Panika na Pure Biologics SA. Co sygnalizuje VSA?

20.12.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Cały czas mam przekonanie, że wybór dobrego biznesu to tylko jedna strona medalu. Giełda jest miejscem, w którym inwestorzy głosują za danymi biznesami swoimi portfelami. Jeżeli biznes jest dobry, to będzie kupowany.

Jeżeli biznes uważamy za dobry, a jest on sprzedawany przez dużych akcjonariuszy, to mamy problem w ocenie. Któraś strona się myli. Oczywiście może być tak, że biznes będzie zły lub będzie miał problemy w przyszłości i analogiczną spójną informację otrzymamy z wykresu ceny akcji.

 

Pure Biologics – finanse rodzą problemy

To, że omawiana spółka ma ogromne problemy, możemy przeczytać chociażby z ostatnich komunikatów, dostępnych w serwisie Stooq.pl. Pure Biologics na gwałt potrzebuje finansowania i na razie ma problem z jego zdobyciem.

Pure Biologics jest biofarmaceutyczną firmą koncentrującą się na odkrywaniu i rozwijaniu leków biologicznych oraz opracowywaniu terapii pozaustrojowych. Działa w obszarze immunoonkologii i nefrologii, prowadząc badania z wykorzystaniem własnych platform technologicznych do selekcji cząstek aktywnych – przeciwciał i aptamerów. Spółka koncentruje się na rozwoju dwóch strategicznych projektów lekowych w obszarze onkologii – PB003G i PB004 – przygotowywanych do rozpoczęcia badania Fazy 0 (first-in-human), a także aptamerowym projekcie PB103, dla którego powołała spółkę celową Doto Medical. PAP Biznes

Z opisu działalności spółki możemy się domyślić, że działa w wymagającym środowisku. Badania nad nowymi lekami są kapitałochłonne, a efekt badań jak i końcowe efekty w postaci leku i jego potencjalnego sukcesu na rynku pozostają zawsze niepewne.

Przychody ze sprzedaży na obecnym etapie pozostają na jakimś średnim poziomie pomiędzy 16, a 21 mln zł ze słabszym 2022 rokiem.

Przychody ze sprzedaży PURE - Serwis Biznesradar.pl
Przychody ze sprzedaży PURE – Serwis Biznesradar.pl

Spółka Pure Biologics ma za to ogromny problem z EBIT (zysk operacyjny, czyli zysk przed odliczeniem podatków i odsetek). Tutaj spółka bezwzględnie kroczy ku upadkowi.

EBIT Pure - serwis Biznesradar.pl
EBIT Pure – serwis Biznesradar.pl

Pure Biologics – analiza VSA

Widząc coś takiego, wnioskujemy, że spółka ma poważny problem, który powinien korelować z tym, co powie nam wolumen i cena akcji na wykresie. W ciemno zakładam, że wykres będzie naszprycowany sygnałami podażowymi. Wcześniej go nie oglądałem.

Pure Biologics
Pure Biologics

Przyznam, że zaskoczyło mnie to, co widzę w lipcu 2019 roku. Ewidentnie na spadu pojawił się rekordowy względem tła wolumen (zielony). To dla mnie kolejny dowód na to, że instytucje finansowe, widząc to, co dzieje się w Chinach, robiły ekspozycję na firmy farmaceutyczne. Skutkiem tej akumulacji był wzrost w okresie wybuchu pandemii również w Europie.

Powyższe to właśnie typowy przykład tego, że w fundamentach widzimy same problemy, a wykres wykazuje wzrost. Wzrost jednak na przełomie pierwszej i drugiej połowy 2020 roku odbywał się na świecach dystrybucyjnych (żółty). Inwestorzy korzystali z wyższych cen, pozbywając się akcji. Druga połowa 2020 roku to spadek na niedźwiedzim wolumenie. Oznaczyłem go czerwoną prostą na wykresie.

Podsumowanie

Za nami sekwencja dystrybucji i niedźwiedziego wolumenu. Skoro rynek był po dystrybucji i pojawił się rynek niedźwiedzia, to każde kolejne zdarzenie powinno potwierdzać istnienie podaży. Taka sytuacja utrzyma się do czasu pojawienia się świec akumulacyjnych. Na wykresie w czerwonych ramkach zaznaczyłem ważniejsze zdarzenia podażowe, które tylko i wyłącznie potwierdzają na ten moment kierunek spadkowy na Pure Biologics.

Właściwie na tym należałoby poprzestać analizę spółki, bo nic więcej wyciągnąć na ten moment nie potrafię. Fajnie jest obserwować spółki, które regularnie się rozwijają, są akumulowane i nie są dystrybuowane na wzroście. Analiza takiej spółki to sama przyjemność, podobnie jak jej zakup i obserwacja rozwoju w długim terminie.

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Wyniki portfeli edukacyjnych

Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 15.12.2023 obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.

Portfele edukacyjne: Główny +76% / Emerytalny +147% / Dywidendowy +68%
TOP 5 spółek: Shell +176% / Rokita +154% / DOM +112% PEO +104% NVIDIA +169%
Benchmark: WIG +36%Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.