Silna zwyżka WIG20 po wyborach

16.10.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Silna zwyżka WIG20 po wyborach. Muszę się przyznać, że uwielbiam sesje powyborcze. Odbywają się raz na cztery lata i prawie zawsze jest to widowisko. Obserwuję je, ponieważ dzisiaj od rana złotówka wyraźnie umocniła się do dolara, a giełdy wystrzeliły w górę. Na godz. 12:50 WIG20 zwyżkuje ponad 4,4% przy obrocie ponad 1,6 mld zł. Co ciekawe, najmocniej zyskują spółki, które tuż przed wyborami zdecydowaliśmy się dokupić do naszego portfela dywidendowego. Timing niemal perfekcyjny.

Wstępne wyniki wyborów

Mówi się, że ponieważ przegrał PIS, a wygrała tzw. demokratyczna opozycja, to teraz gospodarczo będzie lepiej. Czy lepiej, to wolę się nie wypowiadać, ponieważ pomiędzy tym, co mówią politycy, a tym, co później ląduje w ustawach jest przepaść.

Fakt jest taki, że zgodnie z powszechną wiedzą (z godziny 12:05) i wyników znanych z 42,64% obwodów głosowania, PIS posiada ponad 39% poparcia, a Koalicja Obywatelska 27,15%:

Wyniki głosowania, godzina 12:05. Silna zwyżka WIG20 po wyborach
Wyniki głosowania, godzina 12:05

To się oczywiście zmienia na bieżąco. Możesz przykładowo śledzić kolejne wyniki w tym wątku: Wybory parlamentarne 2023

Przeliczyłem to na głosy za pomocą dostępnego kalkulatora. Wyszło, że PIS na tym etapie ma 216 głosów. KO, Trzecia Droga i Lewica 223 głosy, Konfederacja, traktowana jako odrębny byt tych głosów ma 21. Wygląda na to, że przy tej powszechnej wiedzy (brak możliwości skonstruowania rządu bez Konfederacji), kontrakty na WIG20 rosną (stan z godziny 12:05) o 4%, a sam WIG20 i 4,1%. Czy zatem faktycznie inwestorzy patrzą na wyniki wyborów, czy to tylko pretekst do wyzwolenia ruchu?

Moja propozycja dla wszystkich inwestorów po tych wyborach jest (mimo wszystko) jedna. Należy się skupić na wyborze najlepszych spółek, tj. takich, które są fundamentalnie dobre oraz na których, zgodnie z analizą VSA, widoczna jest akumulacja akcji. Zbieżność tych dwóch czynników sprawi, że w perspektywie czasu inwestycja powinna przynieść korzyści. To cała tajemnica bycia skutecznym na rynku. Należy to robić niezależnie od jakichkolwiek okoliczności.

Co znaczy spółka dobra fundamentalnie?

Staramy się na ten temat pisać dość dużo artykułów. Co do zasady za spółkę dobrą fundamentalnie uznajemy spółkę, która ma zdolność do zwiększania swoich przychodów, ma dodatni ROIC i jest w stanie zarabiać pieniądze, którymi jest się w stanie podzielić z akcjonariuszami (dywidendy). Dobra spółka, to również taka, która może zaproponować skup akcji dla akcjonariuszy. To powoduje zmniejszenie liczby akcji w obiegu, a zatem i potencjalnie wyższe przychody na akcję dla każdego ich posiadacza. Czynników jest znacznie więcej.  Podsumowując chodzi o znalezienie takiego biznesu, który systematycznie z roku na rok potrafi być lepszy.