Buffett dostał od Coca-Coli czek na 184 mln dolarów

19.12.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan
Dywidendowe Eldorado Buffetta

Coca-Cola to prawdziwe dywidendowe Eldorado Buffetta. 15 grudnia 2023 roku Coca-Cola wypłaciła dywidendę 46 centów na akcję. W ten sposób Buffett, który posiada 400 mln akcji tej spółki, otrzyma właśnie wypłatę wspomnianej w tytule kwoty. Prognozuje się, że jego dochód z Coca-Cola w skali roku to 736 mln dolarów.

To zaś oznacza 2,016 mln USD w dywidendzie każdego dnia, 84018 dolarów na godzinę i ponad 1400 dolarów na minutę. A to tylko jedna z jego wielu inwestycji. Nic dziwnego, że kurs Berkshire Hathaway rośnie jak na drożdżach.

Inwestowanie w dywidendy – dywidendowe Eldorado Buffetta

Zakup Coca-Cola kosztował go łącznie 1,29 mld dolarów, zaś akcje akumulował w latach 1988-1994. Jego średni ważony koszt zakupu to 3,25$ za akcję. W ten sposób ma dziś stopę zwrotu tylko i wyłącznie z dywidendy na poziomie 56,6% (1,84$ / 3,25$) zainwestowanego kapitału rocznie. W ten sposób co 2 lata do wehikułu Buffetta wraca kwota wydana na zakup akcji Coca-Cola. Skumulowana dywidenda, którą zaksięgował od 1994 roku, wynosi już 26,31$ na akcję. I wciąż będzie rosła, bo inwestowanie w dywidendy to najefektywniejsze wykorzystanie procentu składanego.

Jeśli przemnożymy to przez ilość posiadanych akcji (400 mln sztuk), otrzymamy skumulowane dywidend w wysokości 10 524 000 000 dolarów (ponad 10,5 mld $). To 8-krotność wydanej na zakup akcji gotówki. Do tego musimy oczywiście wziąć pod uwagę wzrost kursu samych akcji, bo dziś 1 akcja KO kosztuje ok. 59$. Tak się robi biznes na dywidendach.

Inwestowanie w dywidendy – potęga spółek dywidendowych

To jest właśnie przewaga inwestowania długoterminowego w spółki dywidendowe nad spekulacją. Zyski kumulują się w czasie – dywidendy i wzrost wartości akcji w wyniku wzrostu przychodów samej spółki. Chodzi tu o czas posiadania akcji, a nie próbę przewidzenia, co i kiedy zrobi rynek. Po polsku nie brzmi to tak dobrze, jak angielska wersja: time in market is the investors best ally, not timing the market.

Wybierz dobre aktywa

Jeśli znajdziesz spółkę, która:

  • Ma kompetentny i sprawny zarząd,
  • Ma przewagę konkurencyjną na rynku,
  • Jest dostępna po godziwej cenie na rynku – najlepiej z dyskontem,
  • Rozwija się (rosną przychody, zyski i cash flow),

to musisz tylko kupić akcje, nic nie robić i kumulować zyski. W przypadku akcji Coca-Cola to podejście w ciągu ostatnich trzech dekad sprawdziło się perfekcyjnie. Spółka wzmocniła swoją obecność na rynkach wschodzących i powiększyła udziały rynkowe w skali globalnej. Do tego dochodzą przemyślanie przejęcia, nowe produkty, co razem składa się na spółkę potrafiącą długoterminowo tworzyć wartość dla swoich akcjonariuszy.

Dlaczego tak lubię inwestowanie w dywidendy?

Otrzymanie dywidendy na konto (nawet jeśli nie dorównuje kwotą Buffettowi) jest dla mnie namacalnym dowodem, że jestem akcjonariuszem realnego biznesu. W przypadku Coca-Coli biznesu, którego produkty są atrakcyjne dla konsumentów na całym świecie. Ktoś o niego dba i pilnuje, by spółka dzieliła się zyskiem z inwestorami, którzy o jej rozwój i funkcjonowanie dbają swoim kapitałem. W ten sposób wypisuję się z wyścigu szczurów (analogia do gry do Cashflow 101) w postaci spekulacji na zmienności ceny, a wchodzę w buty udziałowca silnej spółki i znanej marki. To już samo w sobie dobrze brzmi.

Coca-Cola wciąż ma potencjał do bycia rentownym i rozwojowym biznesem przez kolejne 20-30 lat, a tego właśnie potrzebuje każdy rozsądny inwestor dywidendowy. Jedyną pracą do wykonania jest zakup akcji w dobrej cenie i trzymanie ich z okazjonalnym doważaniem (choćby poprzez reinwestycję dywidend). Dla Buffetta cena akcji mogłaby dziś spaść o 50% i nie byłby stratny, bo co 2 lata zwraca mu się w samej dywidendzie koszt ich zakupu. Sama spółka zaś podnosi dywidendę nieprzerwanie od 61 lat i jest jedną z zaledwie 46 spółek na tej prestiżowej liście.

Podsumowanie

Może i dywidenda nie rośnie 2-cyfrowo, bo przez 10 lat średni wzrost dywidendy wyniósł 5,7%. Jeśli jednak pracujesz na etacie, to czy przez ostatnie 10 lat dostawałeś podwyżkę na poziomie prawie 6% co roku? Byłoby świetnie i jeśli jesteś tym szczęśliwcem, to serdecznie Ci gratuluję. Śmiem jednak twierdzić, że większość pracowników doświadczyła przynajmniej jednego roku bez podwyżki. Mając akcje Coca-Cola lub podobnej spółki w portfelu, nie musimy się tym martwić. Coca-Cola to prawdziwe dywidendowe Eldorado Buffetta i możesz je bez problemu zbudować w swoim portfelu dywidendowym i/lub emerytalnym.

Autor wpisu: Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Wyniki portfeli edukacyjnych

Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 15.12.2023 obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.

Portfele edukacyjne: Główny +76% / Emerytalny +147% / Dywidendowy +68%
TOP 5 spółek: Shell +176% / Rokita +154% / DOM +112% PEO +104% NVIDIA +169%
Benchmark: WIG +36%