Czarne chmury nad Ci Games. Szykuje się przecena

29.09.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

W niedługim czasie rozdamy Wam książkę w formie elektronicznej (za darmo), w której jeden z działów poświęcony jest myśleniu o biznesie. Jest to niezbędne w inwestowaniu, aby móc zarabiać pieniądze w długim terminie. Jeżeli chcesz ją dostać, to jednym ze sposobów jest zapisanie się na naszą listę mailingową powyżej. Jeżeli już tam jesteś, to nie musisz nic robić, wyślemy Ci ją na maila. Zajmijmy się dziś spółką CIG. Czarne chmury nad Ci Games wiszą, bo na wykresie widać sporo podażowych sygnałów.

Skalowalność biznesu

Wracając jednak do tematu. W przypadku CI Games jednym z problemów jest biznes. Wiesz, czym różni się biznes Pepsi od biznesu CI Games? Jak wypijesz jedną puszkę Pepsi, to możesz chcieć kupić drugą. Jeżeli kupisz jeden tytuł gry CI Games, to nie kupisz go ponownie. Dlatego Pepsi zarobi 1,2,3…10 razy na tym samym produkcie, a CI Games będzie miało z tym duży kłopot.

Jeżeli to zrozumiemy, to w modelu biznesowym CIG dostrzeżemy wadę. Pepsi (akcje PEPSI) będzie produkowało ten sam napój w tej samej puszcze wielokrotnie. CI Games musi produkować nowe gry, aby ponownie zarobić. Różnica jest ogromna i wiąże się przede wszystkim z koniecznymi (zazwyczaj dużymi) nakładami inwestycyjnymi, aby zarobić kolejne pieniądze. Dotychczasowe produkty będą zaś zarabiać coraz mniej.

Taki format działania MUSI się przełożyć na cenę akcji. Na rynku nadrzędną zasadą jest to, że cena akcji rośnie do czasu, dopóki spółka posiada zdolność do powiększania swoich przychodów. Jeżeli jej nie posiada, to skazana jest zazwyczaj na wystrzały cenowe powiązane ze skokiem przychodów i następnie na spadki cen, jeżeli kolejne wyniki finansowe będą zawodzić inwestorów.

Zobaczmy w tym przypadku, jak kształtują się prognozy analityków, do których dotarliśmy. Jeżeli potwierdzą się powyższe tezy, to czy na wykresie CI Games będę mógł dostrzec dystrybucję akcji lub niepokojące zachowanie wolumenu?

Prognozy analityków dla CI Games

CI Games prognozy finansowe. Czarne chmury nad Ci Games
CI Games prognozy finansowe [serwis Biznesradar.pl]
Na 2023 roku prognozy wystawiło nam 3 analityków, dla których konsensus zakłada (średnio) wzrost przychodów o 300% względem 2022 roku. Jednak już w 2024 roku 1 analityk szacuje, że przychody spadną o blisko 55%. Jeszcze gorzej dzieje się w przypadku prognozowanego zysku netto, gdzie ten ma wzrosnąć o 911% względem 2022 roku, ale również spaść o 70% względem 2023 roku w 2024 roku.

Sami widzicie, że kłania się model myślenia o biznesie. Jeżeli mamy produkt, na którym nie jesteśmy w stanie zarabiać wielokrotnie w sposób przewidywalny, to nie ma czegoś takiego, że na konto będą nam wpadać regularne wpływy. Za tym idzie to, czego nikt nie lubi, czyli brak trendu wzrostowego. Zobaczmy na cenę akcji oraz wolumen. Jakie wnioski z tego możemy wyciągnąć?

Analiza akcji CI Games

CI Games akcje. Czarne chmury nad Ci Games
Podażowe sygnały na wykresie CI Games

CI Games akcje

Ja na tym wykresie widzę całą masę struktur podażowych, które absolutnie nie zachęcają mnie do optymistycznego patrzenia na przyszłość. Wręcz przeciwnie. Ktoś wraz ze wzrostem ceny sypał akcjami, prowadząc dystrybucję. Lepsze jest jednak to, że im było wyżej, tym wolumen w swojej strukturze wygasał. Coraz mniej inwestorów było skłonnych kupować te akcje.

W samym szczycie malał nam wolumen (pomarańczowy kolor), tworząc jednocześnie Wolumenową Formację Odwrócenia (inny przykład WFO). Ubiegły tydzień to świeca z górnym cieniem i podwyższonym wolumenem, która może być testem podażowym (inaczej test wolumenowy). Tutaj możesz zobaczyć inny przykład testu wolumenowego i jego konsekwencji. Dla tych, którzy powiedzą, że to szpulka (świeca równowagi, a nie żaden test), śpieszę pokazać wykres w skali dziennej.

CI Games akcje
CI Games akcje

To, co stanowi dolny cień szpulki w skali tygodniowej, zaznaczyłem zielonym obszarem. To, co stanowi o teście (górny cień), zaznaczyłem kolorem żółtym. Porównajcie, jaki mamy wolumen na świecy podażowej, a jaki wolumen na świecy popytowej, która tworzy nam dolny cień szpulki. Tak swoją drogą świeca ta ma najniższy wolumen. Rynek wprost mówi, że nie ma popytu, dlatego nawet minimalna podaż zaczyna spychać cenę w dół.

Podsumowanie

Sytuacja po analizie wolumenowej z pewnością nie zachęca mnie do interesowania się tymi akcjami. Analogicznie to, co prognozuje jeden analityk na przyszłość (rok 2024 i przypomnę mocny spadek przychodów) potwierdza to, co widzę na wykresie.

Ktoś wykorzystał lepszą sprzedaż produktu firmy do rozegrania zwyżki i dystrybucji akcji. Być może na kolejny zryw ceny trzeba będzie zaczekać do czasu sukcesu kolejnego tytułu. Pytaniem otwartym pozostaje to, gdzie w tym czasie znajdzie się cena akcji?

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.