Analiza giełdowa Grupa Azoty

02.06.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Spółka Azoty to jeden z naszych ostatnich zakupów do portfela IKE. Z branży chemicznej mamy już spółkę Rokita w portfelu dywidendowym. ATT kupiliśmy do IKE, bo aktualnie nie wypłaca dywidendy. Ostatni raz wypłata dywidendy była w 2018 roku (podział zysku za 2017 rok). Nic mi na razie nie wiadomo na temat tego, czy dywidenda wróci i kiedy.

Analiza Azoty

Spółkę kupiliśmy jednak nie dla dywidendy, ale z racji potencjału wzrostu i sygnałów VSA/LTTM), które pojawiły się na poziomie dołka LTTM w okolicy 22 zł. Przekonała nas też rekordowa akumulacja w tle w momencie, gdy kurs po raz pierwszy testował ten poziom w październiku 2018 rok. Wtedy pojawił się na wykresie dziennym potężny Selling Climax z podwyższonym obrotem (ponad 4,3 mln akcji w skali miesiąca), a po nim wzrostowy korpus z rekordowym wolumenem prawie 11 mln akcji.

Popyt zebrał większość akcji

Wszystkich akcji jest prawie 99,2 mln sztuk, z czego w wolnym obrocie ok. 27%. Daje to ok. 26,8 mln akcji, z czego 11 mln zmieniło właściciela. To oznacza, że popyt zebrał na wspomnianych 2 świecach ok. 41% dostępnych w wolnym obrocie akcji. Większość z tego zakumulowały silne ręce, czego efektem jest obserwowany ruch wzrostowy.

My akcje kupiliśmy po ok. 26 zł. Dziś kosztują ponad 33 zł. Jak aktualnie prezentuje się spółka na wykresie miesięcznym?

Wykres czytamy od lewej do prawej. W mojej ocenie za nami na pewno są fale 1-3. Na dołku fali 3 pojawiła się sekwencja LTTM i warunkowy sygnał kupna (WSK omawiany w lekcji 2 szkolenia LTTM 2.0). Zgodnie z definicją WSK po „krótkiej” zwyżce (oczywiście w tej skali to 5 świeczek, czyli 5-miesięczny wzrost) powinna pojawić się fala wtórna testująca co najmniej dołek i faktycznie kurs spadł poniżej ok. 22 zł.

Po spadku widzimy kolejny skok obrotu na świecy Shakeout i obserwowany aktualnie silny wzrost. W mojej ocenie jest to już impuls hossy, ewentualnie fala C w 4, która i tak powinna być impulsem. jeśli patrzymy na korektę nieregularną, to często w takiej korekcie fala 5 dobija co najwyżej do dołka fali 3, czyli tutaj ok. 22 zł.

Może się też skrócić i wtedy zobaczymy po prostu test wolumenowy. Z kolei przy impulsie hossy będziemy mieli tylko płaską korektę, która zniesie np. 10-15% zwyżki od dołka. Czas pokaże, ale Azoty zostaną w naszym portfelu IKE na cały cykl hossy rynków wschodzących.