Dramatyczna przecena LPP. Czy spółka nadal sprzedaje do Rosji?

15.03.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan
LPP

Jak sięgnę pamięcią, nie pamiętam sytuacji, gdy spółka z WIG20 spadała w trakcie sesji nawet ponad 20% i miała problemy z otwarciem. Dziś takie trakcje zafundowała inwestorom LPP. To reakcja na raport Hindenburg Research, według którego dezinwestycja przez LPP aktywów w Rosji była pozorna. Według autorów raportu z dowodów wynika, że LPP nadal sprzedaje w Rosji, wykorzystując do zaopatrywania tego rynku Kazachstan.

LPP ukrywa sprzedaż w Rosji?

„Dane dotyczące importu i eksportu pokazują, że w 2023 r. LPP wysłało do swojej kazachskiej spółki zależnej towary o wartości około 755 mln USD, mimo że Kazachstan stanowił tylko 1 proc. sklepów stacjonarnych LPP” – napisano w raporcie.

Na razie wciąż nie mamy komentarza ze strony LPP, ale spółka w zasadzie nie miała czasu nawet go przygotować. Raport ukazał się przed startem piątkowej sesji. Do tego Hindenburg Research poinformował, że zajął krótką pozycję na spadek kursu LPP (co na dzień 15 marca nie jest widoczne w rejestrze krótkiej sprzedaży).

KNF rejestr pozycji krótkich
KNF rejestr pozycji krótkich (źródło: https://rss.knf.gov.pl/rss_pub/)

Sprawa może mieć dla LPP poważne konsekwencje. Chodzi przykładowo o kredytowanie. Potrzeby finansowe w zakresie pożyczek i kredytów w 62% zaspokaja bank PKO BP. Utrzymanie sprzedaży w Rosji mogło naruszyć warunki umowy kredytowej. W raporcie jest też sugestia, że za świetne przychody w 2022/23 w 2/3 odpowiada właśnie kontynuacja sprzedaży w Rosji, ukryta w sekcji Pozostałe raporty rocznego spółki. Z raportem można się zapoznać w wersji angielskiej na stronie HR pod tym adresem.

Analiza VSA

Jak zwykle w takich przypadkach i na spółce z głównego indeksu, gdy ktoś dużo sprzedaje, to ktoś dużo kupuje.

Analiza VSA LPP
Analiza VSA LPP

Czy właśnie Smart Money na potęgę zbierają akcje? Pewność zyskamy dopiero po fakcie i ujawnieniu wszystkich informacji. Na pewno sygnały słabości widoczne były już wcześniej. Mieliśmy w skali tygodniowej przewagę podaży, a przy kolejnym szczycie skok wolumenu na wzrostowej świecy z dużym spreadem. Do przetestowania są dwa dołki LTTM.

Dziś prawdopodobnie będziemy mieli rekordowy wolumen. Nie tylko przez spadek w reakcji na raport HR, ale też przez rozliczenie marcowej serii kontraktów na WIG20. Na razie zapowiada się na potężną spadkową świecę o zdecydowanie podażowej wymowie. Nie będzie też dla nikogo żadnym odkryciem, że łapanie spadającego noża w tym momencie to czysty hazard.

Aktualizacja

Spółka na stronie zmieściła oficjalny komunikat w przedmiotowej sprawie:

Raport przygotowany przez Hindenburg Reasearch jest elementem przygotowywanego od 5 miesięcy zorganizowanego ataku dezinformacyjnego obliczonego na spadek kursu akcji Grupy LPP. O sprawie poinformowaliśmy wcześniej Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Z tego co ustaliliśmy, nie jesteśmy pierwszą firmą, która stała się obiektem zainteresowania wywiadowni. Wcześniej podobny proceder został przez Hindenburg wycelowany w spółkę Adani. Wiemy jednocześnie, że wywiadownia działa na zlecenie podmiotów trzecich. Nie można wykluczyć, że tego typu działania mogą być próbą przejęcia wpływów w spółce LPP.

Grupa ma pełną kontrolę nad sytuacją. Wszelkie dodatkowe wiadomości będziemy przekazywać na bieżąco.

Źródło: Biuro prasowe LPP

Aktualizacja nr 2 z dnia 18 marca 2024

Spółka uzupełniła oświadczenie na swojej stronie internetowej, prostując niektóre informacje Hindenburg Research. Dodatkowo 18 marca o godz. 10:00 odbędzie się konferencja LPP: Linka znajdziecie poniżej:

Konferencja LPP

Autor wpisu: Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Wyniki portfeli edukacyjnych

Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 31.12.2023 (od początku prowadzenia portfeli) obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.

Portfele edukacyjne: Główny +76% / Emerytalny +148% / Dywidendowy +71%
TOP 5 spółek: Shell +185% / Rokita +164% / DOM +105% PEO +112% NVIDIA +170%



Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.