Analitycy z USA stawiają w 2024 roku na sektor energetyczny

29.12.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

O stawianiu na sektor energetyczny można przeczytać na portalu Stooq.pl, podaną dalej za serwisem FactSet. Z informacji trudno wyczytać, czy pod pojęciem sektora energetycznego, kryją się jedynie spółki energetyczne, czy może również kryją się tam spółki paliwowe, które również wytwarzają energię w postaci paliw. Zapraszam na analizę Orlen i PGE

Na chwilę obecną mam bardzo podobne zdanie do amerykańskich analityków giełdowych. Być może ich rekomendacje bezpośrednio przekładają się na działanie kapitału amerykańskiego na naszym rynku. Pamiętacie Orlen i chociażby możliwy podatek nadzwyczajny w wysokości 15 mld zł? Wskazywaliśmy wtedy, że rekordowy wolumen może kończyć korektę na spółce.

Orlen i PGE: akcje Orlen

Dzisiaj widzimy już tego efekt – Orlen zbliża się do swojego szczytu z października 2023.

Orlen w drodze na szczyt
Orlen w drodze na szczyt

To, na co trzeba zwrócić uwagę, to malejący wolumen wraz z akcentem wolumenowym (rysowane od połowy października do końca listopada). To wręcz wzorcowy przebieg korekty. Druga ważna rzecz – wzrost od dołka odbywa się na silnych pchnięciach popytu na wolumenie. Orlen jest wyraźnie rozgrywany w trendzie wzrostowym i posiada blisko 97% udział w indeksie WIG-Paliwa.

Orlen i PGE: akcje PGE

Chciałem zwrócić również uwagę na spółkę PGE, która posiada 43% udział w indeksie sektorowym WIG-Energia. To największy i najważniejszy przedstawiciel sektora energetycznego w Polsce.

Wolumen na PGE
Wolumen na PGE

Tutaj również – jednak w ujęciu długoterminowym (wieloletnim) mieliśmy widoczną tendencję malejącego wolumenu z akcentem na końcu (2020 rok). Od tego czasu wyrysowały się dwa testy wolumenowe (młoty). Ostatni kwartał, który teraz obserwujemy, to świeca z dolnym knotem i wysokim zamknięciem na podwyższonym wolumenie. Wygląda, jak typowe pchnięcie popytu.

Popyt jest obecny na spółkach paliwowo-energetycznych w Polsce i jak mi się wydaje – nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Jeżeli pod uwagę weźmiemy same wyceny względem historycznie drogiego 2007 roku, to Orlen posiada 5-cio krotne niedowartościowanie (względem aktualnie osiąganych przychodów). W przypadku PGE mówimy o niedowartościowaniu nawet 10-cio krotnym. Nie mam wiary w to, że aż tak mocno wyżej wymienione spółki wzrosną. Akumulacja jest jednak widoczna i była w rekordowej skali na każdej ze spółek, stąd z ciekawością będę obserwował dalszy rozwój wydarzeń.

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Inwestowanie na giełdzie   Dołącz do nas – w tym tygodniu 15% taniej w abonamencie 2-letnim MAX 730. Zyskasz 162 zł!
  Wykorzystaj bonus do 14 października do godziny 20:00.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.