Clorox to firma produkująca szerokie spektrum dóbr konsumenckich. Są to m. in. środki czystości, proszki do prania, detergenty, ale także witaminy, pasty do zębów i płyny do płukania ust. Jak widać, to naprawdę szeroka oferta produktów, która daje firmie mocną pozycję na rynku. Im więcej powszechnie używanych produktów ma w portfolio spółka, tym stabilniejszy jest biznes i łatwiej skalować przychody i zyski. To świetna baza dla spółki dywidendowej.
Profil Clorox
Spółka ma siedzibę w Oakland, zatrudnia ok. 9000 pracowników, a jej kapitalizacja na dzień dzisiejszy to ok. 17 mld dolarów. Nie jest to wiec szczególnie duża firma jak na standardy rynku amerykańskiego. Konkurencyjny PG ma kapitalizację ok. 345 mld dolarów i zatrudnia 101 tys. pracowników, a Colgate to 67 mld USD i 33,8 tys. pracowników.
Czy zatem spółka jakoś szczególnie wyróżnia się na tle sektora? Zacznijmy analizę od kilku podstawowych wskaźników.
PEG
To wskaźnik C/Z uzupełniony o tempo wzrostu spółki. Najlepszy jest wtedy, gdy schodzi poniżej 1, co wskazuje na niedowartościowanie ceny akcji względem szybkości rozwoju biznesu. W przypadku Clorox mamy aż 24 punkty, co nie daje nam żadnej przewagi na tle sektora. Cena akcji jest znacznie powyżej dynamiki wzrostu spółki, co zwiększa ryzyko dostosowania w przyszłości (spadku kursu akcji).
ROIC
Wskaźnik rentowności kapitału ważony zadłużeniem wynosi ponad 20%. To bardzo dobry wynik, szczególnie w zestawieniu z ważonym kosztem kapitału na poziomie 2,5%. Nie wiem, jakim cudem spółka ma tak mały WACC.
Cash flow
Tu raczej jest bezpiecznie mimo widocznego spadku w ostatnich dwóch okresach. Ważne, że nie mam ujemnych przepływów pieniężnych.
Zadłużenie
Jeden z najważniejszych parametrów dla spółki dywidendowej. Im mniejszy dług, tym bezpieczniejsza spółka i dywidenda. Nie trzeba bowiem gromadzić gotówki na obsługę i redukcję zadłużenia.
Niestety zadłużenie CLX rośnie znacząco przy kurczących się zapasach gotówki. To jest dość niebezpieczne zjawisko, które może wpłynąć negatywnie na dynamikę wzrostu dywidendy w kolejnych latach.
Wycena metodą DCF
Model DCF Gurufocus niestety potwierdza nam wnioski płynące z PEG. Spółka jest bardzo przewartościowana względem fair value i tempa rozwoju.
Innym sposobem oceny wartości spółki giełdowej może być kalkulacja wartości wewnętrznej. Tutaj też bazą są przyszłe zyski.
Analiza wykresu
Skoro DCF pokazuje wartość godziwą ok. 59 $, sprawdźmy, czy na wykresie przy tej cenie jest coś ciekawego. Okazuje się, że okolice 63,6 $ to wsparcie LTTM z 2013 roku (1). Trudno teraz oszacować, czy kurs akcji spadnie tak nisko, patrząc na skalę przeceny od szczytu.
Bliżej jest dołek LTTM na ok. 96 $ i to bardzo realna cena do osiągnięcia w 2022 roku. Przy tym kursie stopa dywidendy wyniosłaby ok. 4,8%. To już solidna dywidenda, ale spółki w portfelu z powodów fundamentalnych (szczególnie zadłużenia) raczej nie będą miał.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.