Inwestycje zagraniczne w PPCG Stock

24.11.2021, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Nie wiem, ilu Czytelników pamięta, że oprócz 3 portfeli (podstawowy, dywidendowy, IKE), mamy jeszcze portfel spółek zagranicznych. Nie omawiamy i nie prezentujemy go często, bo są w nim w tym momencie zaledwie 3 pozycje, które mają stosunkowo niewielki udział w całości kapitału w tym portfelu. Nie są to spółki wybrane przypadkowo, ale dobre fundamentalnie spółki, które regularnie płacą rosnąca w odpowiednim tempie dywidendę.

Dywidendy jako źródło dochodu pasywnego

To właśnie ten wzrost dywidendy jest kluczowy, bo o ile w momencie zakupu spółka może nie spełniać kryterium wysokiej rentowności dywidendy, to uwzględniając wzrost kursu w czasie i wzrost dywidendy, dość szybko osiągamy wysoki dochód pasywny, a dywidendy reinwestujemy. Dokładnie tak funkcjonuje nasz projekt Dobra emerytura.

Na ten moment wszystkie 3 spółki w DIVZ mają solidną stopę zwrotu, a jedna z nich przekroczyła 100% zysku i to bez uwzględnienia dywidendy.

Portfel dywidendowy
Portfel dywidendowy

Idąc tym tropem, będziemy w niedługim czasie (kilku miesięcy) kłaść większy nacisk na zagraniczne spółki. Szczególnie, że w tym momencie jako inwestorzy w Polsce mamy szerokie możliwości inwestowania poza GPW. Staje się to coraz bardziej przystępne, a dodatkowo coraz tańsze. W PPCG Stock akcje kupione do portfela DIVZ mamy przez XTB z uwagi na brak prowizji od akcji.

Jak kupować akcje zagraniczne?

W ramach BOŚ, w którym mam swój rachunek, można otworzyć także rachunek zagraniczny IKE/IKZE. Jest to dość proste, bo jeśli mamy podpisaną umowę ramową, wystarczy kliknąć aktywację takich rachunków w zaznaczonej poniżej zakładce. Ja już mam je aktywne, więc nie widzisz ich na liście, ale po kliknięciu w aktywację wystarczy wypełnić krótką ankietę MIFID, zapoznać się z regulaminem zaakceptować dokumenty i potwierdzić dyspozycję hasłem do logowania do serwisu. Cała operacja łącznie z aktywacją zajęła mi 5 min. na każdy rachunek z wypełnieniem ankiety (można to pominąć).

Jak otworzyć rynek zagraniczny?
Jak otworzyć rynek zagraniczny?

Tak wygląda zakładka Umowy aktywne kilka minut po całej operacji. Jest to naprawdę banalnie proste.

Rachunek w bossa.pl
Rachunek w bossa.pl

Oczywiście inwestujemy w PLN, zgodnie z zasadami prowadzenia rachunków IKE i IKZE. To oznacza konieczność każdorazowego przewalutowania złotówek na walutę giełdy, na której akcje kupujemy (USD w USA, GBP w UK, EUR w Niemczech). Obowiązują nas też prowizje. Pod tym względem XTB wygrywa i również pozwala zaksięgować dywidendy. Z drugiej strony inwestycje w IKE/IKZE zwolnione są z podatku 19% (również dywidendy), co oznacza, że nie bawimy się w samodzielnie rozliczenie podatku od tych 4% (zwykle u źródła z automatu mamy pobierane 15% – 30% w USA) zgodnie z wymogami naszego US.

Do tego Paweł sprawdził empirycznie, że realizacja zlecenia zakupu akcji jest dosłownie błyskawiczna, zaś kurs bieżący do ustawienia zlecenie kupna z limitem zawsze można sobie podejrzeć np. w XTB. Podobnie jest z ewentualną sprzedażą akcji.

Podsumowanie

Patrząc na zachowanie wielu spółek amerykańskich od marca 2020 i skalę hossy na Wall Street, wydaje mi się, że nawet wyższe prowizje zwracają się z nawiązką. Co więcej, jeśli można połączyć inwestowanie za granicą z korzyściami podatkowymi IKE/IKZE, może warto wykorzystać to w oszczędzaniu na emeryturę. Napiszę o tym więcej w drugiej części.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.