CCC z wysokimi prognozami zysku na 2024-2025. Czy to okazja inwestycyjna?

08.03.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Większość inwestorów kojarzy CCC z ogromną przeceną w roku wybuchu pandemii (2020). W wyniku kwarantanny spółka zanotowała gigantyczną stratę w 2020 roku i w praktyce do dziś nie wygenerowała zysku netto mimo rekordowych przychodów. Przełomem może być bieżący rok, bo analitycy szacują zysk netto na poziomie 53 mln zł (dość duży zakres prognoz od 6 analityków).

Rzut oka na finanse CCC

Do przychodów trudno mieć zastrzeżenia, bo są rekordowe licząc od zamknięcia Q4 2004 roku. O zysku, a raczej stracie netto już wspomniałem. W 2024 roku wzrost zysku netto ma wynieść względem 2023 roku prawie 135%. W kolejnym 2025 roku spółka CCC ma dołożyć 271%, podnosząc zysk netto do 196,4 mln zł. To bardzo ambitne założenia.

To się może udać, bo CCC już teraz zaczęła generować dodatnie przepływy pieniężne – operacyjne i nawet FCF. Po raz pierwszy od dłuższego czasu za Q3 2023 mamy dodatni ROIC. Bardzo ładnie zaczęły też rosnąc marże – przykładowo za Q4 2023 marża zysku operacyjnego wzrosła o 173% względem analogicznego okresu w 2022. Spółka nie wypłaca teraz dywidendy – ostatnia wypłata była w 2018 roku (skromne 0,35%). Nie sądzę, aby dywidenda wróciła w bieżącym roku – na to jeszcze za wcześnie.

Zbierając fundamentalne klocki do kupy, inwestorzy mogli zwyżką od początku 2023 roku dyskontować już poprawę finansów CCC w bieżącym i kolejnym roku.

Analiza wolumenu CCC

W skali tygodniowej widzę od ostatniego dołka rosnący wolumen.

Analiza wolumenu CCC
Analiza wolumenu CCC

To oznacza, że zwyżka jest wsparta napływem kapitału, a dodatkowo na szczytowych punktach ruchu nie widać przewag podaży.

Analiza VSA CCC - brak przewag podaży na lokalnych szczytach
Analiza VSA CCC – brak przewag podaży na lokalnych szczytach

Dla porządku jednak napiszę, że szczytowe świece to dystrybucyjne korpusy (Upthrust). Nie skorelowane są jednak z rekordowymi wolumenami. Pokazują jedynie większą presję na realizację zysków. I faktycznie po pierwszym z nich mieliśmy korektę, a potem kurs wybił na nowy szczyt. Jak będzie teraz? Musimy zejść na interwał dzienny, by sprawdzić, jak kształtuje się wolumen na spadku CCC i czy pojawiają się sygnały siły.

Korekcyjny wolumen na CCC
Korekcyjny wolumen na CCC

Zaznaczone strzałkami świece spadkowe mają dolne cienie, co oznacza operujący na danej sesji popyt. W ruchu spadkowym należy to odczytać jako siłę. Do tego na zielono zaznaczyłem świece z podwyższonym wolumenem, na których popyt zbierał akcje w górę (po wyższych cenach). Do kompletu dostajemy spadający wraz z przeceną wolumenem, patrzymy więc na korektę.

Analiza wolumenu CCC: gdzie szukać dołka?

Pasuje mi poziom ok. 56 zł, gdzie dołek LTTM kumuluje się ze zniesieniem 50% fali zwyżki od dołka z października 2023.

Dołki LTTM na CCC + zniesienie
Dołki LTTM na CCC + zniesienie

Pytanie otwarte, to czy kurs CCC ma szanse na taką przecenę, biorąc pod uwagę korekcyjny wolumen i sporą przestrzeń do przejścia. Być może patrzę teraz na falę A korekty wyższego rzędu – stad spadający wolumen. Faktyczną akumulację będziemy mieli wiec na fali C, która może dojechać do dołka LTTM.

Autor wpisu: Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Wyniki portfeli edukacyjnych

Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 31.12.2023 (od początku prowadzenia portfeli) obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.

Portfele edukacyjne: Główny +76% / Emerytalny +148% / Dywidendowy +71%
TOP 5 spółek: Shell +185% / Rokita +164% / DOM +105% PEO +112% NVIDIA +170%