Euro ważne dla europejskich indeksów

27.02.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Eurodolar to wskaźnik kondycji europejskiego rynku akcji. Po części z powodu relacji do dolara, bo słaby dolar to ogólnie mocniejsze ryzykowne aktywa i surowce. Siła euro w dużym stopniu oddaje też kondycję gospodarki UE, więc kombinacja tych dwóch zmiennych (słabości dolara i siły euro) wyznacza prawdopodobny kierunek dla gospodarki unijnej i rynków akcji (DAX, CAC40). W kontekście WIG20 eurodolar również jest bardzo istotny.

Euro i wymiana handlowa z Niemcami

Na łamach bloga wspominałem już kilka razy, że z racji dużej wymiany handlowej z Niemcami, wspólna waluta jest ważna dla indeksu WIG20. Ważniejsza nawet niż korelacja złotówki z walutami rynków wschodzących (np. juanem). Również kilka razy – zwłaszcza w raportach wysyłanych po sesji do Abonentów – zwracałem uwagę na zachowanie eurodolara, który cechował się słabością w stosunku do dolara.

Ta słabość postępowała w kanale spadkowym, w którym cały czas było miejsce na dalsze osłabienie w kierunku długoterminowego dołka z przełomu 2016/2017. To osłabienie bardzo dobrze wpisywało się w kolejne słabsze dane makro z UE oraz politykę ujemnych stóp procentowych EBC.

Analiza eurodolara

Aktualnie mamy bardzo ciekawy zwrot na interwale tygodniowym. Otóż w kanale spadkowym kurs na poziomie luki hossy z kwietnia 2017 roku buduje odbicie, które zaczęło się od sygnału kupna (zgodnie ze strategią LTTM) po naruszeniu wsparcia ok. 1,08200 i uderzeniu w lukę hossy.

Konsekwencją sygnału kupna i przejęcie inicjatywy przez popyt jest wzrostowa świeca tygodniowa. Został jeszcze w zasadzie jeden pełny dzień (piątek), by podkręcić wolumen, zamknąć świecę wysoko i zbudować bazę na kolejny tydzień umocnienia. To wszystko udało się bykom zrobić w fazie skrajnego pesymizmu i paniki na rynkach akcji.

Wniosek końcowy

Z własnego doświadczenia zakładam, że pewnie pod górną granica kanału pojawi się jakieś przesilenie i zejdzie wtórna fala osłabienia. Ta jednak może już dołka nie poprawić, tym bardziej, jeśli nie zobaczymy przeważającego wolumenu na szczycie. Jeśli te zdarzenia wystąpią, to wspólna waluta może pociągnąć za sobą również mocno przecenione w krótkim czasie rynki akcji, gdzie dołek może wystąpić w perspektywie najbliższych 2 tygodni.