Przesilenie na rynku akcji coraz bliżej

23.09.2022, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

W ostatnich dniach mogliśmy zaobserwować brak negatywnej reakcji na podnoszenie stóp procentowych. Dzisiaj na rynku nastąpiła jednak reakcja spadkowa. Mam taką obserwację, że skorelowała się ona z rozpędzającym się spadkiem ceny ropy. Zobaczmy na czasowe zachowanie spadku ceny ropy, aby spróbować wycelować w docelowy dołek na rynku akcji.

Analiza ropy WTI

Od razu zaznaczam, że projekcja opiera się na założeniu, że dołek na ropie skoreluje się na z dołkiem na rynku akcji. Mówiąc dokładniej – koniec negatywnego sentymentu na ropie zbiegnie się z końcem negatywnego sentymentu na rynku akcji. Czy tak będzie, nie wiem, ale mogę wstępnie założyć, że tak.

Ropa WTI
Ropa WTI

Zasięgi czasowe

– Fala 1 spadkowa trwała mniej więcej 8 dni.

– Fala 3 spadkowa trwała mniej więcej 15 dni.

– Fala 5 spadkowa trwa już mniej więcej 8 dni, a domniemana rozpiska falowa wskazuje, że wkraczamy w środek ruchu (fala 3 w 3, a więc dynamiczny spadek, który – jak widać, koreluje się ze słabością WIG20).

Wiemy z historycznych zdarzeń tyle, że fale 5 lubią się rozciągać. Nawet, jeżeli założymy to, że będzie ona trwała 20 dni, to przed nami zaledwie dwa tygodnie uklepywania się twardego dna na rynkach akcji. Czy zatem ten czas nie powinien zostać wykorzystany do dalszego doważania akcji? Pozostawiam Czytelników z taką myślą na weekend.

Klin kończący na dolarze

Na koniec wskazuję wykres dolara do złotówki z wczorajszego raportu posesyjnego dla Abonentów PPCG Stock:

Analiza USD/PLN
Analiza USD/PLN

Mamy tutaj do czynienia z wyraźnym klinem dystrybucyjnym (jak stosować analizę techniczną), w którym jest niewiele miejsca. Wiele wskazuje na to, że i dolar zrobi szczyt, sprzyjając wycenom naszego rynku z punktu widzenia inwestora amerykańskiego.