Awantura o 15 mld zł w Orlen (aktualizacja)

13.12.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan
Awantura o 15 mld zł w Orlenie

Analiza Orlen z 29.11.2023 – zaktualizowana 13.12.2023. Środowa sesja zapewnia nam sporą dawkę emocji za sprawą silnego spadku akcji Orlen. To reakcja na projekt ustawy zamrożeniu cen energii, farmach wiatrowych i składce nałożonej na Orlen w wysokości 15 mld zł. Właśnie ten ostatni punkt stał się wyzwalaczem dzisiejszej wyprzedaży. Jak się skończy awantura o 15 mld zł w Orlenie i czy akcje nadal są dobre?

Jaki jest cel składki z zysku Orlen?

Pisząc wprost składka ma sfinansować utrzymanie cen energii i gazu na obecnym poziomie. Projekt ustawy zakłada przedłużenie na pół roku obniżonych stawek za energię elektryczną dla gospodarstw domowych i samorządów. Indywidualni odbiorcy będą płacić nie więcej niż 412 zł/MWh, a publiczni 693 zł/MWh. W obu wypadkach doliczyć jeszcze trzeba podatek akcyzowy w wysokości 5 zł/MWh.

Akcje Orlen był obciążony domiarem od gazu wydobywanego w kraju. Domiar ten obowiązywał jednak od końca 2022 roku. Dodatkowe obciążenie ma być zaś źródłem finansowania zamrożenia cen. Każdy kij ma dwa końce. Z jednej strony społeczeństwo w jakiejś części złożyło się na zyski Orlenu i można to postrzegać jako formę realizacji misji społecznej (w końcu to spółka Skarbu Państwa). Gdyby nie składka, to pewnie zobaczylibyśmy wzrost jakiegoś podatku lub akcyzy, żeby to zamrożenie sfinansować. Z drugiej strony takie działania zdecydowanie podkopują zaufanie inwestorów (w tym zagranicznych) do spółki. Nie są też najlepszym marketingiem dla nowego rządu.

Warto pamiętać, że Orlen poprzez podatki i różne projekty robi transfer części zysku do budżetu i pośrednio obywateli (poprzez finansowanie z tego budżetu – zasilanego przez m. in. przez Orlen – różnych programów socjalnych). Czy zatem tych 15 mld zł nie dało się znaleźć w innym miejscu? Nie mnie oceniać, bo nie znam struktury budżetu naszego państwa.

Czy wyprzedaż akcji Orlen skończy korektę?

Jednym ze scenariuszy, który może się rysować, jest korekta ABC z impulsową falą C.

Orlen - układ fal Elliotta i analiza wolumenu
Orlen – układ fal Elliotta i analiza wolumenu

W powyższym układzie dzisiejszy spadek byłby końcową fazą impulsu (fala 5 w C). Pasuje do tego skok wolumenu po wcześniejszym wolumenie korekcyjnym. Potwierdzeniem byłaby akumulacyjne świeca z wyraźnym dolnym cieniem na koniec środowej sesji, a potem przewaga popytu w skali D1 lub mniejszej. O to drugie w skali dziennej może być jednak ciężko, bo dziś prawdopodobnie zobaczymy bardzo wysoki wolumen.

Dzisiejszy spadek na razie wymazał z kapitalizacji ok. 5 mld zł, czyli 1/3 potencjalnego negatywnego wpływu składki na wynik.

Aktualizacja z dnia 13.12.2023

Zgodnie z naszym oczekiwaniem informacja o składce została wykorzystania do akumulacji akcji na masową skalę.

Orlen akcje. Rekordowa akumulacja akcji
Orlen akcje. Rekordowa akumulacja akcji

Na wykresie D1 pojawił się Selling Climax z rekordowym spreadem i wolumenem. Cena akcji zareagowała zwyżką zgodnie ze wskazaniami analizy VSA

Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Wyniki portfeli edukacyjnych

Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 14.12.2023 obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.

Portfele edukacyjne: Główny +74% / Emerytalny +145% / Dywidendowy +69%
TOP 5 spółek: Shell +173% / Rokita +153% / DOM +116% PEO +106% NVIDIA +163%
Benchmark: WIG +36%


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.