Te akcje mogą podwoić swoją wartość

03.01.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan
Analiza Aehr Test Systems.

Analiza Aehr Test Systems. Przeglądając rynek amerykański, natknąłem się na ciekawą spółkę technologiczną. Nazywa się AEHR i wchodzi w skład indeksu NASDAQ. Spółka operuje w branży półprzewodników.

Wiele wskazuje na to, że w ciągu kilku kolejnych lat spółka może podwoić wartość akcji. Oczywiście jest kilka czynników ryzyka, ale potencjał wzrostu jest interesujący.

Analiza Aehr Test System – profil spółki i rynek SiC

Spółka zajmuje się produkcją systemów testowych dla chipów z węglika krzemu (SiC). Nie robi więc bezpośrednio chipów. Najnowsze zastosowanie węgliku krzemu to tranzystory mikrofalowe. Pracują pod wyższym napięciem i w wyższych temperaturach niż normalne chipy krzemowe. Mogą znaleźć zastosowanie m. in. w pojazdach elektrycznych, technologi 5G, czy falownikach do instalacji fotowoltaicznych.

Z niedawnego raportu McKinsey & Co. wynika, że ​​do roku 2030 rynek SiC będzie rósł w rocznym tempie wynoszącym około 26% – z obecnych 2 miliardów dolarów do 11-14 miliardów dolarów do 2030 roku. McKinsey stwierdził, że 70% popytu będzie pochodziło z pojazdów elektrycznych.

Analiza Aehr Test Systems – prognozy

Wzrost w 2023 roku był solidny, ponieważ w pierwszym kwartale finansowym(Q1) 2024 r., który zakończył się 31 sierpnia, firma wygenerowała przychody w wysokości 20,6 mln dolarów, co stanowi wzrost o 93% rok do roku. Zysk netto wzrósł o około 700% do 4,7 mln dolarów, czyli 16 centów na akcję, w porównaniu z 2 centami na akcję w tym samym kwartale 2022 r. Prezes i dyrektor generalny Gayn Erickson powiedział, że był to najlepszy pierwszy kwartał w historii firmy.

Ponadto spółka Aehr miała w tym kwartale zamówienia na kwotę 18,4 mln USD, co oznacza wzrost o 14% rok do roku. Jednym z nowych klientów w tym kwartale był duży dostawca półprzewodników, obsługujący kilka rynków (motoryzacyjny, komputerowy, konsumencki, energetyczny, przemysłowy i medyczny). Na rok fiskalny 2024 firma podtrzymała swoje prognozy dotyczące wzrostu przychodów o co najmniej 50% i wzrostu zysków o 90%.

Gwałtowany spadek kursu pod koniec roku

Akcje Aehr wzrosły o około 39% od początku roku, do około 29 dolarów za akcję na dzień 19 grudnia. Jednak 6 września ich cena przekraczała 52 dolarów za akcję. W tamtym momencie były one droższe o około 187% względem ceny z początku 2023 roku, po czym gwałtownie spadły we wrześniu i październiku. Spadek tak naprawdę nie miał nic wspólnego z wynikami firmy.

Spadek prawdopodobnie był powiązany z kilkoma czynnikami:

  • ogólnym spadkiem na rynkach,
  • wysoką wyceną akcji Aehr
  • brakiem rewizji w górę prognozy na 2024 rok, choć zakłada 90% wzrost zysków.

Koncentracja przychodów

Jedną z rzeczy, na którą warto zwrócić uwagę, jest koncentracja przychodów. Aehr ma jednego głównego klienta, który generuje 79% przychodów firmy, podczas gdy drugi co do wielkości klient generuje około 10%. Dyrektor finansowy Ken Spink powiedział, że spodziewa się trzech lub czterech klientów z udziałem w przychodach min. 10% w 2024 r. Tak silne powiązanie z garstką klientów i bardzo duża część przychodów tylko od jednego jest jest czynnikiem ryzyka, bo utrata głównego klienta byłaby ogromnym ciosem.

Jako mała firma o kapitalizacji rynkowej wynoszącej około 804 mln dolarów nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem analityków. Jednak w lipcu analitycy inwestycyjni z Craig-Hallum ustalili dla niej cenę docelową na poziomie 60 dolarów na podstawie prognoz przychodów. To byłoby ponad dwukrotnie więcej niż obecna cena.

Autor wpisu: Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.