Gazeta finansowa: tydzień na giełdzie 11-15 września 2023

15.09.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Omawiamy krótko najważniejsze naszym zdaniem wydarzenia giełdowe mijającego tygodnia, również w kontekście naszych inwestycji. Podsumowanie tygodnia na giełdzie.

Grupa Azoty

W ostatniej analizie Grupy Azoty z sierpnia tego roku, przedstawiłem całkiem spore wolumeny akumulacyjne na niskich poziomach cenowych, które moim zdaniem wyraźnie wskazują na oczekiwania wzrostowe inwestorów. W jakim celu inaczej kupowaliby spore wolumeny akcji?

Osobiście spodziewałem się, że od czerwca/lipca tego roku sytuacja Azotów będzie się poprawiać. Miało to wynikać przede wszystkim z podpisaniem korzystniejszych cenowo umów na energię z Orlenem (w skład którego wchodzi PGNiG), co miało złagodzić znacząco stronę kosztową.

Nie tak dawno przeczytałem, że wolumen produkcji nawozów w Azotach rośnie już trzeci miesiąc z rzędu. Od siebie zaś dodam, że w minioną niedzielę przejeżdżałem dosłownie koło bramy Azotów i kominy kopciły całą mocą. Jest to mocny sygnał tego, że produkcja idzie całą parą.

Apple

Apple jest dzisiaj na pewno największą spółką w portfolio Warrena Buffeta (stanowi 51% jego portfela, to tyle, jeżeli chodzi o dywersyfikację). Wspominam o niej dlatego, ponieważ zaprezentowano iPhone 15, kolejną wersję kultowego telefonu, używanego aktywnie przez dużą część społeczeństwa.

W tym kontekście zwracam uwagę na to, że w analizie z lipca wskazywaliśmy na przewartościowanie Apple i możliwość przeceny do mniej więcej okolicy 150 dolarów. Jak na razie, cena zdołała się skorygować od szczytu o co najmniej 10%.

Akcje Apple są dobre i wg prognoz na kolejne 2 lata, nadal pozostaną dobre. Przychód ma rosnąć o przynajmniej 3% rocznie, zaś zysk na akcję o blisko 12%. Zwracamy jednak uwagę na to, że Apple jest już potężną firmą, a takim biznesom na pewnym etapie ze względu na swoją wielkość trudno jest już rosnąć, przynajmniej dynamicznie.

PKN Orlen

Obserwujemy niebezpieczną anomalię, która polega na silnym wzroście cen ropy na rynkach światowych i dalej na wzroście notowań dolara do złotówki, co zawsze w naturalny sposób przekłada się na wzrost ceny paliw na stacjach benzynowych. Tymczasem w Polsce ceny paliw na stacjach maleją.


Inwestowanie na giełdzie   Dołącz do nas – w tym tygodniu 15% taniej w abonamencie 2-letnim MAX 730. Zyskasz 162 zł!
  Wykorzystaj bonus do 14 października do godziny 20:00.

Pytanie, kto za to zapłaci? Jeżeli tym razem nie płacimy za to z własnej kieszeni, to może Orlen mocno zszedł z marży i on zapłaci za to w wynikach? Naprawdę nie mam pojęcia, co tu się dzieje, zwłaszcza, że 15 października zbliżają się wybory parlamentarne.

Podsumowanie tygodnia na giełdzie: Budimex indeksie MSCI

Po wejściu Budimex do funduszu MSCI wskazywaliśmy, że nie tylko cena nie jest atrakcyjna. Znajduje się na poziomie, w którym akcje historycznie przez inwestorów uznawane były za zbyt drogie.

Ciekawe jest to, że fundusze inwestycyjne, odzwierciedlające na ślepo indeks MSCI skupowały akcje, a ktoś zyski realizował. Na ten moment cena w okolicach dnia ogłoszenia powyższej informacji osiągnęła szczyt i na ten moment skorygowała się już ok. 20%.

Podsumowanie tygodnia na giełdzie: EBC podniósł stopy procentowe o 0,25%

Konsensus zakładał, że stopy procentowe pozostaną na niezmienionym poziomie. Tymczasem zostały podniesione do 4,5%. Jak w tym kontekście wygląda działanie naszego NBP, który działa w drugą stronę?

Bogdanka

Zarząd Enei chce 72,28 zł za jedną akcję Bogdanki. Dokładnie na taką kwotę wyliczono wartość godziwą akcji, po której Enea może się zgodzić na sprzedaż akcji Bogdanki. Oznacza to wprost, że dyskonto wobec notowanej w chwili podania tej informacji, ceny akcji, wynosi ponad 100% na akcji.

Cena już reaguje silną zwyżką, prawdopodobnie dyskontując wyższą cenę wezwania.

Analiza LWB. Podsumowanie tygodnia na giełdzie
Podsumowanie tygodnia na giełdzie: analiza LWB

Cel 50 zł?

Podsumowanie tygodnia na giełdzie: chińska gospodarka odbija

Jesteśmy wciąż w koszyku rynków wschodzących razem z Chinami. Do tego są one największym odbiorcą surowców na świecie – w tym miedzie. Nasz rynek stoi spółkami surowcowymi, więc kondycja Chin ma znaczenie. Ostatnio było kilka słabszych odczytów, ale może wreszcie zła passa została przełamana. Na rynek wpadły lepsze dane o produkcji i sprzedaży detalicznej.

Produkcja przemysłowa Chiny
Podsumowanie tygodnia na giełdzie: produkcja przemysłowa Chiny

Od razu zwyżką zareagowały akcje KGHM. Bierzmy jednak poprawkę na moment wygasania kontraktów terminowych. Test determinacji popytu przekładamy na kolejny tydzień.

Analiza akcji KGHM
Podsumowanie tygodnia na giełdzie: analiza akcji KGHM

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.