Początek procesu dezinflacji w USA

08.02.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Na środowym wystąpieniu (18:00 czasu polskiego) prezes FED zwrócił uwagę na początek procesu dezinflacyjnego. Tego właśnie słowa uczepiły się rynki finansowe. Pozwoliło to na silną zwyżkę SP500 i dziś powiela ten ruch WIG20.

Inflacja nadal problemem

Warto jednak mieć na uwadze, że jest to proces, który potrwa dość długo. Szczególnie, że do celu inflacyjnego na poziomie 2% jest daleko. Choć od szczytu 9,1% w połowie 2022 roku inflacja systematycznie spada, to nadal jest 3-krotnie wyższa od celu.


source: tradingeconomics.com

W przeszłości bank centralny pokonywał inflację, gdy stopy procentowe były od niej wyższe.

Ważne to, co w tle

Zwykle diabeł tkwi w szczegółach, a bywają one szalenie istotne z mocnym przełożeniem na kondycje rynków finansowych. Powell w swoim wystąpieniu powiedział, że mocne dane makro mogą wpłynąć na cykl podwyżek.

“If we continue to get, for example, strong labor market reports or higher inflation reports, it may well be the case that we have do more and raise rates more than is priced in,” he said.

Jeśli nadal będziemy otrzymywać na przykład dobre raporty z rynku pracy lub raporty o wyższej inflacji, może się zdarzyć, że zrobimy więcej i podniesiemy stopy mocniej, niż jest to wycenione.”

W przypadku kolejnych mocnych raportów z amerykańskiego rynku pracy, FED dostanie zielone światło do podwyżek nawet większych niż standardowe 25 punktów bazowych.