Budimex wejdzie z dniem 31 sierpnia do indeksu MSCI Poland, opuszczając indeks MSCI spółek o mniejszej kapitalizacji. Jego miejsce zajmą akcje Kęty, które są jedną z naszych ulubionych spółek dywidendowych.
Co to jest indeks MSCI?
Czym jest indeks MSCI? To indeks stworzony przez instytucję finansową Morgan Stanley. Skrót pochodzi od nazwy tej instytucji: Morgan Stanley Capital International. Przykładowo indeks MSCI World zawiera w sobie notowania 1500 spółek i pokrywa mniej więcej 85% światowej kapitalizacji spółek. Indeks ten jest więc dobrym miernikiem światowej koniunktury. Dlaczego spółki zachowują się lepiej, kiedy trafią do takiego indeksu?
Zobaczmy przykład krajowego funduszu inPZU Akcje Rynków Rozwiniętych (więcej o inPZU Akcje Rynków Rozwiniętych). Benchmarkiem dla tego funduszu inwestycyjnego jest MSCI World (Total Return). Jeżeli dowolny inwestor wpłaca pieniądze do takiego funduszu, to w istocie kupuje pokrycie największej światowej kapitalizacji spółek. Automatycznie spółki, które są w takim indeksie, są beneficjentami wzrostu. Fundusze, dowiadując się o tym, że spółka wejdzie do takiego indeksu, równoważą aktualny skład swoich aktywów o wspomniane spółki.
Analiza spółki Budimex pod kątem opłacalności dywidendy i ceny akcji
Na temat spółki Kęty napisałem niedawno całkiem sporą analizę, więc nie będę jej powielał. Dzisiaj za to przeglądałem wartości finansowe na Budimex, który mocno zyskuje po powyższej informacji. Właściwie w oczy rzuciła mi się sprawa wypłacanych dywidend. Spółka mocno się żyłuje, bowiem za ostatni rok wypłaciła dywidendę większą, aniżeli wyniósł jej zysk netto. W roku ubiegłym (za 2021 rok) było to 83% zysku netto. Sporo powyżej poziomu 60%, który uznajemy za konserwatywnie bezpieczny.
Model Gurufocus wskazuje na całkiem spore przewartościowanie:
Przyznam, że nie byłoby w tym nic niepokojącego, jeżeli Budimex pozywałby bardzo dynamicznie rosnące przyszłe przychody. Tymczasem 4 analityków (podaję wiadomość z serwisu biznesradar.pl) wskazuje, że:
- Za 2023 rok przychody będą wyższe względem 2022 roku jedynie o 2,21%.
- W 2024 praktycznie się nie zmienią.
- Dopiero w 2025 roku jest szansa na prognozowany wzrost o niespełna 8%.
Dla porządku zobaczmy, jak kształtuje się cena do wartości sprzedaży na jedną akcję:
I tutaj widzimy przebywanie wskaźnika w strefie, który w 2007 i w 2016 roku informował inwestorów o tym, że cena jest zbyt wysoka względem tego, co otrzymujemy w przychodach spółki.
Podsumowanie
Nie mamy pokrycia wzrostu w prognozowanych przychodach i mamy dywidendę, która jest dosłownie wyżyłowana. Z tego powodu trudno mi znaleźć argumenty, dla której miałbym traktować Budimex jako wzorową spółkę dywidendową. Na plus będzie przemawiać oczywiście zaistnienie we wspomnianym indeksie. Jak jednak sądzę, bardziej może mieć to znaczenie stabilizujące dla ceny, aniżeli być czynnikiem popyto-twórczym na dłuższą metę.
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.