Metale ziem rzadkich

13.07.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

To temat bardzo szeroki, ale postaram się go ugryźć w tym artykule z kilku aspektów i pokazać pewne możliwości, ale i zagrożenia. Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że metale ziem rzadkich są niezbędne do transformacji energetycznej, którą prowadzi Europa, ale i są potrzebne Stanom Zjednoczonym. Metali ziem rzadkich używa się w samochodach elektrycznych, turbinach wiatrowych i panelach fotowoltaicznych.

Co to są metale ziem rzadkich?

To grupa pierwiastków, w skład której wchodzą:

  • itr
  • skand
  • cer
  • dysproz
  • erb
  • europ
  • gadolin
  • holm
  • iterb
  • lantan
  • lutet
  • neodym
  • prazeodym
  • promet
  • samar
  • terb
  • tul

Grupa ta w języku angielskim nazywana jest rare-earth elements lub rare-earth metals, w skrócie REE. Na poniższym układzie okresowym pierwiastków zaznaczyłem je zielonymi ramkami.

Wydobycie REE

Miejscem, w którym głównie wydobywa się metale ziem rzadkich, są Chiny. Według danych w 2020 roku Chiny posiadały też nadal największe rezerwy tych metali, choć spadły w porównaniu z 2010 rokiem. Pojawili się nowi gracze: Wietnam i Brazylia.

Gdzie wydobywa się metale ziem rzadkich?
Gdzie wydobywa się metale ziem rzadkich?

I tu napotykamy pierwszy problem, rozumiany jako problem z dostępnością i możliwością zainwestowania w firmy, które na tym zarabiają. Tak, jak Stany Zjednoczone prowadzą otwartą wojnę chipową z Chinami, tak Chiny prowadzą otwartą wojnę z resztą świata za pomocą metali ziem rzadkich. Raz już uderzyły w świat sankcjami w 2017 roku lub w tych okolicach, ale świat znalazł sposób na obejście sankcji. Obecnie robione jest drugie uderzenie sankcyjne.

Jeżeli inwestowalibyśmy chociażby poprzez ETF w spółki wydobywające metale ziem rzadkich na terenie Stanów Zjednoczonych lub na terenach kontrolowanych przez amerykańskie firmy, to taka inwestycja miałaby zupełnie inne bezpieczeństwo od inwestycji w ETF, który inwestuje w firmy chińskie. To zupełnie inny rodzaj funkcjonowania biznesu i inna polityka względem firm.

Z tego powodu osobiście jestem bardziej skłonny poszukiwać firm, które działalność prowadzą na terenie Stanów Zjednoczonych lub poza jurysdykcją chińską. To, czego oczekiwałbym od firmy, w którą chciałbym zainwestować, to już już rentowny biznes. Oczekuję realnego zarabiania pieniędzy, a nie obietnicy zarabiania pieniędzy. Nie szukam drugiego Petrolinvest, który kopał w Kazachstanie, ale nie dokopał się kiedykolwiek do zysków.

Poszukiwanie firm REE

Dzisiaj na tapetę chciałbym wziąć jedną firmę i będzie to amerykańska firma MP Materials. Spółka realnie zarabia pieniądze, a jej produkcja wedle ostatnich dostępnych dla mnie danych wynosiła już 15 tysięcy ton REE rocznie. Wydobycie to jedno, ale jest jeszcze kwestia przetwórstwa. Amerykanie nie posiadają (podobno budują) na swoim terenie firm zajmujących się przetwórstwem tych metali, dlatego chociażby MP Materials korzysta z usług firm azjatyckich.

Wykres spółki MP Materials jest dość ciekawy:

Analiza MP Materials
Analiza MP Materials

Od chwili debiutu (2020-2021) możemy dostrzec wyraźny impuls wzrostowy (oznaczyłem czerwonym kolorem). Po impulsie mamy korektę i wyraźnie opadający wolumen z zaznaczonym akcentem popytowym w żółtej ramce.

Analiza finansów MP Materials
Analiza finansów MP Materials

Spółka MP Materials posiada z roku na rok coraz wyższe przychody. To, co ogromnie może cieszyć, to wzrost gotówki oraz rosnąca rentowność z pracy kapitału – ponad 30% bez uwzględnienia kosztów obsługi kapitału.

Czy MP Materials jest droga?

Myślę, że sensownie jest tutaj wziąć pod uwagę dwa czynniki:

  • Czy spółka będzie miała coraz większe przychody w przyszłości (widzimy bowiem, że za przychodami przyrasta chociażby zysk netto)?
  • Jaka jest relacja ceny jednej akcji do osiągniętej sprzedaży na tę akcję (P/S)?
Prognozy dla MP Materials
Prognozy dla MP Materials

Wskaźnik P/S jest praktycznie na minimach cenowych. Nie wiemy, jak w przyszłości ukształtuje się ten wskaźnik, bowiem na wykresie widzimy dopiero pierwszy impuls i pierwszą jego korektę. Ciekawe jest natomiast to, że minimum tego wskaźnika zbiegło się z pikiem wolumenowym na wykresie cenowym (żółta ramka na pierwszym wykresie). Widocznie część inwestorów uznała obecny poziom cenowy za atrakcyjny. Prognoza przychodów na kolejne lata pokazuje, że spółka będzie je zwiększać. W praktyce oznacza to możliwe wsparcie we wzroście ceny akcji.

Spółka na obecnym etapie nie wypłaca dywidendy, co jest dla mnie ogromnym minusem. Wiemy, że jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju i kapitał jest jej potrzebny. Osobiście na tak wczesnym etapie rozwoju spółki nie zainwestuję w nią, chociaż jej perspektywa wydaje się obiecująca.

Kluczem w inwestowaniu jest to, co faktycznie otrzymujemy, płacąc konkretne pieniądze za jedną akcję. Mam świadomość tego, że spółka pozyskuje część kapitału z emisji akcji, ale też zarabia coraz więcej. Poniższe dane finansowe pochodzą z serwisu Marcotrends.

Wyniki finansowe MP Materials
Wyniki finansowe MP Materials

Podsumowanie

W przyszłości nie jest wykluczona sytuacja, w której zobaczymy niską wycenę, rekordową akumulację, ale w tle nie będziemy mieli kolejnej emisji akcji. Wydając jednak 50 dolarów na jedną akcję, otrzymamy przykładowo 3 razy większy przychód na jedną akcję. Jednostkowo za akcję zapłacimy więcej, ale otrzymamy znacznie udział w znacznie bardziej rentownej spółce, a może i pewniejszy rozwój.