Popyt na chipy AI nie słabnie. Nvidia chwali się wynikami

22.02.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan
wyniki kwartalne nvidia

Wyniki kwartalne Nvidia to kluczowy raport tego tygodnia, miesiąca i roku. Nie mam wątpliwości, że boom na AI jest nową gorączką złota pod względem euforii. Sztuczna inteligencja będzie miała jednak długofalowy i mocny wpływ na nasze życie, tak samo jak Internet. I podobnie jak w czasach gorączki złota, pierwsza zarabia gigantyczne pieniądze Nvidia, która dostarcza narzędzia do AI innym podmiotom z branży. Chipy to współczesne łopaty.

Od kilku sesji najbardziej wyczekiwaną informacją był raport kwartalny Nvidia (Nvidia akcje) za Q4 2023. Oczekiwania były ogromne, a przez pryzmat spółki inwestorzy oceniają aktualnie kondycję całej branży technologicznej. Nic dziwnego, bo spółka była odpowiedzialna za 1/3 tegorocznego wzrostu indeksu NASDAQ.  Kapitalizacja spółki jest wyższa od Amazon i Alphabet, stając się trzecią spółką pod względem kapitalizacji na amerykańskiej giełdzie.

Wyniki kwartalne Nvidia za Q4 2023

Raport został opublikowany po sesji i już wiemy, że Nvidia po raz kolejny nie zawiodła inwestorów. IV kwartał okazał się dużo lepszy od prognoz. Pod względem przychodów spółka pobiła prognozę o 7,5%. Przychody wzrosły z 20,55 mld dolarów do 22,1 mld dolarów. W przypadku zysku EPS mówimy wyniku wyższym o 12% względem prognozy – wzrost z 4,61 do 5,16 dolara na akcję.

Wyniki Nvidia Q3 2023 kontra prognozy
Wyniki Nvidia Q3 2023 kontra prognozy

Przyrosty są wyższe, jeśli odniesiemy je do wyników Q3 2023. Spółka zarobiła znacznie więcej niż w poprzednim kwartale.

Wyniki Nvidia
Wyniki Nvidia. Źródło: https://investor.nvidia.com/news/press-release-details/2024/NVIDIA-Announces-Financial-Results-for-Fourth-Quarter-and-Fiscal-2024/

Nvidia po prostu znokautowała rynek. Analitycy oczekiwali, że przychody wzrosną o 235% względem zeszłego roku, a zyski o 420%. Nie znam żadnej firmy, dla której oczekiwania ustawione zostałyby tak Y/Y. Tymczasem dostaliśmy wzrost przychodów 265% i wzrost EPS 486%. Już i tak bardzo wysoka marża brutto została poprawione o 10,6 pp. Zysk operacyjny wzrósł o 563%.

Największe przyrosty Nvidia osiągnęła oczywiście w segmencie Data Center. Przychód wzrósł o 27% względem Q3 2023 i 409% rok do roku. Ważne są też prognozy na bieżący kwartał i spółka zapowiada kolejny rekord w postaci wzrosty przychodów do 24 mld dolarów. Po wczorajszym raporcie pojawiają się już projekcje ceny akcji w bieżącym roku i w kolejnych latach.  W handlu posesyjnym w środę akcje Nvidia szły w górę 10%.

Projekcje analityków dla akcji Nvidia

Długoterminowe prognozy na lata 2026-2030 zakładają stały wzrost z oczekiwaniem ceny akcji na poziomie 798$ za akcję na koniec 2026 roku i dalszy wzrost w kolejnych latach. W nieco krótszym terminie mamy oczekiwanie ceny $730–$1286 w 2025 roku i największą rozbieżność $458–$789 w bieżącym 2024 roku. Wydaje się, że jeśli Nvidia będzie dalej bić prognozy, to powinniśmy się nastawić raczej na ceny bliżej górnych zakresów estymacji. Tak podpowiada logika, choć oczywiście kursy akcji są w krótkim terminie zależne od różnych zmiennych.

Zakup Nvidia do portfela emerytalnego
Zakup Nvidia do portfela emerytalnego

Żaden wzrost nie trwa wiecznie i nastawiamy się na korektę. Biorąc pod uwagę jednak zapas zysku, jakim mamy na Nvidia, spadek rzędu 10-20% nie będzie dla nas żadnym problemem. Przyda się do schłodzenia wskaźników i pozwoli przyciągnąć świeży kapitał, co pomoże podtrzymać hossę.

Autor wpisu: Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Wyniki portfeli edukacyjnych

Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 31.12.2023 (od początku prowadzenia portfeli) obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.

Portfele edukacyjne: Główny +76% / Emerytalny +148% / Dywidendowy +71%
TOP 5 spółek: Shell +185% / Rokita +164% / DOM +105% PEO +112% NVIDIA +170%