Dlaczego akcje CCC zniżkują?

03.10.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan
Analiza akcje CCC

Dlaczego akcje CCC zniżkują? Mimo, że pandemia już się jakiś czas temu skończyła, od jej dołka kurs CCC nie może się pozbierać. W marcu 2020 roku akcje CCC spadły chwilowo poniżej 25 zł. Kwarantanna i zamknięcie sklepów stacjonarnych mocno odbiło się na wynikach spółki. Zanotowała rekordową stratę netto licząc od 2012 roku. Prawdopodobnie nie mam pełnego obrazu sytuacji, ale w mojej ocenie jednym z kluczowych powodów jest gwałtowny wzrost kosztów.

Rzut oka na finanse CCC

Wg danych za 2020 (4 kwartały narastająco) strata netto wyniosła aż 1,3 mld zł. Co ciekawe, jednocześnie obserwujemy systematyczny wzrost przychodów tylko z niewielkim spadkiem w 2020 roku. Problemem wydają się być koszty, które rosną bardzo dynamicznie.

Przychody i koszty CCC. Dlaczego akcje CCC zniżkują?
Przychody i koszty CCC

Mamy systematyczny wzrost zysku ze sprzedaży do 2018 roku. Potem (jeszcze przed pandemią) zysk zaczął spadać, by w 2020 roku zamienić się w stratę ze sprzedaży. Na tym fundamencie już nie dało się dalej budować. Skutkiem jest strata netto, która utrzymuje się do dziś.

Jest niewielkie światełko w tunelu, bo przepływy pieniężne zaczęły się poprawiać. Po słabym 2020 i 2021 roku mamy wreszcie mocniejszy wzrost przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej i w ostatnim raporcie kwartalnym z czerwca 2023 spółka CCC wreszcie pokazała dodatni FCF. Co to oznacza z punktu widzenia przyszłej rentowności?

Prognozy CCC

3 analityków prognozuje, że w 2024 roku spółka pokaże po raz pierwszy od 2020 roku zysk netto w wysokości 133 mln zł. Bieżący rok ma być jeszcze pod kreską.

Prognozy finansowe przychodów i zysku CCC do 2025 roku. Dlaczego akcje CCC zniżkują?
Prognozy finansowe przychodów i zysku CCC do 2025 roku

Rok 2025 ma już być solidny ze wzrostem zysku netto o 175% względem 2024 roku do poziomu prawie 366 mln zł. Prawdopodobnie kurs akcji w pewnym momencie zacznie dyskontować przyszłe lepsze wyniki. Zakładając oczywiście, że są realne i spółka je dowiezie. Jak dotąd miała z tym problem, dlatego cena akcji zachowuje się tak, jak widzimy na wykresie.

Analiza wolumenu na wykresie CCC

W skali tygodniowej mogę stwierdzić na ten moment tylko tyle, że skala podaży na spadku się zmniejszyła. Świadczy o tym malejący wolumen w czerwonej ramce. Z racji, że nie ma jednak żadnej przewagi popytu od poziomu ok. 45 zł, bazowym scenariuszem jest testowanie dołków w okolicy 33,6 zł.

Analiza wolumenu CCC. Dlaczego akcje CCC zniżkują?
Analiza wolumenu CCC

Czy dołki LTTM będą wystarczającym wsparciem? To już zależy od skali zakupów na tym poziomie, której teraz nie jesteśmy w stanie oszacować. Względem historycznych notowań już jest tanio, ale na giełdzie nie rozgrywa się przeszłości, ale przyszłość. Skoro kurs akcji CCC spada, prawdopodobnie aktualna cena względem przyszłych stóp zwrotu (prognozy) wciąż jest za wysoka.

Pozostaje nam jedynie obserwować zachowanie wolumenu i jak wpływa on na cenę. Skokowy wzrost obrotów na wsparciu w korelacji ze świecami typu Selling Climax lub Shakeout wyśle nam sygnał, że większy kapitał kupuje te akcje.