III wojna światowa realnym zagrożeniem. Co na to giełdy?

21.11.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz
III wojna światowa

Spacerowałem jakiś czas temu po lesie i przed nami na ścieżce leżało złamane drzewo. Nie wiem, czy mieliście kiedyś możliwość zobaczyć, jak takie drzewo się łamie. Ja miałem z odległości może 150 metrów. Siedziałem wtedy na jednym z pomostów nad leśnym jeziorem gdzieś na Mazurach. Pomiędzy tym, jak usłyszałem trzask, a tym, jak drzewo leżało już na ziemi, nie minęło więcej niż trzy sekundy. Spacerując po lesie zapytałem swoją współtowarzyszkę spaceru, czy zdołałaby się ochronić przed spadającym drzewem. Zarzekała się, że tak. Ja obawiam się, że nie, bo w trzy sekundy człowiek może się zorientować, że coś może lecieć, ale już nie koniecznie zdąży zwiać. Co to ma wspólnego z III wojną światową?

Coraz mniej mówi się o Ukrainie i trwającej tam wojnie. Ja uważam, że całkiem niesłusznie, bowiem doktryna rosyjska, wygłoszona przed wojną na Ukrainie (i podtrzymywana do dzisiaj) mówi wprost o wpływach rosyjskich w Europie. Doktryna ta zakłada brak wpływów NATO poza granicami Berlina, co w praktyce oznacza pierwotną linię Paktu Ribbentrop-Mołotow.

Ribentrop i Mołotow
Ribbentrop (przy prawej ręce Stalina) i Mołotow (przy lewej ręce Stalina) [Zdjęcie z archiwum PAP]
Bardzo chciałbym wierzyć, że Rosjanie są przyjaźni, a Niemcy po raz kolejny nie wbiją nam noża w plecy, szanując naszą suwerenność. Przypuszczam, że będzie ona szanowana dokładnie tak samo, jak szanowana jest w tej chwili. Dzisiaj będzie kolejny dzień formowania się nowego rządu w naszym kraju po wyborach. Chociaż kompletnie nic nie zmieniło jeszcze w naszym kraju, to już rząd (w powszechnym mniemaniu proniemiecki) może otrzymać środki z KPO. Tak szybko naprawiła się praworządność w naszym kraju.

Rosja o wojnie

W niedawnym wywiadzie rosyjski generał Andriej Mordwicz zapytany:

  • „Kiedy ta wojna się skończy?”. Odpowiedział:
  • „Nieprędko, to będzie trwać, najpierw Ukraina, a potem dalej”.
  • „Czyli Ukraina to tylko etap?”.
  • „Oczywiście”.

Prezydent Duda, poinformowany przez rząd Stanów Zjednoczonych, tak wypowiada się na temat Rosji:

Czy możemy być pewni, że imperializm rosyjski zatrzyma się tam, na okupowanych przez Rosję ziemiach Ukrainy? Otóż powiem wprost – nie tylko nie możemy być pewni, że się zatrzyma, możemy być pewni, że się nie zatrzyma.Prezydent Andrzej Duda

Politycy Europy Zachodniej doskonale wiedzą, że Rosja zaczęła już parcie na Zachód i jeżeli tylko Ukraina padnie, to pójdą dalej. Rosyjskie fabryki zbrojeniowe produkują na ilość, nie na jakość, dokładnie tak samo, jak było to w okresie „Wojny Ojczyźnianej”. Europa Zachodnia zaś przerwała swoje programy rozwoju armii, aby przekierować je na produkcję zdolną odeprzeć armię rosyjską.

Nie jestem jasnowidzem i przyszłości nie jestem w stanie przewidzieć. Widzę natomiast to, że procesy za naszą wschodnią granicą rozwijają się w kierunku wojennego parcia na zachód. Zachód zaś już doskonale wie, że musi się zbroić, aby dać opór potencjalnej wojnie.

Chiny i USA zakopały wojenny topór, a może III wojna światowa gdzieś się rodzi?

W ostatnich dniach prezydent Chin, Xi Jinping odwiedził Stany Zjednoczone, a samo spotkanie było dość konstruktywne.

XI Jinping w Stanach Zjednoczonych. III wojna światowa
XI Jinping w Stanach Zjednoczonych

Na tyle było konstruktywne, aby mówić o tym, że Stany Zjednoczone zakopały topór wojenny z Chinami, aby gromadzić siły. Czy na wojnę NATO – Rosja, czy może na potencjalną wojnę na Bliskim Wschodzie, która zaraz może eksplodować?

Więcej o konsekwencjach spotkania prezydentów Stanów Zjednoczonych i Chin można posłuchać w poniższym podcaście:

Świat się niebezpiecznie zbroi, tylko społeczeństwa są uśpione. Dokładnie tak samo, jak za każdym razem były uśpione przed wybuchem każdej wojny na świecie. Jest w końcu bezpiecznie, nic się nie wydarzy, a wszelkie pakty, które są podpisane, obowiązują.

Jak i gdzie inwestować na giełdzie w tym czasie?

Fakty są takie, że przed 2007 rokiem wiele krajów (w tym Europa) rozwijały się całkiem nieźle. Kryzys finansowy w 2007 roku był niczym innym, jak tylko spuszczeniem szamba wyprodukowanego w Stanach Zjednoczonych na resztę świata. Japonia straciła kupę kasy na tych kredytach, podobnie jak kraje Europejskie. PKB Japonii po 2007 roku spadło z prawie 6 bilionów dolarów do ponad 4 bln dolarów obecnie. A jak rozwijały się w tym czasie Stany Zjednoczone?

PKB USA i Japonii. III wojna światowa
PKB USA i Japonii
Wyszły praktycznie bez szwanku, tylko dlatego, że nieczystości z własnego systemu bankowego spuściły na resztę świata. Przypomnę, że 9 mln Amerykanów nie spłaciło swoich hipotek.

Rozwój gospodarczy wg regionów

Zobaczmy, jak bardzo w tym kontekście rozwijała się Strefa EURO, Unia Europejska, Chiny i porównawczo Stany Zjednoczone:

PKB Chin, Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej - porównanie. III wojna światowa
PKB Chin, Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej – porównanie [wykres pochodzi z jednego z wykładów dr Zbigniewa Dylewskiego]
W 2007 roku Unia Europejska i Strefa krajów, które przyjęły euro, całkiem dynamicznie się rozwijała. Po 2008 roku ten rozwój stanął w miejscu. Stany Zjednoczone, w które mamy możliwość inwestowania, rozwinęły się o ponad 72%. A Polska?

Polska na tle Chin i USA

PKB Polski na tle PKB Chin i Stanów Zjednoczonych.
PKB Polski na tle PKB Chin i Stanów Zjednoczonych – [wykres pochodzi z jednego z wykładów dr Zbigniewa Dylewskiego]
Polska rozwinęła się o całe 29%. To znacznie lepiej niż Unia Europejska. Unia Europejska stara się uratować poprzez wdrażanie tzw. zielonych technologii, w których to wiedzie prym w produkcji. Jeżeli jej się to uda, to PKB ruszy. Stąd te wszystkie pakiety FIT for 55. Tu nie chodzi o ochronę klimatu, ale o to, aby PKB Unii Europejskiej poprzez wymuszone inwestycje znów rósł. Stąd zakaz pojazdów spalinowych (rozwój gospodarki niemieckiej), konieczność rozwoju energetyki (technologie niemieckie), to dalej konieczność chociażby ociepleń domów. Jak myślicie, kto jest największym producentem styropianu w UE? Moje dane pokazują, że na rynek polski sprzedają głównie:

  • BASF Polska Sp. z o.o. (28,5%) – kapitał niemiecki.
  • Austrotherm Polska Sp. z o.o. (22,5%) – kapitał niemiecki.
  • Synthos Styropian Sp. z o.o. (20,5%) – kapitał polski.

Podsumowanie

Mam takie przekonanie, że inwestować należy w krajach, które są bezpieczne (z punktu widzenia możliwości wystąpienia wewnętrznych konfliktów) oraz zdecydowanie się rozwijają. W tym kontekście prym absolutnie wiodą Stany Zjednoczone, dalej Polska, później Unia Europejska. To się naturalnie będzie zmieniać, ale wymaga to czasu. Być może Unia Europejska z czasem się wybije, ale na ten moment stoi w miejscu. Oczywiście nie oznacza to, że w Unii Europejskiej nie ma dobrych spółek. Są, ale więcej znajdziemy w Stanach Zjednoczonych.

Zachęcam do zainteresowania się naszymi edukacyjnymi portfelami, które dostępne są tylko dla Abonentów portalu PPCG Stock. Doskonale potwierdzają one to, że inwestowanie w Stanach Zjednoczonych jest korzystne z punktu widzenia inwestorów. Jeżeli zaś chcesz budować typowo dywidendowy portfel z szybko rozwijających się spółek amerykańskich, dołącz do naszego projektu BAB. Nic tak nie cieszy, jak rozwój portfela i szybko rosnący portfel pasywnego dochodu. Warto z tego korzystać.