DB Energy wybiera się na główny parkiet

14.08.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Rzadko omawiamy spółki NC, ale warto wspomnieć o DB Energy. Spółka planuje bowiem przejść z NC na główny parkiet. Spółka wchodziła na NC w 2019 roku i planowała najpóźniej w ciągu 5 lat przenieść się na główny parkiet.

Analiza fundamentalna DBE

30 czerwca zakończył się rok obrotowy 2019/2020 i spółka pokazała rekordowe wyniki (ok. 24,5 mln zł, tj. 49% więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku). Pozostałe fundamenty też prezentują się całkiem dobrze. Mamy wysoką rentowność ROE (ponad 30%) i ROA (14,6%).

Do tego dobre marże 13-16% na tle sektora (poniżej 2%). Zadłużenie jest umiarkowane (mniejsze niż średnia sektora). Cieszy też doskonała płynność w zasadzie we wszystkich kategoriach. Wystarczy spojrzeć na zestawienie.

Nieźle prezentuje się też punktacja F-Score z wynikiem 7. To plasuje spółkę dość wysoko w kategorii bezpieczeństwa i potencjalnej rentowności inwestycji. Fakt przejścia na główny parkiet w przyszłości jeszcze to wzmacnia, choć oczywiście z decyzją o zakupie wstrzymałbym się do momentu realizacji tego planu.

Kiedy kupić akcje DBE?

Pomijając kwestię przejścia z NC na główny parkiet, zdecydowanie czekałbym na zejście do żółtej strefy.

Jest to poziom lokalnych dołków w skali tygodniowej, ale też minimum długiej świecy Selling Climax. Warto zauważyć, że rekordowe obroty nie pojawiły się na tej świecy, ale na wcześniejszej dystrybucyjnej świecy Buying Climax. Ta podaż nie została jeszcze zrównoważona w pełni podczas spadku ceny.

Dlatego oczekuję, że kurs jednak przetestuje w przyszłości okolice 20 zł. Możliwe, że zbiegnie się to w czasie z przejściem na główny parkiet. W końcu instytucje (fundusze) będą chciały kupić te akcje celem uzupełnienie portfeli bez przepłacania.

Podsumowanie

Spółka jest ciekawa, w miarę rozsądnie wyceniona, choć wskaźniki C/Z i C/WK są wysoko, ale jeśli kurs zjedzie do 20 zł, znacznie się poprawią. Z zakupem wstrzymałbym się do momentu, aż spółka przejdzie na główny parkiet, a cena zawita do strefy poniżej 20 zł.