Czy monitoring mediów to rentowny biznes? Analiza Brand24

22.11.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Brand24 to mała spółka, która stworzyła autorskie narzędzie do monitorowania treści w Internecie. Funkcjonuje w modelu SaaS, czyli biznes w formule bardzo podobnej do TEXT. Kapitalizacja spółki to ok. 75 mln zł, a więc jest to bardzo mały podmiot. To z kolei już na starcie tworzy problem, bo niestety spółka jest mało płynna i tym samym kurs cechuje się dużą zmiennością. Jak mogą zachować się Akcje Brand24. Ile są warte?

Struktura akcjonariatu też pozostawia sporo do życzenia. Nie mamy w nim praktycznie w ogóle instytucji finansowych. Są 2 fundusze (prawdopodobnie venture capital) z łącznym udziałem ponad 38%. Akcji w wolnym obrocie (FF) jest nieco ponad 42%.

Brand24 akcjonariat
Brand24 Akcjonariat

Analiza finansowa – akcje Brand24

Bardzo podoba mi się wzrost przychodów. Spółka tylko raz zaliczyła potknięcie w 2020 roku (pandemia).

Przychody
Przychody

Od 2020 roku obserwujemy również dynamiczny wzrost zysku z rekordowym EBIDTA na poziomie ponad 6,7 mln zł (raport za czerwca 2023). Był to wzrost o 67% względem poprzedniego okresu.

EBIDTA
EBIDTA

Jeszcze bardziej imponujący był wzrost zysku netto o 238% do poziomu 3 457 000 zł. Musimy jednak pamiętać, że to mały biznes, który dużo łatwiej się skaluje. Stąd tak dynamiczne wzrosty. Na duży plus zaliczam też dynamiczny wzrost cash flow operacyjnego – wzrost o 44% do rekordowego poziomu 6,63 mln zł.

Brand24 Cash flow
Brand24 Cash flow

Bardzo pozytywne tendencje mamy we wskaźnikach rentowności. Silnie wzrosły marże. Przykładowo marża operacyjna wzrosła o 77% do 16,5%, a marża zysku netto o 154% do 14%. Nie są to wysokie poziomy, ale znacznie powyżej średniej sektora. Do tego dochodzi bardzo wysoki ROIC ponad 61%.

Spółka ma rozsądny poziom zadłużenia ogólnego 0,48, choć po modelu biznesowym spodziewałem się sporo niższej wartości. Trochę niedomaga też płynność. Przykładowo płynność bieżąca CR to 1,3. Mieści się w bezpiecznym przedziale, ale dokładnie na dolnej jego granicy.

Brand24 model F-Score
Brand24 Model F-Score

Ze względu na pozytywną dynamikę składowych nieźle wygląda model F-Score z punktacją 7/9.

Spółka Brand24 niestety nie wypłaca dywidendy, ale za to mamy prognozy. Radzę podejść do nich z bardzo dużą rezerwą, gdyż zrobił je 1 analityk. Bieżący rok ma się zamknąć rekordowym zyskiem 5,4 mln zł.

Brand24 Prognozy finansowe 2023-2025
Brand24 Prognozy finansowe 2023-2025

Jest szansa na 2-cyfrowe wzrosty w okresie 2024-2025, co uznaję za bardzo prawdopodobne w kontekście dynamiki ostatnich 2-3 lat. Chętnie również zobaczyłbym spadek wskaźnika P/S do czerwonej strefy.

Brand24 Wskaźnik P/S
Brand24 Wskaźnik P/S

W tym celu musiałby znacząco wzrosnąć przychody przy jednoczesnym braku wzrostu (spadku) ceny akcji. To pierwsze Brand24 ma dowieźć zgodnie z prognozami. Pozostaje kwestia kursu akcji.

Analiza wolumenu (VSA) – akcje Brand24

Ze względu na płynność analizuję wykres W1 i niestety widzę dystrybucję na szczycie. Zaznaczyłem czerwonymi ramkami dwie świece Upthrust z wysokimi wolumenami.

Brand24 Analiza wolumenu. Analiza VSA
Brand24 Analiza wolumenu. Analiza VSA

Skutkiem tej dystrybucji jest aktualny spadek kursu. Z uwagi na brak równoważnej akumulacji bazowym scenariuszem jest dla mnie testowanie strefy dołków LTTM pomiędzy zniesieniami 50% i 61,8% (czerwona strefa). Spadek do tego wsparcia obniżyłby również wskaźnik P/S do atrakcyjniejszej wartości.

Podsumowanie

Jestem inwestorem dywidendowym i brak dywidendy jednoznacznie dyskwalifikuje Brand24 jako kandydata do mojego portfela akcji. Mam również wątpliwość co do możliwości skalowania biznesu. Z jednej strony to mała firma (łatwo o dynamikę wzrostu), a produkt jest unikatowy (w zasadzie brak konkurencji). Z drugiej strony jest to na tyle wyspecjalizowane narzędzie, że trudno w mojej ocenie wyskalować biznes tak, by przychody wzrosły przykładowo 10-krotnie. Na pewno będzie to bardzo trudne na polskim rynku, chyba, że spółka mocno rozepchnie się na rynkach zagranicznych.

Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.