Jak prawidłowo analizować wykres giełdowy?

19.02.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Paweł Pagacz

Właściwie nawet w tej chwili, kiedy piszę ten artykuł, zastanawiam się, jak przekazać Ci myśl, którą chcę Ci przekazać. Problem, który dostrzegłem kiedyś w sobie (już go rozwiązałem), a który obecnie dostrzegam u wielu osób (a który zdecydowanie nie pozwala zarabiać na rynkach), to zbyt wąskie patrzenie na wykres giełdowy.

Patrzysz na interwał godzinowy, a oczekujesz efektów w skali 150% zysku. To po pierwsze nie ta skala myślenia, a po drugie nie ta skala działania. Ludziom spekulującym lub inwestującym na rynkach finansowych jest tak trudno, bo oczekują natychmiast efektów.

Przykład spółki X

Na tym etapie nie jest ważne to, jaka to spółka. To, co widzisz na etapie kształtowania się tego wykresu, to spadek – najpierw z 25 do 15 oraz później z okolic 24 do 10. Każdorazowo spadkowi towarzyszą wolumeny, które świadczą o akumulacji tych akcji. Spadek z 25 do 10, to spadek o ok. 60%. Nawet, jak to kupiłeś po 15, to spadek do 10 oznacza ostatecznie kilkadziesiąt procent straty.

Wykres giełdowy
Wykres giełdowy

I teraz tak – masz właściwie dwie możliwości – powiedzieć, że spółka jest do kitu i ją sprzedajesz lub zrobić tak, jak robią duzi inwestorzy w tym przypadku. Kupują firmę, korzystając z niższych cen. Ludzie, którzy kupili to w najkorzystniejszym momencie (po 10), musieli czekać kolejne 5-6 miesięcy, aby cena w ogóle ruszyła w górę. Spółka od momentu akumulacji wzrosła 31 razy (od dna), co oznacza, że krocie zarobił każdy, niezależnie od poziomu, na którym akumulował.

Wykres giełdowy: Przykład PGN

Wykres giełdowy
PGNiG

Stwórz do tego wykresu własną przyszłościową historię ze skutkiem wzrostu po widzianej akumulacji:

Wykres giełdowy
PGNiG

Naturalnie trudno powiedzieć, gdzie jest dołek i czy akumulacja jest ukończona. Tyle, co widać, to że ktoś kupuje fragment firmy, a skutkiem takiego działania musi być wzrost ceny.

Wykres giełdowy: Przykład CCC

Ktoś może powiedzieć, że Apple to nie nasz PGNiG, nie ten zasięg, spółka globalna. No to zobaczmy kolejną spółkę z silną akumulacją i potężnym przyszłym wzrostem:

PGNiG
CCC

Wykres giełdowy: Przykład MDG

Dyskutowaliśmy tutaj na blogu od kilku miesięcy na temat akumulacji MDG przez duży kapitał w okolicach 25-30 zł. Cena spadła, wylał się oczywiście hejt, bo jak to akumulacja, a cena spadła o kolejne 40%. Skutek? Wybrali z rynku jeszcze więcej i wyciągają cenę z silnymi sygnałami kupna:

MDG
MDG

Proponuję zatem nie patrzeć na taką spółkę poprzez pryzmat +/- 50% i strach (nie powiem gdzie), ale z odpowiednią perspektywą:

Wykres giełdowy
MDG

Skoro ktoś wyłożył tutaj tak duże pieniądze, to można założyć, że ma perspektywę co najmniej długoterminową i w perspektywie miesięcy i lat cena zostanie wyciągnięta w górę. Jeżeli patrzysz na inwestowanie na giełdzie tylko i wyłącznie poprzez pryzmat tu i teraz, ale nie patrzysz poprzez pryzmat rozgrywania akumulacji i wynikającego w przyszłości z tego trendu, to w zasadzie będziesz skazany na porażkę.

Wnioski końcowe

Przypomnij sobie, jak wyglądała sytuacja w 2008 roku. Nie było dobrych wiadomości. Ceny leciały na złamanie karku, a jednak ludzie wykładali pieniądze. Ktoś to sprzedawał i to w bardzo dużych ilościach. Odbiorcami byli Ci, którzy wiedzieli, co kupują, po co kupują i z jaką perspektywą kupują. Czy dzisiaj chciałbyś mieć spółkę Apple po 12 dolarów?

Pewnie tak – wtedy jednak ludzie wyprzedawali to na potęgę. Nikt tego nie chciał. Wiedz zatem, co kupujesz, dlaczego kupujesz i ile czasu potrzebuje Twoja inwestycja, aby wypracowała dla Ciebie zysk. Zmienność jest i będzie. Czasem będziesz zdrowo na minusie. Ale finał? Może być dobry pod warunkiem, że masz w sobie odpowiednią perspektywę długoterminowego inwestora.


Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.