Debiut Plot Twist SA na New Connect

26.09.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Debiut Plot Twist SA w dniu dzisiejszym – wchodzi na New Connect, chcąc pozyskać kapitał na swój rozwój. Na stronie Stooq możemy przeczytać:

Plot Twist S.A. jest niezależnym studiem deweloperskim, którego działalność operacyjna oparta jest o tworzenie autorskich gier wideo. Spółka tworzy gry na PC, Playstation oraz Xbox, a także gry mobilne i nie wyklucza tworzenia gier na Nintendo. Procesem wydawniczym gry (z wyłączeniem subskrypcji GamePass) w wersji na PC i konsole zajmuje się Rogue Games Inc. – amerykańska spółka świadcząca kompleksowe usługi w zakresie wydawniczym oraz marketingowym. Plot Twist zamierza cyklicznie produkować nowe gry, zapewniając ciągłość działalności operacyjnej. Plany tworzenia nowych gier co 18 miesięcy zakładają zatrudnienie nowych pracowników i skompletowanie drugiego zespołu deweloperskiego. Strategia rozwoju zakłada również stworzenie wewnętrznego zespołu wydawniczego, który stworzy nowe możliwości generowania przychodów oraz zmianę silnika tworzonych gier na Unreal Engine 5, który zwiększy konkurencyjność produkcji Spółki.

Przyznam, że mam spory problem z oceną tej firmy jako biznesu. Siedziba firmy zlokalizowana jest w Krakowie na ul. Świętego Krzyża, niedaleko miejsca, gdzie nabyłem swój pierwszy komputer w życiu. Sentyment? Trochę tak. Zresztą unowocześniając sprzęt, na którym pracuję, nadal korzystam z usług tej firmy. To dlatego, że lubię sprawdzonych partnerów w biznesie. Przyglądnijmy się jednak faktom, z którymi mamy do czynienia w przypadku tej firmy.

Analiza rentowności Plot Twist

Skorzystam z serwisu biznesradar.pl, który pokazuje wstępne wyniki finansowe spółki. Wiemy tyle, że jest to młody podmiot, który powstał w lutym 2021 roku. Za spółką 2,5 roku istnienia.

Analiza finansowa Plot Twist: przychody i zyski
Analiza finansowa Plot Twist: przychody i zyski

Przychody ze sprzedaży, które uważam za najważniejszy czynnik, w pierwszym roku działalności wyniosły 569 tysięcy zł. W drugim 371 tysięcy zł. Rujnujące były jednak koszty wytworzenia (wynagrodzenie programistów zapewne), które wielokrotnie przewyższyły przychody. Zarząd nie pobiera jakiegokolwiek wynagrodzenia, skupiając się na rozwoju firmy. To się ceni w tym przypadku. Niemniej jednak to sprawia, że spółka na obecnym etapie działalności nie jest rentownym przedsięwzięciem, co muszą potwierdzić takie wskaźniki, jak ROIC. Sprawdźmy:

Analiza finansowa Plot Twist: rentowność
Analiza finansowa Plot Twist: rentowność

Mocno ujemny ROIC potwierdza, że spółka nie osiąga dodatniego zwrotu z własnego kapitału.

Dla spółki nie ma prognoz nawet na najbliższy rok. Trudno zresztą o takie prognozy, bowiem ktoś musiałby chyba być jasnowidzem, aby przewidzieć, w jakiej wielkości sprzedadzą się obecne gry i czy rynek zassie kolejny tytuł, która spółka wypuści.

Z punktu widzenia inwestora, który poszukuje pewności przedsięwzięcia, w które wkładam środki, ta spółka nie spełnia moich podstawowych oczekiwań. Wiadomo, że nie płaci na tym etapie żadnych dywidend, bo nie ma z czego i w najbliższym czasie nie zanosi się na to, aby było to w ogóle możliwe. Po to jednak powstał rynek New Connect, aby gromadzić spółki, które poszukują kapitału, który jest skłonny sporo zaryzykować, w zamian za możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnej stopy zwrotu, gdyby produkty dobrze się sprzedawały. Wymieniamy znacznie ryzyko za ewentualną możliwość osiągnięcia możliwej wysokiej stopy zwrotu, jeżeli się coś uda.

W każdym razie młodemu podmiotowi na rynku życzymy powodzenia, w tym sukcesu znacznie przebijającego ten osiągnięty przez Wiedźmina (zobacz: akcje CDR).

Autor wpisu: Paweł Pagacz

Jestem pomysłodawcą i założycielem PPCG Stock. Stosuję analizę wolumenową. Głęboko wierzę, że duży kapitał nie jest ślepy i szuka najwyższych stóp zwrotu. Z jednej strony na rynku szukam, gdzie płynie duży kapitał. Z drugiej strony szukam najlepszych spółek. Jeżeli widzę najlepszą spółkę i kapitał, który do niej płynie, to wiem, w co inwestować. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.