Debiut na rynku GPW spółki Murapol SA. Czy warto kupić akcje?

18.12.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan
Debiut na rynku GPW spółki Murapol SA

Debiut na rynku GPW spółki Murapol SA. 15 grudnia w końcu zadebiutował na giełdzie Murapol. To 10 debiut na głównym parkiecie w tym roku. Ilość IPO dość dobrze oddaje kondycję giełdy i zainteresowanie spółek obecnością na parkiecie. 10 to niezbyt imponująca liczba, bo tylko w 2023 roku na Wall Street było 152 IPO.

Profil działalności

Zgodnie z profilem Grupa Murapol jest obecna na rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce od 2001 roku, co czyni ją jednym z najbardziej doświadczonych deweloperów mieszkaniowych w kraju. Od początku działalności do 30 września 2023 roku zrealizowała 81 wieloetapowych inwestycji, w ramach których powstało 27,2 tys. lokali. Jej mapa inwestycji (rozumiana jako inwestycje zrealizowane, w budowie lub w przygotowaniu) obejmuje łącznie 19 miast, zarówno aglomeracje, jak i mniejsze miasta.

Na dzień 30 września 2023 r. bank ziemi Grupy Murapol umożliwiał, zgodnie z założeniami Spółki, realizację ok. 19,8 tys. lokali, co zdaniem Zarządu oznacza, że był on jednym z większych banków ziemi w porównaniu do banków ziemi posiadanych przez polskich deweloperów mieszkaniowych notowanych na GPW. Wygląda na to, że sektor nieruchomości zyskał całkiem solidnego gracza w drużynie, przynajmniej od strony struktury biznesu. Czy fundamenty to potwierdzają i na ile są lepsze od DOM z naszego portfela dywidendowego?

Analiza finansowa Murapol

Standardowo sprawdźmy przychody. Mamy dane roczne – ostatnie za 2022 roku. Wygląda na to, że wypadł nieco gorzej od 2021 roku, czyli mamy spadek przychodów o 7,33% Niby niewiele, ale DOM w tym samym czasie podniósł przychody o 27,5%.

Murapol przychody. Debiut na rynku GPW spółki Murapol SA.
Murapol przychody

Zysk netto Murapol spadł w analogicznym okresie (2022 względem 2021) o 6,3%, gdy tymczasem DOM podniósł go o 37,4%. Kolejny punkt dla portfelowego dewelopera. Dla odmiany lepiej prezentują się w przypadku Murapol przepływy pieniężne. Choć obie spółki zanotowały ich spadek, to przepływy operacyjne wolniej spadły w Murapol (spadek 27,6% w 2022 i 20% w 2021 względem poprzedniego roku). DOM z kolei zanotował spadek odpowiednio o 48,3% i 42%.

Mocna rentowność (ROIC)

Obie spółki pokazały za 2022 rok bardzo wysoki ROIC – Murapol 43% (niestety spadek o 13,3%) i DOM 32% (spadek 0 14,6%). W przypadku Murapol nie mamy jeszcze kwartalnych raportów z 2023 roku. Z kolei DOM za Q3 2023 (obejmuje 4 kwartały krocząco) pokazuje niecałe 27%, co daje spory spadek aż o 32,4%. Zobaczymy, jak sytuacja będzie wyglądać za cały 2023 roku, gdy obie spółki pokaż pełny roczny raport. Na razie w kontekscie rentowności lepiej prezentuje się Murapol.

Wysokie zadłużenie

Obie spółki mają porównywalne zadłużenie ogólne na poziomie ponad 0,7. To standardowa sytuacja w spółkach deweloperskich, które w dużej części finansują się kredytami, zanim sprzedadzą całość lokali w inwestycji. Tak Murapol, jak i DOM mają dość wysokie wskaźniki płynności bieżącej na bezpiecznym poziomi powyżej 1,3. Niestety żadna z nich nie dobiła do 2, co lubią banki udzielające kredytów inwestycyjnych. Nie sądzę jednak, by spółki te miały problem z pozyskaniem finansowania swoich projektów.

F-Score i Altman

Podobne porównywalne są ratingi.

Model Murapol DOM
Altman 8 7
F-Score 5 4

Żadna ze spółek nie osiągnęła optymalnego zakresu 7-9 punktów w modelu F-Score.

Dywidendy i prognozy

Niestety na ten moment nie możemy zrobić analizy porównawczej. Nie wiem, czy Murapol będzie wypłacał dywidendę i jaka będzie polityka dywidendowa. Nie ma też w serwisie Biznesradar prognoz dla tej spółki. W przypadku DOM wiemy, że jest to bardzo dobra spółka dywidendowa. Regularnie podnosi dywidendę i od początku zakupu wypłaciła nam już 46,5 zł skumulowanej dywidendy brutto. Dla naszej ceny zakupu 84,72 zł daje to skumulowaną stopę zwrotu 54,9%. Tyle środków wydanych na zakup jednej akcji wróciło na nasz rachunek w postaci dywidendy. Całkowita stopa zwrotu (TR) z inwestycji w DOM w portfelu DIV to 112%. Czy Murapol dałby radę pobić ten wynik?

Podsumowanie

Murapol na pewno może uznać debiut za udany. Na zamknięciu piątkowej sesji akcje wzrosły o prawie 14% przy obrotach 48,9 mln zł. Widać tym samym duże zainteresowanie spółką wśród inwestorów. Czy Murapol przełamie złą passę IPO? Jest taka szansa, bo nadchodzi hossa i spółka mogła się wstrzelić w dobry czas. Będę z uwagą śledził zachowanie spółki na parkiecie oraz jej fundamenty. Jeśli wszystko się poukłada, to może właśnie oglądamy narodziny kolejnej dobrej spółki dywidendowej z branży deweloperskiej.

Autor wpisu: Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Wyniki portfeli edukacyjnych

Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 15.12.2023 obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.

Portfele edukacyjne: Główny +76% / Emerytalny +147% / Dywidendowy +68%
TOP 5 spółek: Shell +176% / Rokita +154% / DOM +112% PEO +104% NVIDIA +169%
Benchmark: WIG +36%Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.