Kontrakty Bitcoin

28.04.2021, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Na wstępie chciałbym ostudzić wiele gorących głów, które będą czytać ten artykuł. Autora niniejszego wpisu nie zajmuje kwestia użyteczności Bitcoin, jego funkcji, czy roli społecznej. Dla samego faktu inwestycji liczy się to, czy na rynku jest wystarczająco dużo popytu, aby przewyższyć podaż, czy jednak takie zjawisko nie zachodzi, co będzie równoznaczne z załamaniem trendu wzrostowego.

Analiza wykresu kontraktów

Od kiedy wszedł kontrakt na Bitcoin, zrobiło się istotnie ciekawie. Ciekawie z punktu widzenia możliwości inwestycyjnych instytucji finansowych. Do tego czasu na rynku BTC trwała silna hossa. Spowodowana ona była dość logicznym i prostym czynnikiem. Więcej kapitału napływało, była moda i silny ruch wzrostowy. Nic więcej nie trzeba, aby cena rosła. Nie ma przeciwnika, który gra na spadek. Weszły jednak te kontrakty i jak pokazują pierwsze sesje notowań, więcej inwestorów shortowało BTC:

BTC. Analiza wolumenu
BTC. Analiza wolumenu

Sprawa zatem staje się jasna dla tych, którzy doskonale rozumieją, że rynek porusza się od akumulacji do dystrybucji i odwrotnie, od dystrybucji do akumulacji. Skoro przed wprowadzeniem kontraktów był wzrost BTC, to należało zrobić akumulację i zbić cenę. Zatem cena spadła,  a wolumeny nam rosły podczas tej przeceny. Aby nie było, że autor sobie teraz coś zmyśla, odsyłam do naszego systemu inwestycyjnego LTTM, w którym ten sygnał kupna jest jasno omówiony. Sygnał ma wyglądać w konkretny sposób i warunki muszą być spełnione. Jeżeli są, skutkiem takiego sygnału powinien być wzrost kursu:

BTC kontrakty. Analiza VSA. Sygnały kupna
BTC kontrakty. Analiza VSA. Sygnały kupna

Na wykresie mamy akumulację w tle na spadku ceny oraz warunkowy sygnał kupna, potwierdzony w późniejszym czasie przewagą popytu. Od tego czasu cena mocno rośnie. A teraz najciekawsze i prosiłbym o silne skupienie. Wiemy, że impuls wzrostowy mamy wtedy, kiedy cena rośnie i wolumen rośnie. Co się dzieje jednak, jeżeli maleje wolumen? Mamy do czynienia z korektą. Rodzaje korekt mamy różne. Może być prosta (popularny zygzak), płaska, pędząca i najgorsza, czyli nieregularna. Zobaczmy, gdzie na wykresie rosną wolumeny, a gdzie maleją:

BTC. Analiza wolumenu. Impulsy i korekty
BTC. Analiza wolumenu. Impulsy i korekty

Impulsy wraz ze wzrostem oznaczyłem kolorem zielonym. Korekty kolorem czerwonym. Mamy zatem wzrost i korektę zarazem, a zatem albo korektę pędzącą albo nieregularną. Jak to może wyglądać w projekcji falowej?

BTC kontrakty. Fale
BTC kontrakty. Fale

To w zasadzie wszystko, co mogę powiedzieć o strukturze popytu i podaży na BTC. Może jako ciekawostkę podam tylko, że Elon Musk pozbył się części posiadanego BTC, inkasując z rynku zysk. Zachował się zatem jak Smart Money. Wygenerował podaż, którą obsłużył popyt ze strony tłumu chętnych na BTC inwestorów indywidualnych. Przy okazji skasował czysty zysk ok. 100 mln dolarów.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.