Indeks Kompetencji Inwestycyjnych

31.01.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Do wczoraj nie wiedziałem, czym jest Indeks Kompetencji Inwestycyjnych. Czasem piszę artykuły o tym, że Polacy często nie mają pojęcia na temat tego, co zrobić ze swoimi pieniędzmi. Tych, którzy autentycznie łapią tego byka za rogi, jest zdecydowana mniejszość.

Jest to ankieta, która ma dać odpowiedź statystyczną, na ile Polacy znają się na inwestowaniu.

Dlaczego powstał Indeks Kompetencji Inwestycyjnych?

Jak czytamy na stronie:

Projekt powstał po to, aby dowiedzieć się, jak Polacy postrzegają obszar inwestowania i oszczędzania oraz jak się w nim orientują. Celem projektu jest edukacja i zwiększenie świadomości finansowej społeczeństwa. Aby dowiedzieć się, jak dobrze sobie radzimy, postanowiliśmy stworzyć indeks, który będzie w przyszłości punktem wyjścia do oceny rozwoju naszej wiedzy finansowej.

Wypadamy gorzej od naszych sąsiadów

Z samej strony badania można się dowiedzieć, iż 39% Polaków deklaruje doświadczenie z inwestowaniem. Powiedziałbym, że tylko 46% osób w wieku 25-35 lat rozumie kwestię wpływu inflacji na oszczędności. Z kolei 41% osób rozumie zasadę obniżania ryzyka inwestycyjnego. Okazuje się, że tylko 30% odpowiadających na pytania ankiety, zna poprawną odpowiedź na pytanie o ubezpieczenie od spadków na giełdzie. Pozwólcie, że nie będę spojlerował.

Zachęcam do wzięcia udziału w badaniu pod tym adresem, aby sprawdzić swoje umiejętności i mieć wpływ na wynik badania. Wyprzedzają nas Czesi i Słowacy.

Setka zaliczona

Z mojego punktu widzenia, odpowiedzi na te pytania były bardzo proste i bez problemu udało mi się osiągnąć wynik, którego oczekiwałem:

Indeks Kompetencji Inwestycyjnych
Indeks Kompetencji Inwestycyjnych

Badanie jest anonimowe, ale też dla osób, które mają podstawową wiedzę ekonomiczną, jest dość proste. Jeżeli możecie, zróbcie swoje uczestnictwo w badaniu (na 12 pytań można odpowiedzieć w 2 minuty) i podbijcie wartość tego, jak wyglądamy na tle innych narodów.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.