Energetyka i plany z nią związane to strategiczny sektor gospodarki i niestety parzy w ręce wszystkich. Jednym z powodów lepszego zachowania spółek energetycznych w 2023 roku była nadzieja inwestorów na wyłącznie aktywów węglowych z tego sektora.
Za każdym razem, gdy wracał temat wydzielenia, kurs przykładowo PGE reagował wyraźna zwyżką. Wydaje się, że na ten moment perspektywa NABE coraz bardziej się oddala. Kursy PGE, Tauron i Enea zareagowały oczywiście spadkiem.
Minister przemysłu prof. Marzena Czarnecka powiedziała w rozmowie z „Parkietem”, że rząd planuje „przypisać” kopalnie do elektrowni spółek energetycznych. Jej zdaniem, nie została jeszcze podjęta decyzja co do konkretnego wydzielenia elektrowni ze spółek, ale konieczne jest połączenie dostaw węgla z kopalń do elektrowni.
Rekordowe wolumeny na spółkach energetycznych
Na wykresach dziennych z pewnością zobaczymy dziś rekordowe wolumeny na wspomnianych wyżej 3 spółkach. Na PGE mamy długą spadkową świecę i najwyższy wolumen względem tła od lipca 2023.
Jeśli bykom uda się skontrować podaż i zamknąć sesję w połowie spreadu świecy, dostaniemy akumulacyjny Selling Climax. Na Tauron w skali D1 buduje nam się Shakeout w obrębie luki hossy. Również skorelowany jest z wysokim wolumenem.
Kolejny Shakeout z rekordowym wolumenem buduje się na Enea.
Podsumowując mamy silne świece akumulacyjne wsparte rekordowymi wolumenami. To samo w sobie oznacza duży popyt, ale nie jest podstawą do założenia, że już za chwilę zacznie się kolejna fala zwyżki. Na razie mamy intensywną wymianę akcji, ale dopiero byczy wolumen na zwyżce i korekta z testem dadzą nam sygnały kupna.
Autor wpisu: Bartek Bohdan
Wyniki portfeli edukacyjnych
Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 31.12.2023 (od początku prowadzenia portfeli) obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.
Portfele edukacyjne: Główny +76% / Emerytalny +148% / Dywidendowy +71%
TOP 5 spółek: Shell +185% / Rokita +164% / DOM +105% PEO +112% NVIDIA +170%
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.