ETF wypłacający dywidendy

30.10.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Każdy czasem ma marzenia i są one różne. Ja przykładowo mam marzenie w związku z inwestowaniem. Chciałbym, by ktoś stworzył takiego ETF, który będzie płacił dywidendy i jednocześnie szybko zyskiwał na wartości. Nie mogę takiego znaleźć. ETF wypłacający dywidendy idzie w inna stronę. Chce pochwalić się tym, że każdego roku wypłaca jak jak największą dywidendę swoim akcjonariuszom. Czy słusznie?

Dzisiaj na tapetę wziąłem VanEck Morningstar Developed Markets Dividend Lead UCITS ETF. To ETF, który notowany jest na giełdzie holenderskiej. Zakupu ETF możemy dokonać za euro. Zakup możliwy jest poprzez bossa.pl na rachunku zagranicznym. Jednostki tego funduszu można również zakupić na rynku brytyjskim (są notowania), jednak nie mam takiej możliwości poprzez bossa.pl. Być może inne biura maklerskie dają taką opcję.

Wspomniany fundusz VanEck Morningstar Developed Markets Dividend Lead UCITS ETF chwali się tym, że do portfela stara się dobrać najlepsze spółki. Poniżej wklejam kopię reklamową funduszu:

  • Pasywny dochód z dywidend
  • 100 najlepszych na świecie walorów wybranych pod względem stopy zwrotu z dywidendy
  • Ocena pod kątem odporności na wypłatę dywidendy
  • Dywersyfikacja w różnych sektorach i krajach
  • ETF o potwierdzonych wynikach

I wszystko brzmi super. Podam jednak wszystkie dane, a Czytelnicy sami mogą spróbować wyciągnąć swoje wnioski.

Wykres cenowy ETF, a wyniki skumulowane podawane na stronie funduszu

VanEck Morningstar Developed Markets Dividend Lead UCITS ETF. ETF wypłacający dywidendy
VanEck Morningstar Developed Markets Dividend Lead UCITS ETF – wykres cenowy

Na wykresie cenowym od połowy 2016 roku do dzisiaj (do końca października 2023) widzimy wzrost od okolic 25 euro do 33,44 euro. To wzrost o niespełna 34%. To jest wynik, który widzę na wykresie w okresie 7 lat funkcjonowania ETF. Dałoby to średnioroczną stopę zwrotu (przyrostu samego kapitału), która nie przekroczyła 5%. Wykres naturalnie nie pokazuje odciętych dywidend. Pokazuje za to, że spółki dojrzałe i stabilne, rosną bardzo powoli. Płacą jednak w zamian wyższe dywidendy.

Jeżeli (jak przypuszczam) uwzględnimy stopę zwrotu z wypłacanych dywidend, to otrzymamy wartość taką, jaką pokazuje nam fundusz na swojej stronie (poniższe dwie grafiki pochodzą z linkowanej strony):

Skumulowana stopa zwrotu ETF dywidendowego. ETF wypłacający dywidendy
Skumulowana stopa zwrotu ETF dywidendowego

Ponieważ wartość idzie od zera od momentu utworzenia funduszu, to mówimy mniej więcej o 84% stopy zwrotu (wzrost wyceny jednostki + wypłacona dywidenda) w skali ponad 7 lat. Łącznie wyjdzie ok. 12% stopy zwrotu rocznie. Musi zatem działać tutaj procent składany. To, co otrzymujemy w skali roku, to dywidenda, która nie przekracza 5%:

Wielkość wypłaty dywidendy z ETFa dywidendowego. ETF wypłacający dywidendy
Wielkość wypłaty dywidendy z ETFa dywidendowego

Realnie więc na to, co możemy liczyć średnio w skali długiego terminu inwestycji, to:

  1. Przyrost kapitału o 5% rocznie (spodziewana wartość).
  2. Dywidenda wypłacana na konto w formie ok. 4-5% w skali roku (jednokrotna wypłata raz w roku).
  3. W długim terminie redukujemy ryzyko obsunięć kapitału oraz korzystamy z procentu składanego. Im dłużej trwa inwestycja, tym jest większe prawdopodobieństwo tego, że na tym skorzystamy.

Moja opinia na temat funduszu ETF wypłacającego dywidendy

Wszystko zawsze zależy od tego, czego się oczekuje od własnych inwestycji. Powyżej widzicie na środkowej grafice 10 aktywów (akcji) o największym udziale w omawianym ETF. Są to inwestycje ulokowane na różnych rynkach, poczynając od USA, poprzez Kanadę, Francję i Niemcy. Z punktu widzenia inwestora indywidualnego zdecydowanie łatwiej jest kupić ETF, aniżeli poszczególne akcje na poszczególnych rynkach (kwestie prowizji i różnych rozliczeń podatkowych odpadają).

Co otrzymujemy w zamian?

Paczka akcji zawiera przede wszystkim aktywa, które starają się wypłacać jak najwyższą dywidendę, ale też akcje te nie zawierają w sobie silnego potencjału wzrostowego. Wiemy to z wielu naszych analiz, bowiem spółki z łatwością możemy podzielić na te, które:

  • płacą niższą dywidendę, ale szybciej rosną (cena akcji i wartość dywidendy, gdzie premiowany jest długoletni okres inwestycji),
  • płacą wyższą dywidendę, ale słabiej rosną (cena akcji i sama dywidenda – tu średnio rocznie otrzymamy podobny wynik).

Fundusz VanEck Morningstar Developed Markets Dividend Lead UCITS ETF zdecydowanie celuje w ten drugi segment. Będzie zyskiwał, ale już jako dojrzały podmiot (pokazuje to zakres dywidend na poziomie 4-5% rocznie).

Ktoś, kto chce w taki ETF zainwestować, musi się poważnie zastanowić, czy interesuje go długoterminowa stopa zwrotu na poziomie 12% (mówimy tu o skumulowanej przez lata średniej wartości, która zawiera w sobie wypłacone dywidendy). Jeżeli już tak, to pod uwagę należałoby brać tylko i wyłącznie inwestowanie w taki fundusz, którego jednostki dokupujemy za otrzymaną dywidendę. W innym przypadku tak dobrej stopy zwrotu nie otrzymamy. Oczywiście główną rolę w rozwoju naszego kapitału będzie grał tutaj czas inwestycji, który zdecydowanie winien być rozłożony na długie lata.

Przy okazji proponuję zwrócić uwagę na sam wykres cenowy wspomnianego ETF i drugi wykres, który pokazuje skumulowany wynik (zysk na jednostce ETF + dywidendy). To jest najlepsza droga do giełdowego zysku. Dywidendy to sposób na kumulowanie bogactwa. Ludzie jednak nadal wolą trzymać środki na nieoprocentowanych rachunkach, bojąc się wykonać podstawowych ruchów, niemal gwarantujących zysk w długim terminie.