Co to jest Buying Climax i jakie ma znaczenie?

20.07.2022, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Muszę przyznać, że jeżeli miałbym wartościować świece oraz ich znaczenie, to najbardziej wartościową świecą połączoną z wolumenem, pozwalającą stawiać prognozy kierunku ceny, jest dla mnie Buying Climax. W przypadku spadku ceny mówimy o Selling Climax, bo to po prostu odwrotna świeca. Buying Climax może być tłumaczona na różny sposób i najczęściej oznacza „punkt kulminacyjny wzrostu”. Ja lubię nazywać tę świecę zamykającą kupujących po złej stronie rynku. To ważne uwięzić kogoś na stracie, bowiem będzie on stanowił w przyszłości paliwo do spadku cen.

Jak wygląda Buying Climax? Jakie musi mieć cechy?

Trzy cechy prawidłowej świecy Buying Climax:

  • Musi to być świeca o najszerszym spreadzie (spread, to poziom liczony od minimum do maksimum świecy). W tle wykresu nie możemy widzieć świec o większym spreadzie.
  • Świeca ta musi mieć rekordowy (znów względem tła) wolumen. Jest to w końcu kulminacja zdarzenia, jakim jest wzrost.
  • Świeca ta musi mieć w końcu górny cień. Chodzi tu o zamknięcie tych, którzy napalili się na wzrost, po złej stronie rynku.

Buying Climax to również biała świeca, o ile po niej pojawi się spadkowa czarna (bądź czerwona, w zależności, jak ktoś ma ustawiony wykres) świeca o dużym wolumenie. Jeżeli połączymy te dwie świece, powstanie Buying Climax.

Taka świeca pojawiła się wczoraj chociażby na indeksie DAX po bardzo dynamicznej zwyżce (kliknij w wykres, aby zobaczyć dokładnie tę świecę, posiada górny cień):

Buying Climax
Buying Climax

Naturalną koleją rzeczy po takiej świecy jest spodziewanie się ruchu spadkowego (korekty bądź powrotu do głównego trendu). Pytanie, jaki może być cel zniżki? Nie jest to, co napiszę, żadną regułą. Rynek po takim zdarzeniu ma tendencję do ruchu poniżej ostatniego dołka lub właśnie głębszej korekty. Tutaj ważny dołek wynikający z systemu LTTM znajduje się on na poziomie ok. 12800 punktów. Czy tak się wydarzy, oczywiście nie wiem. Piszę jedynie o zasadzie uwięzienia inwestorów na dystrybucyjnej świecy po złej stronie rynku i tego możliwych konsekwencjach. Konsekwencją świecy Buying Climax jest zwykle spadek cen, mniejszy w formie korekty lub większy w kierunku ważnego dołka.

Kiedy zobaczysz taką świecę na rynku akcji, bądź na rynku FX, nie napalaj się na kupowanie akcji/kontraktów za wszelką cenę. Prawdopodobnie w niedługim czasie zobaczysz niższe ceny, które będziesz mógł rozważyć do transakcji.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.