Czy Silvergate może zbankrutować?

06.03.2023, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Kamieniem milowym kryzysu w 2008 roku był upadek dużego banku Lehman Brothers. Czy potencjalne bankructwo Silvergate może być końcem rynku kryptowalut w formie, jaką dziś znamy?

Ciemne chmury nad krypto

Lista giełd i podmiotów związanych z kryptowalutami, które miały kłopoty lub upadły tylko w 2022 roku jest całkiem spora. Z większych i bardziej znanych można wymienić giełdę FTX (9 mld USD – upadłość w listopadzie 2022), Three Arrows Capital (fundusz hedgingowy krypto – 3,5 mld USD) i BlockFi, powiązaną z FTX (1,3 mld USD).

Kłopoty Silvergate

Kolejnym podmiotem, który jest powiązany z FTX i może mocno ucierpieć, jest właśnie tytułowy Silvergate. Bank ogłosił opóźnienie w złożeniu rocznego sprawozdania finansowego, wymaganego przez SEC (organ nadzoru na amerykańską giełdą). Jakby tego było mało, znana giełda Coinbase ogłosiła, że kończy współpracę z bankiem z dniem 2 marca.

SEC wymaga, by sprawozdanie roczne zostało złożone w ciągu 60 dni od zakończenia roku fiskalnego. Możemy się tylko domyślać, z jakiego powodu bank ma opóźnienie, ale raczej nie wróży to nic dobrego. Upadłość FTX raczej negatywnie przełoży się na wyniki banku. Kurs już na to zareagował solidną przeceną.

Wykres SI.US
Wykres SI.US

Jeszcze w sierpniu 2022 roku jedna akcje Silvergate kosztowała 105 dolarów. Dziś płacimy za nią niecałe 6 dolarów. Wydaje się jednak, że to jeszcze nie koniec tej historii. Kolejna platformy dystansują się od banku – ostatnia to LedgerX.

Bragar Eagel & Squire, P.C., uznana w całym kraju firma prawnicza zajmująca się prawami akcjonariuszy, poinformowała, że pozew zbiorowy został złożony przeciwko Silvergate Capital Corporation (NYSE: SI) w Sądzie Okręgowym Południowej Kalifornii w imieniu wszystkich osób i podmiotów, które nabyły papiery wartościowe Silvergate.

Podsumowanie

Rynek kryptowalut (analizy kryptowalut) jest bardzo zmienny i z powodu bardzo dużego udziału inwestorów indywidualnych, mocno poddaje się emocjonalnym reakcjom uczestników. Jeśli Silvergate faktycznie upadnie, może być pacjentem zero, który zaraz cały rynek krypto. Warto temat obserwować, szczególnie jeśli ktoś posiada w portfelu kryptowaluty.