Bard od Google wykracza do akcji

12.05.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

10 maja na konferencji Google I/O 2023 zaprezentowany został ulepszony Bard. To czat bot A.I. i rywal ChatGPT od Microsoft. Firma Google ogłosiła, że usuwa listę oczekujących użytkowników, chcących wypróbować chatbota AI Bard, dzięki czemu jest on dostępny dla wszystkich na całym świecie. Sprawdziłem i na moment pisania tego artykułu nie jest jeszcze dostępny w Polsce. To może się szybko zmienić, dlatego zachęcam do regularnego sprawdzania strony z Bardem.

Bard wchodzi na scenę

Na razie jest obsługa w języku angielskim i premiera w 180 krajach. Google zapowiedział, że wkrótce dołączy kolejne 40 lokalizacji, w tym Polska i obsługa po polsku. Dobrze wiedzieć, bo bot robi wiele rzeczy lepiej od produktu konkurencji i jest na ten moment całkowicie darmowym narzędziem. Sporo osób poza Polską już sprawdziło w akcji Barda i może się podzielić spostrzeżeniami.

Zrobię Wam szybkie podsumowanie z tłumaczeniem, żebyście nie musieli się przebijać przez tweeta. No to lecimy z przewagami Barda.

Ogólne plusy

Bard jest darmowy, działa w czasie rzeczywistym i jest dostępny w 180 krajach. Ma dostęp do przeglądarki internetowej i to jest duży plus, bo oznacza integrację, która sprawi, że narzędzie z czasem stanie się intuicyjne w użytkowaniu. Będzie zawsze pod ręką.

Komendy głosowe

Swoje zapytanie możesz podyktować, zamiast wpisywać je z klawiatury. Oszczędzi Ci to sporo czasu, szczególnie na urządzeniach mobilnych, gdzie zwykle bardziej skomplikowany tekst pisze się dłużej i mniej wygodnie.

Eksport wyników

Możesz bez problemu wyeksportować wynik za pomocą zaledwie dwóch kliknięć do dokumentu, a nawet bezpośrednio wysłać odpowiedź mailem.

Podsumowanie stron internetowych

Z uwagi na dostęp bota do Internetu w czasie rzeczywistym i wszystkich stron w sieci, możesz zapytać o interesującą Cię stronę. Dostaniesz podsumowanie, co może być świetne przy sporządzaniu recenzji lub skryptu bardziej skomplikowanego artykułu/tematu.

Kilka wersji

Bot automatycznie generuje 3 wersje odpowiedzi. Ty wybierasz najbardziej pasującą.

Tłumaczenie kodu

Nie jest programistą, choć trochę rozumiem temat. Bard pozwala po podaniu linku do pliku uzyskać wyjaśnienie, do czego służy dany kawałek kodu i jak działa. Myślę, że każdy kodujący doceni takie wsparcie.

Wyszukiwanie źródeł i powiązań

Bard pozwala wyszukać alternatywne źródła i tematy powiązane z Twoim zapytaniem. To tworzy ścieżkę, po której możesz iść, jeśli chcesz dokładniej zapoznać się z interesującym Cię zagadnieniem.

Planowanie podróży

Bat pomaga planować trasę i wyszuka najlepsze miejsca do odwiedzenia po drodze. Bot od Microsoft też to robi, ale nie jest tak aktualny jak Bard.

Podsumowanie

Wojna botów chyba weszła w kolejną fazę. Nie uciekniemy przed postępem i musimy się nauczyć, jak bezpiecznie korzystać z takich narzędzi, a nie panikować. Ostatecznie rozwoju nie da się zatrzymać, niezależnie jak mocno będziemy protestować. Kiedyś krowy miały nie dawać mleka przez pociągi, a maszyny parowe i automatyzacja miały pozbawić większość ludzi pracy i środków do życia, powodując zapaść cywilizacji. Przystosowaliśmy się do nowego i korzystamy wszyscy.

Na pewno zadowoleni są inwestorzy posiadający akcje GOOGL. Spółka wczoraj po luce hossy skoczyła do prawie 117$. My też się cieszymy, bo kupiliśmy do portfela głównego po niecałe 90$. Przyszłość nadchodzi szybciej, niż wielu mogło się spodziewać. Trzeba się dobrze przygotować.

Zakup akcji Google po 89 USD
Analiza Google

Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.