Wells Fargo i Kraft: spółki Buffetta

18.03.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Potężna przecena rynków akcyjnych sprowadziła wyceny wielu wartościowych spółek na bardzo dobre poziomy. W zasadzie żaden portfel z akcjami nie oparł się większym lub mniejszym spadkom. Dotyczy to też tych największych inwestorów, jak Warren Buffett. To całkiem dobra okazja, by przejrzeć się akcjom, które legendarny inwestor posiada w portfelu.

Dzięki temu sporą część pracy mamy już zrobiona i to na doskonałym poziomie. Buffett wykonał za nas całą analizę fundamentalną i ocenę atrakcyjności inwestycji zgodnie ze swoją unikalna strategią. Pozostaje się więc przyjrzeć wykresom spółek i zobaczyć, czy przy obecnym kursie są jakieś sygnały ponownego przejęcia inicjatywy przez popyt po tak dużych spadkach.

Pokażę Ci w tym artykule dwie spółki z jego portfela, czyli bank Wells Fargo i producenta m. in. ketchupu Heinz, czyli spółkę Kraft.

Wells Fargo

W portfelu Buffetta spółka na prawie 7,2% udziału (dane na koniec grudnia 2019) i jest na 5 miejscu. Trudno się dziwić, bo wypłaca prawie 8% dywidendy (bardzo dużo jak na Wall Street) i jest relatywnie tania (C/Z poniżej 7,5).

 

Co ciekawe, w ciągu ostatnich 6 miesięcy insiderzy (zarząd) dokonali zakupu prawie 250 tys. akcji.

Zgodnie ze strategią LTTM, którą zastosowaliśmy ostatnio do doważenia akcji w naszych portfelach, docelowym poziomem dla kursu jest ok. 17,5 $.

Obserwując dynamikę przeceny za oceanem, ten poziom jest całkiem realny. Zwłaszcza, że banki są pod presją niskich stóp procentowych, które wpłyną na wyniki odsetkowe. Z drugiej strony znacząco wzrośnie pewnie ilość udzielonych kredytów, co może zbilansować negatywny wpływ niższych marż (przynajmniej częściowo). Już się to potwierdza w odczytach makro, bo w lutym w USA ilość kredytów hipotecznych rdr wzrosła o 29%.

Mam jednak wątpliwości, czy kurs WFC spadnie tak nisko. FED wspólnie z administracją rządową wsparł gospodarkę na niespotykaną skalę. Gdy emocje opadną, a szczyt epidemii minie, rynki mogą do bardzo silnie dyskontować. Na wykresie miesięcznym nie widać jednak jeszcze wyhamowania spadku i przewagi popytu. Brak też wolumenów w podobnej skali jak w dołku 2009 roku.

Kraft

6 spółka w portfelu Buffetta z udziałem ok. 4,3%. Przy okazji Berkshire Hathaway, Inc ma 26,66% akcji spółki, co oznacza, że Buffett jest największym udziałowcem Krafta.

 

C/Z 15 oznacza całkiem przyzwoitą wycenę na poziomie 15-krotności zysków, co jest dopuszczalną wartością, zwłaszcza w kontekście dywidendy na poziomie ok. 7%.

Kraft jest na poziomie historycznego dołka, po akumulacji (Selling Climax z rekordowym obrotem) i warunkowym sygnale kupna z LTTM. Wtórna fala spadkowa zbiła cenę do 20 $ i pozostaje czekać na przewagę popytu i wzrostową świeczkę.

Podsumowanie

To tylko dwie spółki z 52 w portfelu Bufetta, ale w pewien sposób oddają filozofię jego inwestycji. Kupić wartościowe akcje, które płacą dywidendę i zrobić to w czasie, gdy są po prostu tanie. Jego strategię krytykują analitycy i dziennikarze ekonomiczni, co jest zabawne, bo człowiek, który ma ponad 100 mld USD w gotówce i od dekad zarabia na giełdzie, oceniany jest jest ludzi, którzy zebrani razem prawdopodobnie nie mają nawet niewielkiej części jego majątku.

Dlatego zadaj sobie pytanie, czy lepiej jest działać jak jeden Warren Buffett, czy iść za głosem tłumu analityków, komentatorów i ekspertów giełdowych.