PZU idzie na 50 zł. Hossa ubezpieczyciela trwa (aktualizacja)

18.12.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Aktualizacja analizy PZU z dnia 1 grudnia 2023 roku. W ostatnim czasie w przestrzeni analitycznej polskiego Internetu pojawiły się analizy akcji PZU, które sugerują spadek kursu akcji. Sytuacja taka jest brana przez wielu inwestorów pod uwagę. Wiem o tym, bo i takie pytania otrzymałem. Postaram się ustosunkować publicznie do tego, jak obecnie postrzegam PZU. Analiza techniczna PZU, jaką widziałem w serwisach branżowych (przykład):

Analiza techniczna PZU
Analiza techniczna PZU

Mówiąc w skrócie, czekałby nas obecnie spadek w kierunku 35 zł. Przecena mogłaby sięgnąć 25%. Czy jednak analogiczne sygnały faktycznie płyną do nas z szerokiego rynku oraz z zachowania wolumenu na akcjach PZU?

Analiza WIG20

Kilka dni temu napisałem analizę WIG20, w której raczej widzę możliwą eksplozję kursu akcji indeksu WIG20. Wedle tej analizy jedną z możliwości jest to, że jesteśmy w przededniu fali 3 w 3, czyli formalnie w najbardziej dynamicznej części ruchu wzrostowego WIG20. Cieszy mnie tym samym to, że w tej chwili WIG20 rośnie już o 2%, bo to przybliża nas do realizacji tego scenariusza. Sytuacji nie popsuł na razie obecnie formujący się rząd, który chce odebrać Orlenowi 15 mld zł z zysku netto. Akcje Orlen zareagowały spadkiem ceny akcji, jednak jak pokazał Bartek w podlinkowanym artykule, spadek miał charakter świecy akumulacyjnej. Podobnie sprawa ma się z wolumenem.

Jesteśmy w takim kontekście rynku (pomijam na tym etapie sprawę wartości fundamentalnych spółek, które pokazują bardzo duże niedowartościowanie samych spółek), w którym to nie spadek jest prawdopodobny, ale dynamiczny wzrost spółek. To powinien również potwierdzić wolumen na PZU, jeżeli mam oczywiście rację. Zobaczmy na wykres PZU, jaki kształtuje nam się przy samym szczycie wyżej pokazanego kanału wzrostowego.

Analiza PZU

W kontekście tygodniowym niemal pewne było to, że pojawi się korekta. W naszej ostatniej nauce inwestowania na giełdzie wskazałem rolę malejącego wolumenu w ocenie możliwości kształtowania się korekty lub odwrócenia. Na PZU mieliśmy w istocie malejący wolumen w dojściu do szczytu (górnej granicy kanału wzrostowego), jednakże świeca, która się tutaj pojawiła, nie była świecą mocno podażową. To świeca Supply Coming In, która świadczy o nadejściu podaży.

Akcje PZU - analiza
Akcje PZU – analiza

Zauważmy, że po całej strukturze malejącego wolumenu i wyrysowaniu się świecy podażowej (trzy połączone świece), nie zobaczyliśmy wylania się podaży na rynek. Pierwsza świeca tygodniowa po żółtej ramce, która jest czarnym korpusem, ma najniższy wolumen z tła. Oznacza to, że cena przy szczycie napotkała na wysiłek (duży wolumen i akcent zaznaczony na żółto), jednak nie napotkała na podaż, która by sypała akcjami. To bardzo istotna informacja. Nie ma aktywnie działającej podaży.

Wprawne oko zauważy również na powyższym wykresie trzy ostatnie świece, gdzie wolumen ponownie maleje i na końcu mamy akcent. Akcent budowany jest na świecy młot. Wymowne. A jak te trzy tygodnie (trzy świece) wyglądają na skali dziennej?

PZU akcje analiza
PZU akcje analiza

W tej skali również widzimy malejący wolumen (wolumen ma tendencję zmniejszania się wraz z upływem czasu). Malejąca tendencja kończy się akcentem, który w powyższym przypadku stanowi świeca młot.

Podsumowanie

Na podstawie analizy VSA akcji PZU raczej spodziewałbym się wybicia kanału wzrostowego w górę, niż spadku o25%. Analiza VSA ma to do siebie, że dzięki niej nie musimy zgadywać. Na tym etapie widzimy ruch wzrostowy i korektę od szczytu. Jeżeli w ruchu jest siła, to należy się spodziewać kontynuacji wzrostu. Jak długo? Do czasu osłabienia trendu wzrostowego lub wylania się podaży na rynek. Dopiero na tej podstawie będziemy w stanie stwierdzić, że coś negatywnego zaczyna się dziać.

Aktualizacja 18.12.2023

Zgodnie z sygnałami VSA (malejący wolumen z akcentem) kurs akcji PZU kontynuuje trend wzrostowy.

Analiza wolumenu na PZU. Pierwsze podejście pod opór 50 zł
Analiza wolumenu na PZU. Pierwsze podejście pod opór 50 zł

Na wykresie D1 po akcencie mamy podejście pod opór 50 zł. Pojawił się świeca Upthrust (1) i rekordowy wolumen (1) związany z wygasaniem kontraktów terminowych i zmianą serii w piątek 15 grudnia. Popyt nadal ma przewagę i szansę na zaatakowanie ostatniego ATH.

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.