Analiza Orlen i rekordowa akumulacja akcji

20.07.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Rozmawiałem z Bartkiem na temat spółki Orlen w ostatnim czasie, bowiem nie możemy się nadziwić temu, co dzieje się z tą spółką i jak to wszystko jest rozgrywane. Właściwie nie pamiętam sytuacji, aby jakakolwiek giełdowa spółka miała tak negatywne opinie w sieci. Zły jest Obajtek i zła jest spółka, bo zarabia. Spółka łupi kierowców. To wszystko znamy wszyscy. Tylko jaka jest druga strona medalu, o której media nie mówią?

Akumulacja akcji na Orlen

Co jakiś czas piszemy analizy spółki Orlen, ostatnio na początku czerwca. Spółka jest w naszym zainteresowaniu, bowiem ze średnią ceną zakupu na poziomie ok. 55 zł stanowi aż 24% portfela dywidendowego DIV. Mamy powody, aby bardzo mocno interesować się tą spółką. W powyższej analizie wskazywałem, iż:

Zgodnie z zasadą popytu i podaży, jeżeli zbierze się dostępną podaż z rynku, to cena akcji MUSI rosnąć. Proces zbierania akcji widzimy od ubiegłego roku. Dostęp do ogólnych informacji pokazuje, że FF (ilość akcji w wolnym obrocie) wynosi 0,45*1,16 mld sztuk, czyli 520 mln sztuk. Na akumulacji w październiku, marcu i obecnie w maju zebrano przynajmniej 95 mln akcji. Sądzimy, że zebrano 20% wszystkich akcji dostępnych w obrocie. Wniosek może być z tego tylko jeden. Akcje są akumulowane, a cena akcji spółki powinna się wznieść na dużo wyższy poziom.

Skoro mamy rekordową akumulację za sobą, to chyba wypadałoby oczekiwać rekordowego wzrostu. I tutaj dosłownie spina mi się nagonka medialna, aby zniechęcić ludzi do spółki i jednocześnie skupić akcje z rynku. Jak inaczej zachęcić ludzi do pozbywania się walorów, jak poprzez zniechęcenie ich do spółki? Oczywiście nie wiem, czy tak jest w rzeczywistości, czy może negatywny PR jest jedynie częścią politycznej gry w Polsce. Mniejsza już o ten temat. Zdrowo myślący inwestor powinien myśleć o tym, co kupuje i dlaczego kupuje, a nie kierować się emocjami i tym bardziej tym, co piszą media.

Gdzie i jak Orlen (akcje Orlen) był akumulowany, pokazałem w Strefie Premium PPCG Stock, a dzisiaj pokuszę się o zrobienie czegoś, czego nie robię zwykle. Tutaj jednak to aż razi po oczach, dlatego zrobię dla tej analizy wyjątek.

Analiza fal Elliotta na Orlen

Analiza akcji Orlen
Analiza akcji Orlen

Mamy takie wrażenie, że lata 2020-2023 (wchłonięcie PGNiG oraz Lotosu + ekspansja zagraniczna) były okresem rekordowej akumulacji. Zgodnie z prawem przyczyny i skutku, powinniśmy zobaczyć po rekordowej akumulacji rekordowy wzrost. Spodziewamy się wyjścia ceny w jakiejś perspektywie czasu na nowe rekordy, co w przyszłości zakończy nam falę 3. Oznacza to też, że prawdopodobnie obecne rejony fali 4 w 3 były bardzo atrakcyjnymi rejonami na długoterminowy zakup, co zresztą potwierdzają rekordowe wolumeny.

Polityka dywidendowa Orlen

Na temat polityki dywidendowej długi artykuł napisał Bartek. Polecam więc dokładnie przeanalizować to, co podał nam Orlen w zakresie polityki dywidendowej. Jeżeli ktoś mniej lubi czytać, a woli pooglądać, to Bartek na ten temat nagrał również podcast.

Podsumowanie

Przyznam, że z ciekawości popatrzyłem na to, co pisałem na temat Orlenu w 2020 roku, kiedy widziałem pierwszą silną akumulację. To jest fenomenalne, bo wnioski były dokładnie takie same, jak dzisiaj. To jednak, czego większość inwestorów nie rozumie, to czas niezbędny do zrealizowania się rozgrywki kapitału długoterminowego.

Większość inwestorów chce kupić akcje i zarobić na nich w ciągu najbliższych dni, a czasem tygodni. Myślę jednak, że inwestorzy dysponujący miliardami mają nieco inne priorytety. Inaczej bowiem wrzuca się 2 mld zł w akcje niż 20 tys. zł. To jest proces wejścia, proces trzymania i proces zarabiania. To jest ten czas, który jest potrzebny. Spółka też potrzebuje czasu, aby się rozwinąć jako biznes, a nakłady inwestycyjne zaczęły się zwracać. To proces rozłożony na lata, a nawet dekady. Podobnie cena akcji też potrzebuje czasu, aby zdyskontować rozwój. Czas jest zatem kluczową zmienną.

Poniżej wspomniana analiza Orlenu z 2020 roku.

https://ppcg.com.pl/analiza-pkn-orlen-widziana-falami-elliotta-w-dlugim-terminie/