Wyprzedaż spółek energetycznych. Nowy pomysł rządu

10.04.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan
Energetyka

Energetyka i plany z nią związane to strategiczny sektor gospodarki i niestety parzy w ręce wszystkich. Jednym z powodów lepszego zachowania spółek energetycznych w 2023 roku była nadzieja inwestorów na wyłącznie aktywów węglowych z tego sektora.

Za każdym razem, gdy wracał temat wydzielenia, kurs przykładowo PGE reagował wyraźna zwyżką. Wydaje się, że na ten moment perspektywa NABE coraz bardziej się oddala. Kursy PGE, Tauron i Enea zareagowały oczywiście spadkiem.

Minister przemysłu prof. Marzena Czarnecka powiedziała w rozmowie z „Parkietem”, że rząd planuje „przypisać” kopalnie do elektrowni spółek energetycznych. Jej zdaniem, nie została jeszcze podjęta decyzja co do konkretnego wydzielenia elektrowni ze spółek, ale konieczne jest połączenie dostaw węgla z kopalń do elektrowni.

Rekordowe wolumeny na spółkach energetycznych

Na wykresach dziennych z pewnością zobaczymy dziś rekordowe wolumeny na wspomnianych wyżej 3 spółkach. Na PGE mamy długą spadkową świecę i najwyższy wolumen względem tła od lipca 2023.

Analiza VSA PGE
Analiza VSA PGE – szansa na Selling Climax

Jeśli bykom uda się skontrować podaż i zamknąć sesję w połowie spreadu świecy, dostaniemy akumulacyjny Selling Climax. Na Tauron w skali D1 buduje nam się Shakeout w obrębie luki hossy. Również skorelowany jest z wysokim wolumenem.

Shakeout na TPE Energetyka
Shakeout na TPE

Kolejny Shakeout z rekordowym wolumenem buduje się na Enea.

Shakeout na Enea Energetyka
Shakeout na Enea

Podsumowując mamy silne świece akumulacyjne wsparte rekordowymi wolumenami. To samo w sobie oznacza duży popyt, ale nie jest podstawą do założenia, że już za chwilę zacznie się kolejna fala zwyżki. Na razie mamy intensywną wymianę akcji, ale dopiero byczy wolumen na zwyżce i korekta z testem dadzą nam sygnały kupna.

Autor wpisu: Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Wyniki portfeli edukacyjnych

Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 31.12.2023 (od początku prowadzenia portfeli) obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.

Portfele edukacyjne: Główny +76% / Emerytalny +148% / Dywidendowy +71%
TOP 5 spółek: Shell +185% / Rokita +164% / DOM +105% PEO +112% NVIDIA +170%