Debiut Plot Twist SA w dniu dzisiejszym – wchodzi na New Connect, chcąc pozyskać kapitał na swój rozwój. Na stronie Stooq możemy przeczytać:
Przyznam, że mam spory problem z oceną tej firmy jako biznesu. Siedziba firmy zlokalizowana jest w Krakowie na ul. Świętego Krzyża, niedaleko miejsca, gdzie nabyłem swój pierwszy komputer w życiu. Sentyment? Trochę tak. Zresztą unowocześniając sprzęt, na którym pracuję, nadal korzystam z usług tej firmy. To dlatego, że lubię sprawdzonych partnerów w biznesie. Przyglądnijmy się jednak faktom, z którymi mamy do czynienia w przypadku tej firmy.
Analiza rentowności Plot Twist
Skorzystam z serwisu biznesradar.pl, który pokazuje wstępne wyniki finansowe spółki. Wiemy tyle, że jest to młody podmiot, który powstał w lutym 2021 roku. Za spółką 2,5 roku istnienia.
Przychody ze sprzedaży, które uważam za najważniejszy czynnik, w pierwszym roku działalności wyniosły 569 tysięcy zł. W drugim 371 tysięcy zł. Rujnujące były jednak koszty wytworzenia (wynagrodzenie programistów zapewne), które wielokrotnie przewyższyły przychody. Zarząd nie pobiera jakiegokolwiek wynagrodzenia, skupiając się na rozwoju firmy. To się ceni w tym przypadku. Niemniej jednak to sprawia, że spółka na obecnym etapie działalności nie jest rentownym przedsięwzięciem, co muszą potwierdzić takie wskaźniki, jak ROIC. Sprawdźmy:
Mocno ujemny ROIC potwierdza, że spółka nie osiąga dodatniego zwrotu z własnego kapitału.
Dla spółki nie ma prognoz nawet na najbliższy rok. Trudno zresztą o takie prognozy, bowiem ktoś musiałby chyba być jasnowidzem, aby przewidzieć, w jakiej wielkości sprzedadzą się obecne gry i czy rynek zassie kolejny tytuł, która spółka wypuści.
Z punktu widzenia inwestora, który poszukuje pewności przedsięwzięcia, w które wkładam środki, ta spółka nie spełnia moich podstawowych oczekiwań. Wiadomo, że nie płaci na tym etapie żadnych dywidend, bo nie ma z czego i w najbliższym czasie nie zanosi się na to, aby było to w ogóle możliwe. Po to jednak powstał rynek New Connect, aby gromadzić spółki, które poszukują kapitału, który jest skłonny sporo zaryzykować, w zamian za możliwość osiągnięcia ponadprzeciętnej stopy zwrotu, gdyby produkty dobrze się sprzedawały. Wymieniamy znacznie ryzyko za ewentualną możliwość osiągnięcia możliwej wysokiej stopy zwrotu, jeżeli się coś uda.
W każdym razie młodemu podmiotowi na rynku życzymy powodzenia, w tym sukcesu znacznie przebijającego ten osiągnięty przez Wiedźmina (zobacz: akcje CDR).
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.