Pareto gra na giełdzie

15.09.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Dlaczego inwestowanie długoterminowe ma głęboki sens, jednocześnie pozostawiając daleko w tyle całe grono spekulantów? Pewnie znana jest Wam zasada 80/20. 80% Waszych działań odpowiada za 20% efektów, jednocześnie 20% efektów może odpowiadać za 80% Waszego sukcesu.

Na czym polega zasada Pareto na giełdzie?

Jeżeli masz przebiec trasę 10 kilometrów, to wybierając sprint przebiegniesz pewnie ze 20% trasy i padniesz. Jeżeli jednak wybierzesz spokojny, zrównoważony bieg, bez większego zmęczenia przebiegniesz 80% trasy (mam nadzieję). Zasada 80/20, chociaż jest bardzo ogólna, dotyczy również giełdy, gdzie z powodzeniem można dać kilka sensownych porównań. 80% inwestorów będzie tracić, bo robią 80% niepotrzebnych rzeczy. Gdyby się skupili na jedynie 20% tych ważniejszych, osiągaliby sukces, jak 20% tych, którzy faktycznie coś z giełdy wynoszą (i nie mówią tu o doświadczeniach związanych z utratą pieniądza).

Zobaczmy np. na WIG20. Kiedyś rozmawiałem z Michałem Gielem z portalu Funduszowe.pl, przy okazji tematu inwestycji w fundusze inwestycyjne. Powiedział mi on rzecz całkiem oczywistą, chociaż należącą do kategorii tych nieuświadomionych. Przez większość czasu rynek giełdowy przebywa w konsolidacjach, na których się nie zarabia. W którymś momencie rynek jednak z konsolidacji wybija i jak nie ma Cię wtedy na nim, to tracisz 80% szans na zarobek na rynku. I oto właśnie kolejna zasada Pareto.

 

Pareto w spekulacji

Idźmy dalej tym tropem. Jeżeli rynek w 80% czasu przebywa w konsolidacji, to śmiało możemy założyć, że większość naszych typów 'wybicia’ z konsolidacji będzie fałszywych. Chcę przez to powiedzieć, że jeżeli grasz na krótki termin, to prawdopodobnie ustawiasz stopy gdzieś bardzo blisko cen zakupów i co za tym idzie, zapewne 80% z nich dość często będzie wtedy wybijanych. Rynek nie zrobi nic nerwowego, nic strasznego, co zagrażałoby Twojej pozycji, ale jednak wybije Cię z inwestycji. Właśnie przez nieznajomość tej zasady i tego, jak rynek funkcjonuje.

Jak działa konsolidacja? Rynek przez część czasu przebywa w górnej części konsolidacji, część przebywa w dolnej. Jeżeli większość swoich transakcji będziesz skupiał w okresie przebywania rynku w dolnej części konsolidacji, przejdziesz do grona 20% osób podejmujących lepsze decyzje inwestycyjne.

Jak łatwo się domyślić, zasada Pareto obowiązuje też w świadomości podejmowanych decyzji. Zwykle 80% z nich jest niepotrzebna i przynosi 80% kłopotów, których można uniknąć. Na giełdzie umiar (20%) daje więcej. Jeżeli zajmiesz pozycję na spółce X, to nie musisz robić nic przez 80% czasu, bowiem w całym chaosie (80% czasu), w jakim spółka przebywa, będzie ona zachowywać się chaotycznie, dochodząc jednak do wyznaczonego wzrostowego celu. Krótkoterminowa analiza zapewne przeważnie okaże się błędna, podczas gdy ta długoterminowa da zadowalające rezultaty.

Podsumowanie

Zasadę Pareto można mnożyć dowolnie. Zobacz, że Warren Buffet przez większość czasu pozycje akcyjne jednak posiada. Nie zajmuje się spekulacją. Nie skacze. Jest oszczędny w decyzjach. I można by rzec, że podejmując 20% dobrych decyzji, rynek dostarcza mu 80% pieniędzy z puli dostępnych na rynku pieniędzy, na które składają się inni inwestorzy. W dużej części spekulujący krótkoterminowo.