Ścieżka skutecznego inwestowania na przykładzie Pekao

23.04.2024, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Podejście przeciętnego inwestora do inwestowania na giełdzie i w akcje jest bardzo proste. Kupię spółkę i kurs natychmiast powinien rosnąć. Gdyby tylko tak było… jednak giełda pisze zwykle inny scenariusz.

PEKAO

Pokażę Ci to na przykładzie PEKAO. Akcje PEO kupiliśmy dokładnie 16 marca 2020 roku. Dla WIG20 była to sesja panicznej wyprzedaży akcji. Większość inwestorów po każdej cenie pozbywała się dobrych spółek, by odzyskać gotówkę, obawiając się głębokiego i długiego kryzysu. My z kolei razem z Abonentami odbieraliśmy akcje od przestraszonych inwestorów.

Pekao zakup akcji portfel dywidendowy
Pekao zakup akcji portfel dywidendowy

PEKAO kupiliśmy na tej sesji po 56 zł do portfela dywidendowego. Jednak nauczeni doświadczeniem wiedzieliśmy, że kurs banku nie musi od razu rosnąć, bo rynek był zbyt wrażliwy na emocje w tamtym czasie. Gdy ceny innych akcji wystrzeliły w górę, PEO pozostawało w ruchu bocznym, by w październiku 2020 roku zjechać do 42 zł (-25%). Czy je sprzedaliśmy?

Absolutnie nie. W ciągu kolejnych kilkunastu miesięcy akcje wzrosły do ponad 134 zł, by następnie spaść ok. 55% do 60 zł. Co zrobiliśmy? Dokupiliśmy akcje po 84 zł i kolejną małą paczkę po 100 zł. Minęły 4 lata od marca 2020 roku i nasze PEKAO jest warte prawie 190 zł (uwzględniając dywidendy). Do tego zarząd zarekomendował rekordową dywidendę 19,2 zł na akcję za 2023 rok.

Każdy ma plan, póki nie dostanie ciosu w szczękę.Mike Tyson

Prawdziwe inwestowanie zaczyna się w momencie, gdy dostaniesz cios w twarz w postaci spadku ceny akcji, co wydarzy się w zasadzie przy każdej transakcji. Spadki kursu zdarzają się najlepszym spółkom. Takie jest życie.

Podsumowanie

Studium przypadku PEKAO jest bardzo fajne, ale w swoim inwestowaniu natrafisz też na spółki, które wymierzą Ci cios i nie pozwolą się po nim podnieść. Porażkę musisz umieć przyjąć i iść dalej. Wiedzieliśmy, że możemy doważyć akcje PEO, bo mimo pandemii bank wciąż miał dobre fundamenty. Dlatego zawsze dobrze się zastanów, co i dlaczego kupiłeś, by potem mieć plan, co robić, gdy kurs akcji spadnie poniżej ceny zakupu.

W PPCG Stock oznacza to dziesiątki godzin poświęcone na:

  • wyszukiwanie najbardziej wartościowych akcji,
  • drobiazgowe analizowanie ich fundamentów,
  • obserwację zachowania Smart Money
  • wybór optymalnego momentu zakupu akcji.

To także decyzje, co zrobić, gdy kurs kupionych akcji spada/rośnie. Całą tę prace bierzemy na siebie, by maksymalizować wartość dodaną dla naszych Abonentów z pełną świadomością, że też możemy się pomylić. I to jest całkowicie naturalne, o ile masz plan na to, jak się podnieść.

Zachęcam Cię do śledzenia naszych artykułów na blogu i w strefie Premium. Jeśli chcesz być na bieżąco, zapisz się na newsletter PPCG Stock. Formularz zapisu znajdziesz na stronie głównej. Dołącz do ponad 2800 Subskrybentów i odbierz prezenty.

Autor wpisu: Bartek Bohdan

Współredaktor serwisu inwestora giełdowego PPCG. Aktywny inwestor giełdowy z ponad 12-letnim stażem. Jestem wielkim zwolennikiem inwestycji długoterminowych, budowania dochodu pasywnego z dywidend i procentu składanego. Uważam, że inwestorzy powinny powrócić do źródła, czyli akumulacji najlepszych aktywów. Takie aktywa nie tylko zwiększają wartość w czasie, ale przez dywidendy płacą nam za to, że trzymamy je w portfelu. Możesz się ze mną skontaktować, korzystając z dostępnego adresu e-mail.


Wyniki portfeli edukacyjnych

Całkowite stopy zwrotu (TR) na dzień 31.03.2024 (od początku prowadzenia portfeli) obejmują wzrost kursu akcji i wypłacone dywidendy.

Portfele edukacyjne: Główny +82% / Emerytalny +175% / Dywidendowy +84%
TOP 5 spółek: Shell +196% / Rokita +179% / DOM +136% / PEO +151% / AMD +117%Bądź pierwszy i dodaj swój komentarz.
Zaloguj się na swoje konto, aby zostawić swój komentarz.