Czy akcje Eurocash kończą bessę? Silne argumenty za zwyżką

18.12.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
Czy akcje Eurocash kończą bessę?

Dzisiaj będzie więcej wykresów spółki Eurocash. Nie jest to spółka moich marzeń, jeżeli chodzi o bieżący, czy szybki rozwój. Jest to jednak spółka, która posiada dyskonto obecnie względem możliwej przyszłości. Tym dyskontem, poprzez analizę bieżących sygnałów VSA, dzisiaj się zajmę.

Akcje Eurocash – korekta ABC

Zanim pokażę poniższy wykres, muszę opisać moje spostrzeżenie. W ostatnich lekcjach o inwestowaniu pisałem o tendencji malejącego wolumenu. Niestety taka tendencja nie zawsze pojawia się na coraz niższych poziomach cenowych. Wtedy ważne jest zrozumienie samego procesu i dostrzeżenie tego, czy wolumeny wynikały z pojawienia się na świecach spadkowych, czyli wolumen przyrastał, ponieważ zlecenia podażowe trafiały w popyt.

Jeżeli w takim kontekście w spadku wolumen nam maleje, to możemy mówić o wygaszaniu tendencji spadkowej, a zatem i kończeniu się ruchu spadkowego. Sam wzrost wolumenu ponad średnią opadającego wolumenu może być traktowany jako akcent wolumenowy.

Akcje Eurocash – wykres fal Elliotta

Eurocash - akcent wolumenowy
Akcje Eurocash – akcent wolumenowy

Taki akcent na akcjach Eurocash mógł się pojawić całkiem niedawno i zaznaczyłem go w żółtym obszarze. Cena zareagowała wzrostem (w arkuszu na spadku pojawił się popyt i reakcję ceny był wzrost). Nie pokuszę się o szczegółowe rozpisywanie fal Elliotta, chociaż i tutaj mam swoją koncepcję. Stwierdzę tylko, że cena akcji prawdopodobnie czeka na polepszenie się sytuacji fundamentalnej spółki. Akcent wolumenowy może być wskazówką, iż rynek dostrzegł zmianę fundamentalną i rozpoczął wzrost.

Akcent wolumenowy na akcjach Eurocash jest zatem takim zdarzeniem, od którego rynek winien wysyłać sygnały pro wzrostowe, łącznie z możliwością pojawienia się dla nas kluczowego testu wolumenowego. Testu wolumenowego nie należy mylić z akcentem. Najpierw pojawia się akcent (po tendencji malejącego wolumenu, powyżej w żółtym tle). Następnie pojawia się (lub należałoby powiedzieć, że może się pojawić, bo nie zawsze jest to regułą) test wolumenowy.

Akcje Eurocash – czego można obecnie oczekiwać?

Na akcent wolumenowy na akcjach Eurocash wskazuje w długim terminie powyższy wykres. Jeżeli spojrzymy na krótszy termin, to podobna sekwencja będzie dostrzegalna w ruchu od pierwszej połowy 2022 roku. Pokazuję ją w tej chwili poniżej.

Akcje Eurocash - analiza VSA
Akcje Eurocash – analiza VSA

W takim przypadku akcent wolumenowy, pokazany na żółtym tle na pierwszym rysunku, byłby już testem wolumenowym na powyższym drugim rysunku (zielone tło). To pokazuje uniwersalność analizy VSA, która zwraca uwagę na cały kontekst zdarzeń przyczynowo – skutkowych, a nie tylko na pojedyncze formacje.

Jeżeli mamy za sobą test wolumenowy, to możemy domniemać, że spółka Eurocash może być już w hossie. Jeżeli zaś tak, to każde zejście w dół (zaznaczyłem to pomarańczowym spodkiem) powinno się kończyć zdarzeniami popytowymi na akcjach Eurocash. Takie zdarzenia jednokierunkowo wskazywałyby na możliwość pojawienia się potencjalnie silniejszego ruchu wzrostowego.

Akcje Eurocash – czy za analizą VSA idą zdarzenia fundamentalne?

Okazuje się, że tak. Konsensus zakłada przychodu za 2023 rok na poziomie 33,36 mld zł. Za kolejne dwa lata przychody Eurocash powinny wzrosnąć do 37,38 mld zł. To powinno się przełożyć na wzrost zysku netto z 99,7 mln zł w tym roku do 238,1 mln zł za dwa lata.

Zwracamy uwagę na to, ile otrzymujemy na akcję w przychodach (czyli na popularny wskaźnik P/S, Price to Sales). Dzisiaj ten wskaźnik dla akcji Eurocash jest na poziomie 0,07, podczas gdy średnia z okresu hossy była na poziomie ok. 0,4. Różnica jest na poziomie ok. 470%.

Jeżeli jednak kogoś takie wartości nie przekonują, to warto będzie zwrócić uwagę na to, co napisałem na początku tego akapitu. Wraz z kolejnymi dwoma latami, przychody na akcjach Eurocash wzrosną o 12%. To jest coś, co sprawi, że bez wzrostu ceny akcji wskaźnik P/S będzie jeszcze bardziej atrakcyjny.

Sygnały VSA

Jest mowa o tym, że wykres VSA wysyła nam sygnał w postaci akcentu wolumenowego i testu wolumenowego, a analiza fundamentalna akcji Eurocash wskazuje na mocne niedowartościowanie ceny akcji. Być może mamy wskazanie do tego, że akcje Eurocash zaczynają właśnie okres hossy.

Kluczowe dla mnie będzie poszukiwanie w obszarze wyżej wskazanego na wykresie pomarańczowego spodka zdarzeń VSA potwierdzających siłę. Mogą to być przykładowo formacje świecowe z wolumenem, wskazujące na aktywność popytu lub świece młot z podwyższonym wolumenem. Będzie to jasny znak tego, że w okresie obecnie trwającej hossy, również akcje Eurocash będą uczestniczyć w hossie.

W akcjonariacie Eurocash mamy aż 27 funduszy inwestycyjnych. Możemy domniemać, że w przypadku napływu kapitału do funduszy inwestycyjnych, akcje Eurocash mogą na tym zyskiwać.

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.