynie, że pojedyncza spółka ze względu na optymalizację ryzyka będzie miała udział nie większy niż 5%. Daje nam to docelowo do 20 spółek w portfelu.
Doważanie akcji
Kolejna kwestia to doważanie. Celem tego portfela jest budowanie i powiększanie strumienia dodatniego cash flow (dochodu pasywnego). W tym kontekście skupiamy się nie na cenie instrumentu bazowego (akcji) i wzroście kursu akcji w czasie, a na maksymalizacji strumienia dochodu. Chcemy mieć jak najwięcej akcji spółek, wypłacających coraz większą w czasie dywidendę.
To bardzo ważne, gdyż chcemy uniknąć dyskusji o tym, co będzie i co zrobić, gdy kurs akcji spadnie np. 20% od ceny zakupu bez fundamentalnego powodu (np. rynek wszedł w korektę lub okres większego spadku). Bardziej zależy nam tutaj na systematycznym powiększaniu bazy aktywów, czyli ilości akcji w portfelu (najlepiej co miesiąc), by rosła wypłacana dywidenda, która co kwartał będzie zasilała portfel. To oznacza, że tańsze akcje powinny nas bardziej cieszyć niż drożejące.
Dopłaty do portfela
Większość inwestorów pracuje lub prowadzi biznes. To oznacza comiesięczne dochody, których część mogą przeznaczyć na dokupienie akcji spółek dywidendowych. Ja sam z żoną przeznaczam (każde z nas) do 1000 zł miesięcznie na zakup akcji/ETF/funduszy (w tym akcji dywidendowych). Nie zawsze są okna transakcyjne, ale w takim wypadku te 2000 zł powiększa stos gotówki i czeka na moment, gdy warto akcje doważyć.
W ten sam sposób będziemy działać w portfelu. Każdy sam decyduje, ile jest w stanie comiesięcznie przeznaczyć na doważenie akcji oraz jaką kwotą w portfelu startuje. Naszym zadaniem (moim i Pawła w ramach abonamentu PPCG Stock) będzie wybrać odpowiednie akcje, dać Wam informację o zakupie oraz przekazywać informacje o oknach transakcyjnych i zakupach akcji.
Podsumowanie
W swojej konstrukcji portfel przypomina więc plan systematycznego oszczędzania z dochodem pasywnym do re-inwestycji. Pierwszego zakupu do portfela dywidendowego spółek zagranicznych dokonamy w przyszłym tygodniu.
Autor wpisu: Bartek Bohdan
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.