Czego potrzebujesz w rachunku maklerskim?

06.08.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Z punktu widzenia pośrednika, czyli biura maklerskiego, najlepszy jest klient, który robi dużo transakcji na duże kwoty. W opozycji do brokerów FX (zwłaszcza w modelu MM), dom maklerski zarabia przede wszystkim na prowizjach i opłatach. Zależy mu więc – przynajmniej tak powinno być – na tym, by klient jak najdłużej utrzymał się na rynku.

Jednocześnie najlepszy klient to ten najbardziej aktywny. Dlatego biura kuszą ofertami różnych pakietów i dodatkowych narzędzi. Te funkcjonalności nie są darmowe, ale i tu jest marchewka, która ma skłonić inwestorów do większej aktywności.

W tym krótkim poradniku przeanalizujemy sobie ofertę BOŚ, z którego usług korzystamy w PPCG Stock. Na wstępie zaznaczę, że nie mam żadnego interesu w promowaniu tego pośrednika. Opisuję BOŚ, bo mam tam rachunek najdłużej i mogę się wypowiedzieć na temat jego wielu funkcjonalności w miarę obiektywnie.

Każdy z Czytelników sam zdecyduje, co mu odpowiada i jak oferta prezentuje się na tle konkurencji. Ja ogólnie jestem zadowolony.

Oferta BOŚ

Z tego, co pamiętam, BOŚ zawsze był wysoko oceniany przez inwestorów indywidualnych. Zawdzięcza to dobrej ofercie, zróżnicowanym narzędziom, dobrej obsłudze klienta i sporej elastyczności w kwestii prowizji i opłat. W tym roku jest na 4 miejscu w rankingu.

Poza kilkoma drobnymi awariami nie przypominam sobie jakiś większych problemów. A jeśli się pojawiają, to są dość sprawnie rozwiązywane przez serwis. W innych rankingach zwykle Bossa zajmuje topowe miejsce w pierwszej piątce.

Podstawowe cechy

Konto w Bossa możesz otworzyć bez prowizji. Można to bez problemu zrobić przez internet. Sam korzystałem z tej opcji. Składa się wniosek elektronicznie i kurier przyjeżdża z dokumentami do podpisania. Robisz to przy nim.

Jeśli zakładasz konto po raz pierwszy, warto podpisać umowę ramową. Dzięki niej będziesz mógł potem otworzyć np. rachunek IKE/IKZE lub zagraniczny bez konieczności podpisywania odrębnej umowy. To jest bardzo wygodne rozwiązanie.

Możesz inwestować na rynku polskim i rynkach zagranicznych. Jest aplikacja mobilna, choć sam rzadko z niej korzystam. Nie wiem, czy to tylko u mnie (mam iPhone), ale po zalogowaniu, jeśli przełączę na inną aplikację, to po powrocie muszę się ponownie logować. To nie jest zbyt wygodne, ale może to wymóg bezpieczeństwa.

Przelewy z i na rachunek są bezpłatne, chyba, że kwota jest niższa niż 500 zł. Jeśli masz aktywa poniżej 1 mln zł, nie ma opłaty za przechowywanie. Takowa wchodzi dopiero powyżej miliona zł i jest negocjowana indywidualnie. Oby jak najwięcej z nas miało takie aktywa :).

Można w ramach konta inwestować nie tylko w akcje i ETF, ale też w fundusze inwestycyjne i na FX. Do tego przyda Ci się właśnie umowa ramowa, jeśli nie chcesz tych opcji od razu, ale w przyszłości. Łatwo je wtedy włączyć. Jest całkiem rozbudowany dział edukacji i szkoleń.

Mają też doradztwo inwestycyjne, ale z tego z wiadomych względów nigdy nie korzystałem. Nie czuję się więc kompetentny w ocenie ich skuteczności.

Pakiety

Teraz najważniejsze danie, czyli pakiety. Przez dłuższy czas korzystałem z Pakietu Zielony1+, który dawął mi dostęp do programu do AT Statica4. To całkiem przydatne narzędzie do analizy wykresów bez opóźnień.

Pakiet kosztuje 49 zł miesięczne i daje dostęp m. in. do 1 oferty w arkuszu zleceń. Dokładnie tak samo jak pakiet Żółty, który jest darmowy. Zielony1+ też może być darmowy, jednak trzeba wtedy wyrobić miesięczny limit obrotu.

Jak widzisz, w skali miesiąca musisz obrócić akcjami na min. 25 000 zł, co najmniej 2 kontraktami lub 75 opcjami. Wystarczy spełnić min. jeden warunek, by w danym miesiącu pakiet był za darmo. Dzieje się to automatycznie.

Czy to Ci się opłaca? Nie wiem, bo to zależy od Twojej aktywności i oczekiwań.

Jeśli jesteś aktywnym inwestorem, masz nieco większy kapitał (np. 50-100k zł lub więcej), operujesz na kontraktach w skali intrady, to taki pakiet może Ci się opłacić.

Jeśli jednak inwestujesz długoterminowo, transakcji dokonujesz maksymalnie kilka razy w roku na podstawie sygnałów w skali dziennej i większej, bez spekulacji na rynku terminowym, to moim zdaniem nie warto. Szkoda 49 zł miesięcznie, bo pakiet Żółty w zupełności wystarcza.

49 zł w skali roku to 588 zł i ta kwotę można przeznaczyć na akcje lub jednostki funduszy inwestycyjnych.

Notowania online

W ramach darmowego pakietu masz aplikację do notowań NOL3. Z jej poziomu bez problemu z użyciem jednej oferty możesz składać zlecenia. Minus jest taki, że musisz jednocześnie z poziomu przeglądarki być zalogowany na rachunek. Jeśli zamkniesz kartę rachunku, aplikacja do notowań przejdzie w tryb podglądu bez składania zleceń. Sygnalizowane jest to przekreślonym zielonym kółkiem w prawym górnym rogu.

Z poziomu tej aplikacji może też otworzyć podstawowy wykres na żywo, ale przy inwestycjach długoterminowych nie ma to dużego znaczenia. Bardzo rzadko z tej opcji korzystam.

Mamy też w darmowej opcji różne analizy, ale bez fundamentalnej. To też mi nie przeszkadza bo korzystam z dużo bardziej funkcjonalnego serwisu Biznesradar.pl.

Podsumowanie

Jeśli jesteś raczej inwestorem pasywnym/defensywnym, nastawionym na inwestowanie długoterminowe w akcje/ETF/fundusze i chcesz mieć dochód pasywny w postaci dywidendy, to podstawowy pakiet Żółty powinien być wystarczający. Sami z niego korzystamy i na razie nie planujemy iść wyżej. W przyszłości będziemy pewnie rozważać inwestycje w akcje zagranicznie. Z tego, co sprawdzałem, to pod tym względem w BOŚ tragedii nie ma, ale są lepsze wybory na rynku.