Pewnie wszyscy już wiedzą, że osoby z kategorią A do 55 roku życia mogą zostać powołane do wojska w celu co najmniej miesięcznego przeszkolenia. Ma to dotyczyć mniej więcej 250 000 osób. Pytanie, dlaczego tak się dzieje i jakie to może mieć konsekwencje?
Czy Polsce grozi wojna?
Zacznijmy od pewnego cytatu, który wypowiedział wiceminister obrony narodowej, Marcin Ociepa, 29 listopada 2022 roku na wykładzie na uczelni AGH w Krakowie. Cytuję:
Prawdopodobieństwo wojny, w której będziemy brać udział, jest bardzo wysokie. Zbyt wysokie, byśmy mogli traktować ten scenariusz wyłącznie hipotetycznie.
Pytaniem otwartym pozostaje to, czy wojna, która jest spodziewana, będzie przy użyciu Wojska Polskiego (sił zbrojnych RP) poza granicami naszego kraju, czy może wojna może rozprzestrzenić się na naszym terytorium. Zdaję sobie osobiście sprawę z tego, że wiele osób patrzy obecnie na cykle oraz to, że hossa powinna przyciągnąć kapitał amerykański.
Skoro tak, to dolar do złotówki powinien tracić na wartości. W zdrowych warunkach tak. Jeżeli jednak wojna wybuchnie, trudno mi uwierzyć, aby jakikolwiek kapitał chciał inwestować w kraju, który toczy wojnę. To się nie kalkuluje ze względu na ryzyko. Pytaniem jest też to, co wiedzą Amerykanie i dlaczego tak nagle powołuje się ludzi do wojska.
Dolar zyskuje w niepewnych czasach
Powyższy problem nakreślam, ale go nie rozwijam, ponieważ przyszłości nie znam, zbyt mało wiem i nie wiem, jak się to wszystko rozwinie. Chcę jedynie zwrócić uwagę na to, że jeżeli wybucha wojna, to lokalna waluta względem dolara amerykańskiego, zachowuje się w taki sposób:
Z tego powodu posiadanie inwestycji denominowanej w dolarze wcale nie wydaje się złym rozwiązaniem. Tym bardziej, że w USA wcale nie brakuje spółek, które dynamicznie się rozwijają i które niemal gwarantują w okresie kolejnych kilku lat dobre stopy zwrotu.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.