Azoty pod silną presją wysokich cen gazu

26.08.2022, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Kryzys energetyczny uderza we wszystkie branże przemysłu. Niestety również w wiele kluczowych dla gospodarki. Taką jest branża nawozów, które nie tylko są energochłonne, ale istotne dla rolnictwa. Do produkcji nawozów kluczowy jest gaz, a ceny tego surowca są bardzo wysokie.

Dramat na rynku gazu

Zarząd Grupy Azoty informował we wtorek o czasowym zatrzymaniu pracy instalacji do produkcji: nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6. Decyzję uzasadniono „nadzwyczajnym i bezprecedensowym wzrostem cen gazu ziemnego”. Podobnie zrobił Anwil, wstrzymując produkcję nawozów ze względu na wysokie ceny gazu.

Cena gazu w Polsce
Cena gazu w Polsce

Jak widać na załączonym obrazku gaz poszybował na TGE do 1036 zł za MWh w lipcu bieżącego roku. Branża jest więc pod dużą presją. W takiej sytuacji nie dziwią wypowiedzi polityków, którzy chcą wspierać dopłatami takie firmy. Problemy z produkcją nawozu już zaczynają się przekładać na ceny żywności. To z kolei nie jest na rękę rządzącym, tym bardziej, że zbliżają się wybory.

Analiza wykresu Azoty

Na wykresie dziennym widać, że cena akcji dyskontowała opisany powyżej problem już w maju. W żółtym boksie zaznaczyłem końcową fazę zwyżki i malejący wolumen na wzroście kursu. Ostatnie dwie świece są skorelowane z większymi wolumenami i są to świece dystrybucyjne (Upthrust). Taki układ malejącego wolumenu na wzroście i potem mocnego wzrostu na świecy typowo podażowej bardzo często wyznacza szczyt.

Analiza Grupa Azoty
Analiza Grupa Azoty

Po szczycie oglądamy spadek kursu w ramach fali A. W końcowej fazie spadku rośnie nam wolumen, czyli oglądamy falę c w A.

Potem krótka fala B i wchodzimy w falę C wyższego rzędu. W tej fali najdłuższym ruchem jest płaska b.

Najciekawsza jest jednak ostatnia faza spadku. Mamy niewielki wzrost wolumenu, ale świeca kończąca ten spadek powiązana jest z bardzo wysokim obrotem. Jest to szpulka z wyraźnymi cieniami. W tym miejscu wypada się zastanowić, czy to formacja VSA Bag Holding. Niestety nie, bo cienie są za długie. Bag Holding to szpulka z wąskim spreadem, a nie szerokim.

W tym przypadku spread jest największy ze wszystkich świec od zakończenie fali b w fali C. Niemniej jednak skala wzrostu wolumenu w stosunku do tła informuje nas o dużych zakupach i zatrzymaniu przeceny na tym etapie.

Wnioski końcowe

W tym przypadku prawdopodobnie wspomniana szpulka jest zapalnikiem korekty. Brakuje nam dwóch ruchów, by dokończyć falę C: wzrostowej b i spadkowej c. Właśnie wyzwalaczem b jest moim zdaniem szpulka z wysokim wolumenem. Nie widzę w tym momencie okna transakcyjnego. Zakup akcji byłby rozegraniem tylko wewnętrznej b w C. Ten ruch może mieć bardzo ograniczony potencjał w stosunku do ryzyka.

Lepiej zaczekać na dokończenie całej struktury korekty wyższego rzędu i sygnały kupna z testowaniem dołka LTTM.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.