Jak ustawić skaner spółek na dywidendy?

11.12.2020, Kategorie: Nowości, Autor: Bartek Bohdan

Jedną z ciekawszych funkcjonalności skanera spółek Biznesradar.pl jest możliwość zapisania swojego swojego profilu wyszukiwania. W ostatnim filmie, w którym omawialiśmy praktyczne użycie skanera do wyszukania idealnej spółki dywidendowej, nie wspomniałem o tym. A jest to czynność banalnie prosta i niesamowicie uprzyjemnia w mojej ocenie cykliczne skanowanie rynku. Nie musimy bowiem za każdym razem dodawać kryteriów. Wczytujemy zapisane ustawienia skanera i gotowe. Jak to się robi?

Zapisywanie ustawień skanera i filtrowanie spółek

Wystarczy dodać filtry, następnie nazwać swój zestaw kryteriów, kliknąć przycisk zapisz i to cała filozofia.

Wszystkie zapisane zestawy filtrów możemy sobie zobaczyć po prawej stronie w okienku wyboru Moje skanery. Akurat widać ustawiony skaner testowy, ale na poniższym obrazku zobaczysz dokładnie te same kryteria dla spółek dywidendowych, których użyłem w filmie.

Choć kryteria są identyczne, trochę poluzowałem wartości brzegowe. I tak są moim zdaniem wyśrubowane, bo znaleźć jednocześnie spółkę, której przychody co roku rosną min. 7%, ma wysoką rentowność, jest relatywnie tania i do tego wypłaca dywidendę min. 4% w tym roku nie jest łatwo.

Nie znaczy to, że jest to niewykonalne, bo takich spółek skaner przy powyższych parametrach znalazł 13. Na ponad 800 spółek to niewiele, ale wystarczająco, by mieć z czego wybierać w portfelu dywidendowym.

Wśród tych spółek są obie spółki z grupy Asseco, która od dawna uważam za bardzo dobre spółki dywidendowe, jest nasze portfelowe PZU, jest DOM, który w tym roku wypłacił nam 9,5 zł netto dywidendy i zyskał 28% od ceny zakupu bez dywidendy. Są też mniejsze spółki, jak omawiana przez nas Toya i MFO.

Mając zapisane ustawienia skanera, możemy sobie takie przeglądanie rynku wykonywać cyklicznie, np. co miesiąc lub po każdej kwartalnej publikacji wyników.