Dzieje się to, na co od dłuższego czasu staramy się zwrócić uwagę naszych Czytelników. Słabnie potencjał małych spółek, którymi najbardziej interesują się inwestorzy indywidualni. Powodów może być wiele, ale chyba najważniejszym jest ten, że skłonność do kupowania po wysokich cenach staje się u inwestorów coraz mniejsza.
Śledzę (dosłownie słucham) różnych podcastów internetowych, w których inwestorzy wciąż wyrażają opinie, że w dobie inflacji to rynek akcji jest miejscem, gdzie trzeba lokować (rozważnie) przynajmniej część oszczędności. Jest to oczywiście prawdą, ale tylko wtedy, jeżeli kupujemy dane aktywa względnie tanio. Jeżeli kupimy je drogo, to inflacji tym nie zniwelujemy. Co więcej narazimy się zapewne na potencjalną przykrość związaną z tym, że ceny aktywów mogą się chcieć skorygować. Nawet jeśli będzie to tylko korekta w trendzie wzrostowym, to nasza psychika może w takim momencie poddać się presji sprzedaży akcji i tym samym pogrzebać misternie ułożony plan inwestycyjny.
Zobaczmy na wykres sWIG80:
Fakt 1: od początku 2021 roku ceny nam rosną, ale rosną na malejącym wolumenie. Inwestorzy angażują kapitał w akcje, tylko w coraz mniejszym stopniu.
Fakt 2: Widzimy w miejscu zaznaczonym strzałką coś, co nazywam punktem przełamania. To sytuacja, w której po wzrośnie na malejącym wolumenie, widzimy skok wolumenu na wzrostowej świecy (euforia).
Dlaczego możliwe jest pojawienie się takiego miejsca? Ktoś MUSIAŁ w takim miejscu całkiem sporo kupić, ale też arkusz zleceń był pełen sprzedających. Świeca o dość wąskiej szerokości świadczy o dużym zagęszczeniu zleceń sprzedaży. To jest słowo klucz, bowiem gdyby to był rynek byka, sprzedający nie sprzedawaliby akcji, ale puścili cenę. Tak się jednak nie stało.
Mamy zatem w arkuszu inwestora lub inwestorów skłonnych wyrzucać akcje na wysokich poziomach cenowych, korzystając jeszcze ze względnie dużej ilości popytu. Inwestor ten może być inhibitorem końca procesu zwyżki. W takim przypadku byłbym mocno ostrożny w szukaniu obecnie walorów do gry na zwyżkę w segmencie małych spółek, uważając, czy czasem na poszczególnych spółkach nie rysują się sygnały sprzedaży.
Wybierz Abonament i zyskaj dostęp do 5 portfeli inwestycyjnych PPCG Stock.
- W portfelu głównym kupujemy spółki o wysokim potencjale możliwego wzrostu
- W portfelu dywidendowym wybieramy najlepsze spółki dywidendowe na GPW
- Portfel emerytalny ma za zadanie zwiększyć wartość oraz zyskiwać na wypłacanych dywidendach
- W portfelu zagranicznym kupujemy bardzo dobre akcje amerykańskie oraz brytyjskie, które mogą mocno rosnąć
- Do portfela pasywnego dobieramy ETF-y, które mogą silnie zwyżkować
W każdym abonamencie otrzymujesz dostęp do komentarza giełdowego codziennie rano na sesji, odpowiedzi na zadane przez siebie pytania (od 9 do 17) oraz sekcji Premium z pogłębionymi analizami rynku. Zawsze kiedy kupujemy lub sprzedajemy akcje, otrzymujesz informację na e-mail oraz SMS.
Zakup abonamentu pozbawiony jest ryzyka. W ciągu 30 dni w każdej chwili i bez podania przyczyny możesz zrezygnować z abonamentu i odzyskać 100% opłaty za abonament. Czy ta oferta Ci się podoba?
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.