Malejący wolumen na Benefit

11.01.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Kiedy widzę sytuację, gdy na wykresie wzrost kursu koreluje się z malejącym wolumenem, stanowi to dla mnie sygnał ostrzegawczy. To informacja, że w miarę wzrostu ceny akcji coraz mniej jest inwestorów, którzy chcieliby kupować coraz droższe akcje.

Taki stan rzeczy może się utrzymywać dłuższy czas. Konsekwentnie prowadzi jednak do momentu przesilenia, gdy kupujących jest za mało, by podtrzymać cenę. Zaczyna się wtedy korekta lub zmiana trendu na spadkowy.

Analiza wykresu Benefit

Na wykresie dziennym (D1) spółki BFT (akcje Benefit) widzę właśnie malejący wolumen od lokalnego dołka na 602 zł.

Benefit - analiza akcji
Benefit – analiza akcji

Spadek wolumenu szczególnie widać na kilku ostatnich sesjach. 5 stycznia 2023 mamy nawet niewielką przewagę podaży na spadkowej świecy z górnym cieniem. Różnica w wolumenie jest jednak dość mała, a dobry sentyment na rynku i wysoki poziom optymizmu inwestorów pozwala podtrzymać cenę. Pytanie, jak długo to się uda i jak zareaguje cena, gdy zobaczymy przesilenie całego rynku.

Podsumowanie

W tym momencie warto być ostrożnym i w razie załamania trendu obserwować, jaki charakter będzie miał spadek. Jeśli skoreluje się z malejącym wolumenem i wąskimi spreadami spadkowych świec, będzie to korekta. Aktualnie nie decydowałbym się jednak na kupowanie tych akcji.